Niezoddany do użytkowania budynek może wiązać się z obowiązkiem płacenia podatku od nieruchomości. Dowiedz się, jakie są zasady opodatkowania takich nieruchomości i jak zarządzać tymi obowiązkami, aby uniknąć problemów finansowych – czytaj dalej!
Podatek od nieruchomości jest istotnym elementem w systemie podatkowym, ponieważ stanowi obowiązkową opłatę na rzecz gminy. Wątpliwości w uiszczaniu opłat mogą się pojawić w sytuacji, gdy budynek nie został ukończony.
Zgodnie z obowiązującym prawem podatek od nieruchomości jest pobierany na podstawie ustawy. Za ustalenie limitów związanych z jego wartością odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów, natomiast bezpośrednio stawki podatku ustalane są przez urząd gminy, na której znajduje się nieruchomość. Dodatkowo wartość podatku od nieruchomości uzależniona jest od czynników związanych z przeznaczeniem, lokalizacją oraz powierzchnią użytkową.
W przypadku, gdy budynek nie jest ukończony, wówczas obowiązujące reguły związane z podatkiem od nieruchomości mogą się różnić, co uwarunkowane jest stanem faktycznym i związany ze stopniem zaawansowania prac budowlanych.
Jednakże, wątpliwości związane z uiszczaniem podatku reguluje określona w ustawie definicja budynku, W myśl tego zapisu budynkiem nazywany jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, posiada fundamenty i dach. Jeżeli nieruchomość spełnia te kryteria, wówczas uznawana jest za budynek i podlega opodatkowaniu, bez względu na to czy prace budowlane zostały w pełni zakończone, czy nie.
W sytuacji, gdy na gruncie trwają prace budowlane, podatek od nieruchomości jest naliczany bez względu na stan budynku. W tym przypadku właściciel gruntu ponosi koszty związane z podatkiem od gruntu. Natomiast podatek od nieruchomości naliczany jest wtedy, gdy budynek zostanie uznany za zakończony w myśl ustawy.
Należy pamiętać, że obowiązkiem właściciela jest zgłoszenie rozpoczęcia użytkowania nieruchomości w urzędzie, a jeśli nie jest ona w pełni ukończona, wówczas dokumentacja powinna zawierać informacje o powierzchni użytkowej gotowej do eksploatacji. W przeciwnym razie właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej i mogą zostać nałożone sankcje finansowe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zważywszy na zawiłość przepisów podatkowych oraz wewnętrznych przepisów obowiązujących w urzędach gmin warto skonsultować się z doświadczonym doradcą podatkowym. Wykwalifikowani specjaliści mogą pomóc w skompletowaniu potrzebnej dokumentacji, interpretacji przepisów oraz w stwierdzeniu czy budynek podlega opodatkowaniu.
Właściciele nieruchomości powinni mieć świadomość kiedy i w jakim zakresie prowadzona budowa podlega opodatkowaniu. Kluczem w sytuacji obowiązku uiszczenia podatku od nieukończonej nieruchomości jest sprawdzenie, czy spełnia ona warunki definicji budynku zawartej w ustawie. Dodatkowo właściciel powinien na bieżąco monitorować postępy prac, by mieć świadomość kiedy należy udać się do urzędu, a w przypadku wątpliwości zasięgnąć porady eksperta podatkowego.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!