Poznanie terminów płatności podatku od nieruchomości jest kluczowe dla uniknięcia kar i opóźnień. Dowiedz się, kiedy rozpoczynają się i kończą obowiązki podatkowe oraz jak skutecznie zarządzać swoimi płatnościami – czytaj dalej!
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: grunty, budynki, a także budowle niebędące budynkami. Może zaistnieć sytuacja, że tylko część budynku bądź budowli zostanie opodatkowana. Z kolei podatkiem od nieruchomości obciążone nie są: lasy i użytki rolne, z wyłączeniem sytuacji, gdy są zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
Do podmiotów zaliczających się do płatności podatków od nieruchomości należą:
- osoby fizyczne i osoby prawne,
- jednostki organizacyjne,
- spółki nieposiadające osobowości prawnej, lecz: posiadające samoistne nieruchomości, lub będące właścicielami obiektów budowlanych czy nieruchomości, albo użytkownikami wieczystych gruntów, jak również posiadaczami nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
Należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy budynek, grunt czy budowla są w posiadaniu przez większą ilość podmiotów, to każdy z nich jest obciążony obowiązkiem podatkowym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obowiązek podatkowy od nieruchomości powstaje wraz z pierwszym dniem miesiąca, który nadchodzi po miesiącu od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.
Wśród typowych okoliczności znajdują się takie sytuacje, jak: kupno budynku, budowli bądź gruntu. Co ważne, to od momentu zajścia danej okoliczności podatnik jest zobowiązany w ciągu 14 dni do złożenia deklaracji podatkowej od nieruchomości. Brak przedłożenia takiego pisma grozi wysokimi sankcjami – grzywna do 100 tys. złotych, a nawet więzienie. W wypełnieniu deklaracji niezbędna jest wiedza podatkowa, więc warto jest skorzystać z pomocy prawnika. Nasz zespół prawników sprawnie przygotuje odpowiednie dokumenty - wystarczy się z nami skontaktować!
Ustawa i podatkach i opłatach lokalnych określa zasady opłacania podatku od nieruchomości. Wskazuje ona, w jaki sposób i kiedy konkretne podmioty powinny uiścić opłatę do stosownego organu.
Otóż osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w czterech proporcjonalnych ratach w następujących terminach: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada w danym roku podatkowym. Z kolei osoby prawne i jednostki organizacyjne, muszą opłacać podatek miesięcznie, tj. w 12 proporcjonalnych ratach – do 15 dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem 31 stycznia za ten miesiąc. Ponadto w przydatku zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, jeśli całkowita kwota podatku jest mniejsza niż 100 złotych, to należy ją opłacić jednorazowo w pierwszej racie.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!