Dowiedz się więcej!

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości na rynku wtórnym?

W artykule przedstawiamy, jak sprawdzić nieruchomość pod kątem prawnym na rynku wtórnym. Kupno nieruchomości na rynku wtórnym ma trochę inną specyfikę niż kupno lokalu od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Oferujemy kompleksowe audyty mieszkań i domów na rynku wtórnym.
Dowiedz się więcej

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Dlaczego warto sprawdzić stan prawny mieszkania?

Stan prawny to wszystkie kwestie prawne związane z nieruchomością oraz mające z nią jakikolwiek związek na gruncie prawa. Innymi słowy są to wszelkie prawa i obowiązki związane z nieruchomością. Stan prawny należy zawsze sprawdzić przed kupnem nieruchomości, a najprostszym sposobem jest dokładna analiza ksiąg wieczystych. Należy też pamiętać, że kupując nieruchomość lokalową powinniśmy sprawdzić zarówno stan prawny księgi wieczystej lokalu, a także stan prawny księgi wieczystej nieruchomości, na której posadowiony jest budynek, w którym znajduje się lokal - są to dwie różne księgi i każdą z osobna należy dokładnie przeczytać. Sprawdzenie informacji w księdze wieczystej oraz innych dokumentów to przede wszystkim większe bezpieczeństwo zakupionej nieruchomości. Dzięki temu możemy być pewni, że z lokalu będzie można korzystać bez ograniczeń i bez zbędnych zmartwień oraz ryzyka w przyszłości.

Jakie ryzyka czekają nabywcę, jeśli nie sprawdzi stanu prawnego?

Dzięki sprawdzeniu informacji w księdze wieczystej będziemy pewni, że nasza nieruchomość jest pozbawiona obciążeń zagrażających spokojnemu korzystaniu z niej. Po pierwsze dowiemy się czy w księdze wieczystej znajdują się tzw. wzmianki. Wzmianka to informacja na temat wniosku, który wpłynął do sądu wieczystoksięgowego. Jest wpisywana w momencie wpłynięcia do sądu roszczenia lub jego oddalenia. Może oznaczać, że ktoś próbuje zmienić treść księgi wieczystej. Po drugie dowiemy się czy właściciel wpisany w księdze wieczystej jest rzeczywiście tą samą osobą, która zamierza podpisać z nami umowę sprzedaży lokalu. Po trzecie dowiemy się czy w księdze wieczystej znajdują się jakiekolwiek obciążenia hipoteczne. O tym jak podpisać umowę przedwstępną z hipoteką lokalu możesz przeczytać tutaj.

Dlaczego należy sprawdzać zarówno księgi wieczyste jak i projekt umowy?

Drugą, niezwykle ważną i dopełniającą analizę stanu prawnego lokalu, jest sprawdzenie projektu umowy przedwstępnej oraz projektu umowy sprzedaży. Informacje znajdujące się w umowie przedwstępnej, umowie sprzedaży oraz w księgach wieczystych mówiąc najogólniej powinny zgadzać się ze sobą. Są to: dane właściciela, informacje o wzmiankach oraz o hipotekach. Nie mniej ważne w umowie jest dokładny opis przedmiotu umowy, a więc nieruchomości i wszystkich praw z nią związanych (np. przynależności). Umowa powinna też zawierać dokładnie sprecyzowaną cenę, termin płatności oraz sposób zapłaty (najczęściej jest to przelew, co oznacza potrzebę sprecyzowania numeru konta bankowego). W celu zawarcia umowy obie strony powinny podpisać się pod dokumentem. Dodatkowo dobrze byłoby poprosić właściciela lokalu o zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości oraz zaświadczenie o ilości osób zameldowanych w lokalu.

 

Napisz do nas: kontakt@pewnylokal.pl Wycenimy bezpłatnie dokumenty oraz analizę ksiąg wieczystych. Nasi prawnicy dokładnie sprawdzą stan nieruchomości i zwrócą uwagę na wszystkie kwestie związane z zakupem swojej nieruchomości

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka