Podatek od nieruchomości może znacząco wpłynąć na wartość początkową inwestycji, zwiększając całkowite koszty zakupu. Dowiedz się, jak podatki kształtują rentowność inwestycji i jakie strategie zastosować, aby je optymalizować – czytaj dalej!
Podatek od nieruchomości stanowi podstawowe źródło finansowania budżetów lokalnych, a jego wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Właściciele nieruchomości mają obowiązek uiszczania corocznej opłaty, na którą wpływ mają między innymi przeznaczenie, wartość, jak i lokalizacja budynku. Natomiast wartość początkowa inwestycji podyktowana jest kwotą, od której naliczana jest amortyzacja. Czy istnieje relacja między tymi dwoma aspektami?
Wartość początkowa inwestycji może być ustalona w zależności od tego, w jaki sposób została stworzona. Jeśli nieruchomość została wybudowana przez podatnika, wówczas jej wartość wyceniana jest na podstawie kosztów wytworzenia. W przypadku zakupu gotowej nieruchomości wartość początkową stanowi cena jej nabycia. Natomiast, gdy nieruchomość została otrzymana w drodze darowizny, bądź spadku wtedy jej wartość początkowa oceniana jest na podstawie wartości rynkowej. Dodatkowo każda z tych wartości może być powiększona o koszta związane z opłatami notarialnymi.
Podatek od nieruchomości jest stałym elementem kosztów w przypadku posiadania i eksploatacji nieruchomości. Opłata wyznaczana jest przez gminę zależnie od sposobu wykorzystania nieruchomości, jej powierzchni oraz innych czynników zależnych od urzędu, na którego terenie się znajduje.
Należy jednak zwrócić uwagę, że podatek od nieruchomości dotyczy jej posiadania, a nie nabycia czy umowy. Podatek od nieruchomości stanowi bowiem bieżący koszt eksploatacyjny budynku, stąd też według prawa podatkowego nie może on być uwzględniany w wartości początkowej inwestycji.
Niemniej jednak podatek od nieruchomości ma istotny wpływ na jej rentowność inwestycji, ponieważ stanowi koszt, który należy uwzględnić w analizach finansowych. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw, które prowadząc inwestycje długoterminowe, powinny liczyć się z cyklicznymi opłatami.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatek od nieruchomości ma wpływ na wartość początkową inwestycji. Może to wynikać w przypadkach związanych z naliczeniem podatku przed ukończeniem budowy, bądź modernizacji nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W takich sytuacjach bez wątpienia kluczowym elementem jest skorzystanie z usług specjalisty podatkowego, którego wiedza i znajomość prawa pozwoli na szczegółowe przeanalizowanie dokumentacji oraz rozwianie wszelkich wątpliwości inwestora czy właściciela.
Podatek od nieruchomości w większości przypadków nie ma wpływu na wartość początkową inwestycji. Wynika to z faktu, iż nie jest on bezpośrednio związany z nabyciem nieruchomości, a stanowi bieżący koszt eksploatacyjny. Bez wątpienia kluczowym aspektem, aby uniknąć błędów w rozliczeniach podatkowych, jest świadomość kosztów związanych z eksploatacją, a zakupem nieruchomości.
Zważywszy na zawiłości prawne z tym związane, warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!