W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób sprawdzić prace ekipy remontowej, zajmującej się rozbudową domu.
Zakończenie prac przez ekipę remontową musi zostać potwierdzone odbiorem domu od wykonawcy. Jak się do niego przygotować i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę podczas weryfikacji zrealizowanych w budynku prac? Zapraszamy do lektury.
Z remontem domu będziemy mieć od czynienia wtedy, gdy celem realizacji prac będzie przywrócenie budynku do jego stanu pierwotnego. Do takich prac należeć będzie na przykład wymiana okien, remont łazienki z wymianą instalacji bądź zmiana pokrycia dachowego. W przypadku remontu formalności sprowadzają się do poinformowania o planowanych pracach starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu z 30- dniowym wyprzedzeniem. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i wskazać w nim zakres prac i termin ich realizacji. Rozbudowa z kolei może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę lub również jedynie zgłoszenia realizacji prac, co w dużym stopniu zależy od obszaru oddziaływania prac.
Do rozbudowy domu podejść należy podobnie jak do jego budowy - konieczne jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania (a w przypadku jego braku - wystąpienie o decyzję i warunkach zabudowy), dokładne przemyślenie dostosowania dobudowywanej części budynku do działki, zweryfikowanie mocy przyłączy pod kątem nowych pomieszczeń oraz przygotowanie projektu rozbudowy domu przez wykwalifikowanego architekta. Należy również wyznaczyć kierownika budowy (może to zrobić wykonawca prac) oraz zarejestrować dziennik budowy, a także zawiadomić starostwo powiatowe z 7-dniowym wyprzedzeniem o terminie rozpoczęcia prac.
Jeżeli rozbudowa realizowana jest w granicach jednej działki, wówczas nie ma obowiązku występowania o decyzję o pozwoleniu na budowę. Jeżeli jednak obszar oddziaływania rozbudowy obejmuje sąsiednią działkę, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na rozbudowę budynku.
Rozbudowa budynku może mieć formę nadbudowy bądź rozbudowy wszerz, przy czym to drugie rozwiązanie może wiązać się z większymi kosztami, wynikającymi, chociażby z konieczności postawienia dodatkowych fundamentów oraz realizacji przyłączy.
O zakończeniu budowy należy poinformować nadzór budowlany, składając stosowne zgłoszenie wraz z wymaganymi dokumentami, takimi jak dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy potwierdzające zgodność wykonanych prac z projektem oraz prawem budowlanym, protokoły kontroli przyłączy i instalacji po zmianach oraz inwentaryzacja powykonawczą budynku. Brak zastrzeżeń ze strony nadzoru budowlanego w ciągu 21 od dnia zgłoszenia zakończenia budowy oznacza, że budynek może być użytkowany zgodnie z prawem.
Dobudowa domu czy inaczej jego rozbudowa jest częstym pomysłem osób posiadających już ziemię, na której stoi dom. Często posiadany już dom jest za mały (np. kiedy powiększa się nam rodzina) albo jest gorszej jakości. Często również stary dom chcemy unowocześnić i rozbudować go o nowszą konstrukcję. Wyburzenie starego domu nie zawsze jest konieczne, gdyż dom jest w dobrym stanie i tego nie wymaga, dodatkowo wyburzanie jest bardzo drogie i czasochłonne. Dlatego często najlepszym wyjściem jest pozostawienie obecnego już domu i dobudowanie do niego dodatkowych części, czyli jego rozbudowa. Rozbudowa domu wymaga pewnych pozwoleń i wizyt w urzędzie, nie możemy zatem po prostu dobudować domu na istniejącej j działce.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jedną z opcji, by zminimalizować ilość pozwoleń, jest tzw. rozbudowa domu bez pozwolenia na budowę, czyli rozbudowa domu na zgłoszenie. Obowiązuje ona od 2015 roku, a sama inwestycja nie może wykraczać poza granice działki z zachowaniem odpowiednich odległości od jej granicy. Zgłoszenie takie musimy złoży w urzędzie gminy i zawrzeć w nim rodzaj, zakres i sposób planowanych robót.
Rozpoczynając współpracę z wybraną ekipą remontową, należy pamiętać przede wszystkim o zawarciu umowy z wykonawcą w formie pisemnej. Dzięki temu zweryfikowanie poprawności zrealizowanych prac będzie znacznie łatwiejsze, dodatkowo zobowiązanie stron do przestrzegania podjętych ustaleń będzie bardziej wiążące niż w przypadku zawarcia umowy ustnej. Umowa o roboty budowlane jest opisana w Kodeksie cywilnym i na tej podstawie, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, możliwe jest dochodzenie od wykonawcy naprawienia wad, oraz dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.
Umowa powinna zawierać, oprócz podstawowych elementów, takich jak dane stron oraz data i miejsce jej zawarcia, również jak najbardziej szczegółowy opis przedmiotu umowy, z uwzględnieniem zakresu prac i terminów ich realizacji oraz warunków płatności. Warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie terminów karami umownymi.
Ze względu na wagę odbioru domu po rozbudowie od wykonawcy warto, jest zwrócić się o wsparcie w przeprowadzeniu takiego odbioru do profesjonalistów. Inżynierowie Pewnego Lokalu posiadają niezbędną wiedzę, a także doświadczenie oraz najwyższej klasy sprzęt, które umożliwiają im szczegółowe sprawdzenie poprawności zrealizowanych przez ekipę remontową prac. Podczas odbioru prac weryfikowane są między innymi następujące elementy:
W podsumowaniu kontroli sporządzany jest szczegółowy raport, uwzględniający wszystkie stwierdzone wady, uzupełniony o dokumentację fotograficzną. Będzie on poważnym argumentem w rozmowach z wykonawcą, dotyczących jego zobowiązania do usunięcia wszystkich istniejących wad. Klienci Pewnego Lokalu mogą liczyć również na merytoryczne wsparcie w negocjacjach z wykonawcą.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!