W poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić odbiór lokalu gastronomicznego.
Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności, również związanych z jego odbiorem. Na czym dokładnie polega odbiór tego typu lokalu i uzyskanie jakich zgód będzie konieczne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Lokal gastronomiczny przed jego otwarciem musi zostać wpisany do rejestru zakładów, które kontrolowane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Do zadań Sanepidu należy między innymi nadzór nad higieną pracy w zakładach pracy, kontrola warunków zdrowotnych żywności, monitoring żywności pochodzenia zwierzęcego, znajdującej się w sprzedaży detalicznej. Dla właścicieli lokali gastronomicznych największe znaczenie będzie miał kontrola poprawności stosowania zasad systemu HACCP, stanowiącego gwarancję bezpieczeństwa żywności między innymi w gastronomii.
Odbiór lokalu przez Sanepid polega przede wszystkim na sprawdzeniu sprawności urządzeń, stanowiących wyposażenie lokalu. Oceniany jest również jego stan techniczny, w tym stan stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, tynków oraz ścian - są to więc kwestie, które sprawdzane powinny być podczas odbioru każdego lokalu. Wszystkie powierzchnie powinny być zaprojektowane w sposób umożliwiający ich łatwe czyszczenie oraz, tam, gdzie jest to konieczne, dezynfekcję. W przypadku otwierających się okien konieczne będzie zamontowanie łatwych do demontażu ekranów zatrzymujących owady (moskitier). Kontroli podlega również instalacja wodno-kanalizacyjna - lokal musi posiadać dostęp do wody ciepłej oraz zimnej, a także podłączenie do kanalizacji. Ilość umywalek musi odpowiadać potrzebom lokalu, a każda z nich powinna być wyposażona w środki do mycia rąk oraz ich suszenia.
Sanepid weryfikuje też kwestię wentylacji w lokalu - w toalecie obowiązkowo musi to być wentylacja mechaniczna, w pozostałych pomieszczeniach - grawitacyjna, a nad stanowiskami kuchennymi zamontowane powinny być okapy. Unikać należy mechanicznego przepływu powietrza pomiędzy strefami czystymi i skażonymi. Dodatkowo Sanepid sprawdza kwestię oświetlenia pomieszczeń (oświetlenie naturalne i/lub sztuczne) oraz, jeżeli jest tak potrzeba, zapewnienia personelowi warunków do przebierania się. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie znaleźć można w załączniku nr II do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych.
Wniosek o zatwierdzenie zakładu i jego wpisanie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej złożyć należy do odpowiedniego ze względu na lokalizację zakładu Państwowego Powiatowego lub Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego. Warto jest zrobić to na minimum 14 dni przed planowanym uruchomieniem lokalu. Kontrola Sanepidu jest konieczna nie tylko przed otwarciem nowego lokalu, ale też w przypadku wprowadzania jakichkolwiek zmian w już istniejącym zakładzie.
Na odbiór lokalu przygotować należy:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dodatkowo w przypadku nowego lokalu konieczne będzie okazanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zaakceptowanego przez urząd gminy planu lokalizacji, a w przypadku lokalu przebudowywanego - zgody na zmianę sposobu jego użytkowania oraz na przebudowę.
Po zakończeniu w lokalu prac, związanych z jego adaptacją na cele gastronomiczne, konieczne jest zgłoszenie tego faktu nie tylko do Sanepidu, ale również do Straży Pożarnej. Oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag ze strony służb załączyć należy do wniosku o pozwolenie na użytkowanie lokalu. W terminie 7 dni od daty złożenia wniosku Nadzór Budowlany zawiadomi wnioskodawcę o terminie planowanej kontroli obiektu.
Po dokonaniu wymaganych odbiorów na podstawie otrzymanego pozwolenia na użytkowanie (bądź po złożeniu zgłoszenia zakończenia przebudowy, prac adaptacyjnych lub zmiany przeznaczenia obiektu) Sanepid wydaje decyzję o spełnieniu wymagań sanitarnych koniecznych do zapewnienia higieny przy prowadzeniu działalności gastronomicznej.
Wartym rozważenia rozwiązaniem w przypadku odbioru lokalu usługowego od dewelopera jest skorzystanie w jego trakcie ze wsparcia inżyniera lub inspektora. Dzięki temu lokal zostanie sprawdzony pod kątem zgodności z zawartą umową, a także z prawem budowlanym oraz normami budowlanymi. Podczas odbioru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan tynków i wylewek, na piony, poziomy i płaszczyzny, katy, sprawdzić wszystkie instalacje oraz stolarkę okienną i drzwiową.
Jeżeli lokal odbieramy od firmy wykończeniowej, to również konieczne jest jego sprawdzenie pod kątem poprawności zrealizowanych prac.
Pewny Lokal służy pomocą w obydwu przypadkach, gwarantując dokładne sprawdzenie lokalu usługowego w trakcie jego odbioru od dewelopera lub firmy wykończeniowej.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!