W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest opłata planistyczna.
Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów z tego tytułu, do których należy między innymi opłata planistyczna. Kiedy i w jakiej wysokości może ona być należna?
W przypadku, gdy wartość zbywanej nieruchomości uległa zwiększeniu na skutek zmiany lub uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym jest ona położona, wówczas okazać się może, że sprzedający będzie zobowiązany do zapłacenia opłaty planistycznej, co wynika bezpośrednio z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wysokość opłaty ustalana jest w planie (zazwyczaj wskazana jest na końcu uchwały), przy czym nie może ona przekroczyć 30% wartości wzrostu wartości zbywanej nieruchomości. Jeżeli w związku ze zmianą lub uchwaleniem planu doszło do obniżenia przedmiotowej wartości, wówczas właściciel bądź użytkownik wieczysty nieruchomości może dochodzić od gminy odszkodowania z tego tytułu. Obowiązek uiszczenia opłaty planistycznej wygasa po pięciu latach od zmiany lub uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w przypadku stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy, wniesiona opłata lub otrzymane przez uprawnioną stronę odszkodowanie podlegają zwrotowi.
Opłata planistyczna nie może być naliczona w przypadku, gdy przeznaczenie danego gruntu nie uległo zmianie w stosunku do wcześniej obowiązującego planu. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli już po wydaniu decyzji o opłacie planistycznej doszło do podziału geodezyjnego nieruchomości, decyzja nie będzie ważna dla działki bądź działek wchodzących w jej skład ze względu na zmianę stanu prawnego nieruchomości, wpływającego na jej wartość. Dodatkowo na wysokość opłaty nie powinien mieć wpływu wzrost wartości nieruchomości, będący skutkiem poniesienia przez jej właściciela lub użytkownika wieczystego nakładów własnych, które mogły przyczynić się do zwiększenia jej wartości.
Wniosek do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o ustalenie wysokości opłaty planistycznej jeszcze przed zbyciem nieruchomości może złożyć jej właściciel lub użytkownik wieczysty, przy czym otrzymana w takim trybie decyzja będzie miała charakter wstępny. Zazwyczaj w takim przypadku opłatą za wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości obciążany jest wnioskodawca.
Warto tu zaznaczyć, że podstawą do wyliczenia wysokości opłaty planistycznej nie jest cena nieruchomości, wskazana w umowie sprzedaży, a wycena dokonana przez rzeczoznawcę w toku postępowania administracyjnego w przedmiocie ustalenia renty planistycznej, które rozpoczyna się w momencie przekazania do urzędu przez notariusza odpisu aktu notarialnego.
Od decyzji o wysokości opłaty planistycznej można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie do sądu administracyjnego, kwestionując między innymi właśnie wycenę nieruchomości, sporządzoną na zlecenie urzędu gminy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!