Czy istnieją mieszkania bezczynszowe?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Czy istnieją mieszkania bezczynszowe | 797 014 014

Niektóre z ofert mieszkań deweloperskich, nazywanych bezczynszowymi, kuszą perspektywą niższych kosztów utrzymania części wspólnych. W artykule opisujemy jak odebrać tego typu nieruchomość.

Czy istnieją mieszkania bezczynszowe?

Niektóre z ofert mieszkań deweloperskich, nazywanych bezczynszowymi, kuszą perspektywą niższych kosztów utrzymania części wspólnych. Istotną korzyścią może być brak konieczności utrzymywania firmy zarządzającej częścią wspólną nieruchomości. Nie oznacza to, że można zbudować nieruchomość kilkulokalową całkowicie pozbawioną części wspólnej. Każdy budynek ma przecież dach, elewacje, ogrodzenie działki, na którym został zbudowany, często także bramę wjazdową na wspólnie użytkowany teren np. jako parking dla mieszkańców lub gości, instalację domofonową na połączeniu furtki z lokalem oraz przyłącza do budynku (gaz, woda, kanalizacja, prąd). Aby ograniczyć do minimum spory o utrzymywanie części wspólnej można tak zaprojektować budynek wielorodzinny, że poszczególne lokale mogą mieć osobne wejścia prosto z chodnika, własne piece centralnego ogrzewania i do podgrzewania wody użytkowej, mieszkania na piętrze są dostępne osobną klatką schodową, każdy lokal ma własne opomiarowanie wody i gazu. Jeśli nie da się dla każdego z osobna lokalu wydzielić terenu do użytkowania na wyłączność w taki sposób, by przylegał on do ogrodzenia ulicznego, potrzebna jest wspólna furtka i wspólny system domofonowy do jej otwierania, a co za tym idzie przynajmniej jeden wspólny licznik prądu zużywanego przez tę instalację. Co jakiś czas trzeba będzie naprawić wspomnianą furtkę, odnowić całe ogrodzenie lub odśnieżyć pas przyuliczny. Każdy dom ma kominy, dach i system jego odwadniania, które także stanowią część wspólną, więc ich naprawa, konserwacja, łącznie z odśnieżaniem oraz remonty to obowiązek wspólny. Nie ma więc mowy o tzw. osiedlu czy mieszkaniu bezczynszowym, a zresztą, wbrew sloganom reklamowym, termin czynsz odnosi się do lokali podnajmowanych a nie właścicielskich. Chodzi tylko o zredukowanie kosztów ponoszonych wspólnie przez wszystkich właścicieli lokali na utrzymanie niezbędnej infrastruktury nieruchomości.

Przepisy, chociaż wciąż się zmieniają, na razie pozwalają na zarządzanie bardzo małą nieruchomością przez kliku współwłaścicieli posiadających w niej niezależne lokale, bez konieczności angażowania firmy zewnętrznej, tj. zarządcy nieruchomości. Kupując taki lokal od dewelopera, upewnijmy się, że przepisy nakazujące powoływanie profesjonalnego zarządu nie obejmują oferowanej nieruchomości. W przeciwnym wypadku samo utrzymanie księgowości będzie stanowiło istotny koszt dodatkowy i oferta dewelopera może okazać się po prostu nieatrakcyjna finansowo.

Indywidualna kotłownia gazowa w mieszkaniu

Aby nie musieć zarządzać wspólną kotłownią i martwić się o koszty jej konserwacji i remontów, możemy poszukać oferty zakupu mieszkania z własnym piecem do podgrzewania wody centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Nowoczesne piece przeznaczone do małych lokali nie muszą być uzupełniane zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, który zajmuje dodatkowe miejsce, wystarczy że piec jest dwufunkcyjny, z wbudowanym dodatkowym wymiennikiem ciepła dla wody płynącej z pieca do kranów po ich odkręceniu. Piec dla małego mieszkania, o mocy do 10 kW może być zamontowany w każdym pomieszczeniu nie będącym pomieszczeniem mieszkalnym, np. w kuchni, łazience, przedsionku, korytarzu, przy czym warunkiem jest jego odpowiednia kubatura – co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła, ale nie mniej niż 30 m3, co oznacza, że przy wysokości pomieszczeń 2,70 m pomieszczenie na piec powinno mieć powierzchnię ok. 12 m2. Dla kotłów większych, jakie zwykle zainstalowane są w domach jednorodzinnych, czyli o mocy od pon. 10 kW do 25 kW są dużo surowsze wymagania.

Zainstalowanie w mieszkaniu indywidualnego pieca centralnego ogrzewania lub własnej pompy cieplnej ma sens tylko w budynku wielorodzinnym, w którym nie występują części wspólne wymagające ogrzewania. Należy pamiętać o konieczności zapewnienia we własnym zakresie właściwych warunków eksploatacyjnych, prowadzenia okresowych przeglądów instalacji i samego kotła, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami producenta, aby utrzymać ich bezawaryjność i efektywność oraz zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom lokalu. Zatem własny kocioł centralnego ogrzewania to dodatkowe obowiązki dla właściciela lokalu.

Części wspólne nieruchomości z mieszkaniami tzw. bezczynszowymi także wymagają opieki

Indywidualny system ogrzewania lokalu to najważniejszy element mieszkań tzw. bezczynszowych , który sprawia, że samodzielny odbiór takiego lokalu nie należy do łatwych zadań. Do tego dochodzą inne problemy z odbiorem pozostałych instalacji i elementów zarówno samego lokalu jak i części wspólnych budynku, które wbrew zapewnieniom dewelopera występują w budynku lub osiedlu z lokalami tzw. bezczynszowymi i wymagają nie tylko sprawdzenia przed przystąpieniem do eksploatacji budynku ale także stałej i należytej opieki ze strony wszystkich nabywców poszczególnych lokali. To zadanie może okazać się za trudne dla nie zżytych jeszcze ze sobą nabywców lokali, dlatego warto pomyśleć o pomocy specjalistów z zewnątrz. My polecamy inspektorów z firmy Pewny Lokal.

W kolejnych odcinkach naszego poradnika dotyczącego odbioru mieszkania tzw. bezczynszowego doradzamy, jak odbierać instalacje w takim mieszkaniu oraz jak sprawdzić, czy deweloper wykonał prawidłowo elementy wspólne nieruchomości, w której znajduje się taki lokal.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 88 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka