W poniższym artykule przedstawiamy informacje dotyczące pomiaru powierzchni użytkowej mieszkania.
Decydując się na zakup danego mieszkania, często kierujemy się w pierwszej kolejności jego powierzchnią. W związku z tym warto z odpowiednim wyprzedzeniem dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób mierzona jest powierzchnia lokali sprzedawanych na rynku pierwotnym oraz jak sprawdzić powierzchnię lokalu, nabywanego na rynku wtórnym. Zapraszamy do lektury.
Pomiar powierzchni lokali w ramach danej inwestycji, zrealizowanej na rynku pierwotnym, przeprowadzany jest przez uprawnionego geodetę po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie inwestycji, którego otrzymanie musi poprzedzać rozpoczęcie przekazywania mieszkań kupującym. Rzuty powykonawcze lokali, powstające w rezultacie przeprowadzenia przez geodetę inwentaryzacji powykonawczej, stanowią załącznik do umowy przenoszącej własność. Warto pamiętać o tym, że metraż powykonawczy zazwyczaj w niewielkim stopniu różni się od tego, który wskazywany jest na etapie zawierania umowy deweloperskiej.
Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowne dotyczące przysługujących nabywcy uprawnień w sytuacji, gdy różnica w powierzchni lokalu jest znacząca (zazwyczaj za dopuszczalną różnicę przyjmuje się 2% powierzchni użytkowej). Ważny będzie też zapis dotyczący stosowanej przez dewelopera normy pomiaru powierzchni - dla nowych inwestycji (dla których wniosek o pozwolenie na budowę złożono po 29 kwietnia 2012 r.) powinna to być norma PN-ISO 9836:1997, zgodnie z którą „Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku”.
Zgodnie z interpretacją Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ścianki działowe, powierzchnia pod którymi bywa wliczana przez deweloperów do powierzchni użytkowej, zaliczone powinny być do konstrukcji jako elementy, których demontaż wymaga przeprowadzenia prac budowlanych. Powierzchnia powinna być liczona w stanie wykończonym, z tynkami oraz uwzględniać powierzchnie zewnętrzne.
Podczas odbioru technicznego lokalu od dewelopera nie ma potrzeby prowadzenia pomiaru jego metrażu, warto jedynie zweryfikować zgodność zastosowanego przez geodetę pomiaru ze wskazaną w umowie normą.
Jeżeli lokal nabywamy na rynku wtórnym, sprawdzenie jego metrażu pozwoli na zweryfikowanie poprawności danych, wskazanych przez sprzedającego. Może się zdarzyć, że podany metraż uwzględnia nie tylko powierzchnię mieszkania, ale też przynależności (na przykład piwnicy), ponieważ zgodnie z ustawą o własności lokali pomieszczenia pomocnicze i przynależności wchodzą w skład lokalu. Zawyżony metraż oznaczać będzie wyższą cenę lokalu, dlatego dzięki przeprowadzeniu jego pomiaru przez inżyniera lub inspektora możemy zyskać poważny argument w negocjacjach ze sprzedającym w zakresie weryfikacji ceny mieszkania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pewny Lokal oferuje usługę odbioru mieszkania ze specjalistą zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym.
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!