Nieruchomości sezonowe, takie jak domki letniskowe, podlegają opodatkowaniu. W artykule wyjaśniamy, jak naliczany jest podatek od nieruchomości i jakie obowiązki ma właściciel.
Nieruchomości sezonowe, w których skład wchodzą domki letniskowe, działki rekreacyjne, czy domy wakacyjne mają charakterystyczne zasady opodatkowania oraz ulgi podatkowe. Wynika to z faktu, iż są one wykorzystywane tylko przez część roku kalendarzowego. W takich przypadkach podatek od nieruchomości różni się od tego, który dotyczy nieruchomości używanych całorocznie.
Różnice między nieruchomościami całorocznymi a sezonowymi wynikają przede wszystkim z braku przystosowania do całorocznego użytkowania. W nieruchomościach sezonowych często nie występuje pełne ogrzewanie czy izolacja termiczna.
Wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez urząd gminy. W przypadku nieruchomości sezonowych warunki opodatkowania uzależnione są między innymi od:
a) nieruchomość mieszkalna - jeżeli budynek zarejestrowany jest jako mieszkalny i używany jest sezonowo, podatek od nieruchomości naliczany jest na podstawie niższych stawek,
b) nieruchomość rekreacyjna - budynki niepełniące funkcji stałego zamieszkania mogą podlegać wyższemu opodatkowaniu.
Właściciele nieruchomości sezonowych mogą ubiegać się o częściowe zwolnienie z podatku w sytuacji, gdy domek letniskowy znajduje się na terenie rolnym i spełnia związane z tym kryteria. Podobnie jest w przypadku nieruchomości sezonowych, które wpisane są do rejestru zabytków. Wówczas właściciel również może wnioskować o obniżenie wartości podatku. Istnieje także możliwość otrzymania ulg podatkowych z tytułu zastosowania w nieruchomości ekologicznych źródeł energii, jednakże zależne jest to bezpośrednio od gminy, w której nieruchomość się znajduje.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Właściciel ma obowiązek zgłoszenia nieruchomości do opodatkowania w urzędzie gminy lub miasta w terminie 14 dni od jej nabycia. Ponadto właściciel zobowiązany jest co roku opłacać podatek od nieruchomości, jak również informować urząd o wprowadzanych zmianach, które dotyczą powierzchni lub przeznaczenia nieruchomości.
Dodatkowo, jeśli właściciel podejmuje się wynajmu nieruchomości sezonowych, wówczas zobowiązany jest uiszczać podatek dochodowy od wynajmu, jak również podatek VAT, jeśli najem przekracza określone limity przychodów.
Wartość podatku od nieruchomości sezonowej bez wątpienia uzależniona jest od lokalizacji, klasyfikacji oraz powierzchni budynku, bądź gruntu. W związku z ogólnymi regulacjami prawnymi, jak również lokalnymi obostrzeniami wprowadzanymi przez zarządzające urzędy, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego. Pozwoli to rozwiązać wątpliwości właścicieli związane z ewentualnymi błędami wynikającymi z nieznajomości przepisów oraz na zoptymalizowanie kosztów poprzez zastosowanie możliwych ulg podatkowych.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!