Zmiany w podatku od nieruchomości w 2024 roku

Potrzebujesz złożyć deklarację podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości zmiany: 2024

Newsy dotyczące zmiany przepisów niemal zawsze elektryzują społeczeństwo. Nic dziwnego, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że poprawki nie koniecznie służą ułatwieniu nam życia. A jeśli już coś upraszczają, to zwykle wiążą się ponoszeniem przez obywateli dodatkowych kosztów. Jedną z takich rewolucji, która nas czeka w najbliższym czasie, jest reforma podatku od nieruchomości. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd wynikają zmiany w podatku od nieruchomości? Czy rzeczywiście są konieczne? A także, jakie zmiany nas czekają?

Czym jest podatek od nieruchomości?

Jeżeli chcemy zrozumieć powód, dla którego już w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana w podatku od nieruchomości, to warto, abyśmy przypomnieli sobie, czym jest podatek od nieruchomości i kiedy się go płaci.

W myśl Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (z późniejszymi zmianami),

  • podatek od nieruchomości jest formą daniny, którą muszą uiszczać na rzecz gminy właściciele:
  • gruntów,
  • budynków (lub ich części),
  • budowli, czyli obiektów, które nie są budynkiem, lub ich części, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatku od nieruchomości nie płaci się od użytków rolnych lub lasów, z wyjątkiem sytuacji, w których są one zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość podatku od nieruchomości jest zmienna. Ustalają ją corocznie poszczególne rady gmin. Oczywiście nie mogą one bez ograniczeń windować jego wysokości. Górna granica podatku od nieruchomości nie może przekraczać kwoty wyznaczanej przez Ministra Finansów.

Stawki podatku od nieruchomości od gruntów i budynków (lub ich części) mają charakter kwotowy. Natomiast stawka podatku od nieruchomości od budowli (czyli obiektów, które nie są budynkami), ma charakter procentowy. Wynosi 2% wartości tych budowli. Przy czym w przypadku gruntów lub budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stosowane są wyższe kwotowe stawki opodatkowania.

Dlaczego konieczna jest reforma podatku od nieruchomości?

Definicje i przepisy dotyczące podatku od nieruchomości wydają się dość jasne. Zatem możemy sobie zadawać pytanie — co tu jest do zmiany?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Odpowiedź na to pytanie jest jednak zaskakująca, bo do zmiany są podstawy, czyli definicje zawarte w ustawie. Wskazał na to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21). Sprawa dotyczyła skargi spółki z Kruszwicy. Wystąpiła ona do burmistrza z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości, ze względu na nienależyte ich zdaniem zakwalifikowanie silosów jako budowle. Ich zdaniem magazyny nasion powinny zostać opodatkowane jako budynki, czyli podlegać niższemu podatku od nieruchomości. 

W konsekwencji sprawa trafiła do Trybunału, który wskazał na niezgodność z Konstytucją RP definicji budowli, która znajduje się w ustawie o podatkach lokalnych. Przytoczmy ją:

Budowla – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

W ocenie Trybunału ta definicja budowli jest nieprecyzyjna, bo nie pozwala na jednoznaczne ustalenie przedmiotu opodatkowania. A w przypadku prawa podatkowego definicje powinny być autonomiczne, bez konieczności analizowania odrębnych przepisów, natomiast odwołania powinny odnosić się tylko do praw podatkowych.

Co więcej, sformułowanie „prawo budowlane” nie jest jednoznacznym odesłaniem do Ustawy prawo budowlane. Zatem w ocenie sędziów, możliwe są interpretacje obiektu również na podstawie różnych rozporządzeń.

Skutkiem wyroku TK jest utrata mocy obowiązującej definicji budowli po upływie 18 miesięcy. Zatem początkiem 2025 roku muszą zostać wprowadzone nowe przepisy. Powinny one doprecyzować przedmioty opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Do tego czasu obecne przepisy nadal są obowiązujące.

Sprzeczności w podatku od nieruchomości

Sprawa nieprecyzyjnej definicji budowli to nie jedyna wada obowiązujących przepisów.

