Odroczenie terminu zapłaty podatku od nieruchomości może przynieść ulgę finansową w trudnych sytuacjach. Poznaj warunki oraz procedury, które umożliwiają skorzystanie z tej opcji – czytaj dalej!
Obowiązkiem każdego właściciela budynku, gruntu czy lokalu jest płacenie podatku od nieruchomości. Zdarzają się jednak okoliczności, w których podatnicy mogą mieć trudność w terminowym uregulowaniu należności. W takich sytuacjach istnieje możliwość odroczenia terminu zapłaty.
Odroczenie zapłaty podatku stanowi formę ulgi podatkowej, dzięki której możliwe jest przesunięcie terminu płatności na inny, po uzgodnieniu z organem podatkowym. Możliwość ta wynika z regulacji prawnych, które ściśle określają, na jakich warunkach może dojść do odroczenia zapłaty oraz jaki wniosek jest wymagany, aby ubiegać się o taką ulgę.
Z odroczenia terminu zapłaty podatku od nieruchomości mogą skorzystać między innymi właściciele domów i mieszkań, którzy z przyczyn losowych utracili zdolność do terminowego uregulowania płatności. Możliwość odroczenia terminu spłaty mają również przedsiębiorcy, którzy w wyniku kryzysów gospodarczych, bądź opóźnień w płatnościach nie mogą dokonać płatności w terminie. Co więcej, organizacje społeczne, czyli instytucje non-profit również mają możliwość skorzystania z takiej ulgi, zważywszy na ich ograniczenia budżetowe.
Warunkiem otrzymania możliwości odroczenia zapłaty podatku od nieruchomości jest przedstawienie wniosku oraz odpowiedniej dokumentacji do organu podatkowego, które będą poświadczały trudności finansowe. Konieczne jest udowodnienie, że terminowa zapłata jest niemożliwa z konkretnego powodu oraz wskazanie, czy sytuacja ma charakter przejściowy. Jeśli okoliczności mają charakter stały, wówczas można wnioskować o rozłożenie zaległości na raty. Dodatkowo, należy pamiętać, że taki wniosek powinien zostać złożony przed upływem terminu płatności podatku.
Na podstawie przedstawionych dokumentów organ podatkowy przystępuje do analizy dokumentacji i wydaje decyzję w sprawie przedłożonej przez płatnika. Istnieją również przypadki, w których właściciel, przedsiębiorca, bądź przedstawiciel instytucji zostaje wezwany w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień. Należy jednak pamiętać, że organy podatkowe zastrzegają sobie prawo do możliwości nałożenia na podatnika dodatkowych warunków takich jak odsetki za zwłokę.
Złożenie wniosku o odroczenie terminu zapłaty pozwala na uniknięcie kar finansowych w formie odsetek oraz innych sankcji. Ponadto, przesunięcie terminu płatności pozwala właścicielom, jak i przedsiębiorcom na ochronę płynności finansowej i wydłużenie czasu na zgromadzenie środków finansowych. W przypadku przedsiębiorstw skorzystanie z takiej ulgi może także uchronić przed koniecznością zamknięcia działalności.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu zapłaty podatku od nieruchomości jest bez wątpienia pomocnym i skutecznym rozwiązaniem dla płatników zmagających się z trudnościami finansowymi. Zasadniczym aspektem jest jednak odpowiednie uzasadnienie wniosku oraz przedłożenie dokumentów, które potwierdzą trudności w uregulowaniu zobowiązań w terminie.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!