Podatek katastralny to temat budzący wiele emocji wśród właścicieli nieruchomości. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest, jak może wpłynąć na Twój portfel i jakie wyzwania wiążą się z jego wprowadzeniem.
Podatek od nieruchomości jest podatkiem obciążającym właścicieli domów, mieszkań i gruntów, którzy zobowiązani są do zapłaty co roku określonej przez właściwy dla danej nieruchomości organ podatkowy kwoty, wyliczanej w oparciu o powierzchnię opodatkowanej nieruchomości. Z kolei podatek katastralny związany jest nie z powierzchnią, a z wartością nieruchomości. Dotychczas nie został on wprowadzony, pomimo iż regularnie temat ustanowienia nowego podatku powraca w dyskusji politycznej, zwłaszcza w kontekście potrzeby zaostrzenia polityki fiskalnej.
Podatek od nieruchomości dotyczy:
Obowiązek jego zapłaty dotyczy przede wszystkim właścicieli nieruchomości i obiektów budowlanych oraz użytkowników wieczystych gruntów. W przypadku, gdy nieruchomości zostały wniesione do spółki cywilnej, płatnikiem podatku od nieruchomości będzie nie spółka, a jej wspólnicy.
Obowiązek podatkowy powstaje w pierwszym dniu miesiąca po miesiącu, w którym podatnik stał się właścicielem nieruchomości. Nabycie nieruchomości wiąże się z koniecznością złożenia w odpowiednim ze względu na jej położenie organie podatkowym stosownego dokumentu. W przypadku osób fizycznych będzie to informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1), składana w ciągu 14 dni od daty nabycia nieruchomości, a w przypadku osób prawnych - składana corocznie do 31 stycznia deklaracja na podatek od nieruchomości (DN-1) na dany rok podatkowy.
Warto pamiętać o tym, że niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z sankcjami podatkowymi, w tym karą grzywny i koniecznością zapłaty odsetek. Aby tego uniknąć najlepiej jest w kwestii sporządzenia wymaganej w danym przypadku deklaracji zwrócić się do firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Wybierając Pewny Lokal, firmę współpracującą wyłącznie z doświadczonymi prawnikami podatkowymi, otrzymujemy gwarancję poprawności przygotowanej deklaracji. Otrzymany dokument wystarczy jedynie podpisać i dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego w dogodny dla siebie sposób.
Wysokość podatku ustalana jest w uchwałach rady gmin, przy czym jej górna granica określona jest w corocznym obwieszczeniu Ministra Finansów. Jeżeli jego wysokość przekracza 100 zł, wówczas możliwe jest rozłożenie płatności na cztery raty, płatne w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada każdego roku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy między innymi:
Podatek katastralny wyliczany jest w oparciu o wartość nieruchomości, dlatego też jest on znacznie wyższy od podatku od nieruchomości. W Polsce dotychczas nie został on wprowadzony, ale coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące planowanego jego ustanowienia, dzięki któremu poprzez zwiększenie dochodów z podatku od nieruchomości do poziomu podobnego jak w innych krajach UE, docelowo możliwe byłoby zmniejszenie deficytu w budżecie i wcześniejsza obniżka stóp procentowych, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego.
Wysokość podatku katastralnego kształtuje się na poziomie 1-2 proc. wartości opodatkowanej nim nieruchomości, więc wpływy do budżetu państwa z jego tytułu byłyby ogromne. Wprowadzenie podatku katastralnego nie było dotychczas możliwe w związku z brakiem katastrów - rejestru nieruchomości, które byłyby nim objęte ze wskazaniem ich rzeczywistej wartości. Jego ustanowienie w najbliższej przyszłości również nie jest realne.
Publicznej dyskusji podlega też obciążenie podatkiem katastralnym flipperów, ale wydaje się, że prostszym rozwiązaniem, które miałoby pozytywny wpływ na politykę fiskalną państwa, byłoby podwyższenie stawki podatku od nieruchomości dla nieruchomości nabywanych w celach spekulacyjnych w oparciu o aktualnie obowiązującą ustawę o podatkach i opłatach lokalnych.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!