Dziedziczenie lub darowizna nieruchomości wiąże się z obowiązkami podatkowymi. W artykule omawiamy, kto płaci podatek od nieruchomości i jakie przepisy to regulują.
Otrzymanie nieruchomości w spadku lub darowiźnie często wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi. W takich sytuacjach podatek od nieruchomości może wiązać się z komplikacjami związanymi ze zróżnicowaniem przepisów prawa oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych.
Nieruchomość otrzymana w spadku lub darowiźnie podlega dwóm kategoriom podatków:
Podatek od nieruchomości nie jest zależny od podatku od spadków i darowizn. Właściciel, który otrzymał nieruchomość w drodze spadku lub darowizny zobowiązany jest do zgłoszenia nieruchomości do opodatkowania w ciągu 14 dni od dnia nabycia do urzędu gminy lub miasta. Ponadto nowy właściciel ma obowiązek opłacać corocznie podatek od nieruchomości, którego wartość zależna jest od lokalizacji nieruchomości, jej przeznaczenia oraz rodzaju.
Ulgi oraz stawki podatku od spadków i darowizn uzależnione są od grupy podatkowej, do której przynależy nabywca. Wyróżnia się 4 grupy nabywców:
Spadek lub darowizna od najbliższej rodziny (grupa 0) może być zwolniony z podatku tylko pod pewnymi warunkami. Należy wówczas złożyć wniosek o podatek od darowizny z adnotacją o zwolnieniu z niego w urzędzie skarbowym.
W przypadku pozostałych grup nabywców spadek bądź darowizna nie podlega opodatkowaniu w zależności od wartości nieprzekraczającej:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nowy właściciel może skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych między innymi w przypadku dziedziczenia nieruchomości rolnej lub zabytkowej. Jeśli grunt rolny będzie użytkowany w celach rolniczych, wówczas właściciel może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Skorzystanie z dodatkowych ulg podatkowych możliwe jest również w przypadku, gdy nieruchomość otrzymana na drodze darowizny przeznaczona jest na cele mieszkaniowe.
Należy pamiętać, że otrzymanie nieruchomości na drodze spadku lub darowizny podlega określonym obowiązkom podatkowym. W tej sytuacji ważnym aspektem jest rozróżnienie podatku od nieruchomości od podatku od spadków i darowizn. Aby uniknąć błędów na drodze regulacji prawnych, warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, co dodatkowo może przynieść nowemu właścicielowi korzyści związane z możliwością uzyskania dodatkowych ulg.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!