Przepisy, które obecnie obowiązują, są ze sobą sprzeczne w zakresie opodatkowania  miejsc w garażach wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych. O co chodzi?

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatkach lokalnych, garaże wielostanowiskowe w budynkach wielomieszkaniowych, które stanowią odrębne nieruchomości lokalowe, są traktowane inaczej w porównaniu z garażami niewyodrębnionymi prawnie. Czyli stanowiącymi element nieruchomości wspólnej.

Potrzebujesz wysłać deklarację podatku od nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Deklarację przygotujemy w 48 godziny za 199 zł.
  • Nasi prawnicy przygotowali już tysiące deklaracji.
  • Sporządzamy deklaracje DN-1, IN-1, DR-1, IR-1, IL-1 oraz ZDL-1 oraz pisma z czynnym żalem w cenie deklaracji, jeśli takie jest potrzebne.

Gwarancja poprawności dokumentu.
Doświadczeni prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 48 h.

Zatem jeżeli dla hali garażowej, w której znajdują się miejsca postojowe, założono odrębną księgę wieczystą, to są one opodatkowane jako pozostałe budynki. Czyli niezwiązane z lokalami mieszkalnymi. Czyli ich właściciele płacą znacznie więcej (niemal 10-krotnie) niż ci, których garaże nie mają odrębnej księgi.

Zwrócił na to uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18.10.2023 r., (SK 23/19). Orzekł on, że garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, posiadające odrębną księgę wieczystą, nie powinny być opodatkowane wyższą stawką, niż mieszkanie w tym samym budynku. Zatem te przepisy również muszą zostać przez Ministerstwo doprecyzowane i ujednolicone.

Wśród ekspertów pojawiają się także głosy, że podatek od nieruchomości powinien uwzględniać także stopniowe zużycie się nieruchomości.

Jakie zmiany nastąpią w podatku od nieruchomości?

Z punktu widzenia gmin, podatek od nieruchomości jest jednym z głównych źródeł dochodów. Dlatego zmiany w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych muszą zostać przez Ministerstwo dobrze przeanalizowane. Ze swojej strony, zapewnia ono jednak, że w zmianach będą dążyć do zachowania fiskalnego statusu quo. Czyli, a więc aby nie wpłynęły one na obniżenie ani podwyższenie wpływów z podatku od nieruchomości. 

Dlatego rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu, który będzie stanowił załącznik do nowej ustawy. W ten sposób miałyby zniknąć wątpliwości przy interpretowaniu przepisów. Zwłaszcza w przypadku takich budowli jak zbiorniki, kontenery, hale namiotowe, wiaty, czy inne urządzenia techniczne.

W związku z tym, że nowe przepisy muszą wejść w życie od 2025 r., a proces legislacyjny ma swoje ograniczenia czasowe, to możemy spodziewać się, że już w najbliższych tygodniach Ministerstwo opublikuje w Rządowym Centrum Legislacji projekt ustawy. Poznamy wtedy więcej szczegółów i będziemy mogli ocenić wpływ zmian na portfele właścicieli nieruchomości.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz złożyć deklarację podatku od nieruchomości?

Zamów kontakt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości należy wysłać do urzędu gminy bądź miasta w 14 dni od podpisania umowy przeniesienia własności. Wypełnienie deklaracji jest bardzo trudne, a złożenie niepoprawnej deklaracji naraża Państwa na sankcje. Dlatego ważne, żeby odpowiednio złożyć dokument we właściwym urzędzie jednostki samorządu terytorialnego. Coś, co zajmuje Państwu czas i nerwy, to nam przychodzi bez trudu. Nasze doświadczenie gwarantuje, że deklaracja i inne dokumenty znajdą się w odpowiednim miejscu i czasie od 199 zł za deklarację.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Jak można inwestować w nieruchomości na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj ABC inwestowania w nieruchomości.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Potrzebujesz złożyć deklarację podatku od nieruchomości?

Zamów kontakt

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie złożyć deklarację podatku od nieruchomości.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: Badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka