Jeżeli planujemy finansowanie nabycia mieszkania kredytem hipotecznym, wówczas po wybraniu interesującej nas nieruchomości pierwsze kroki powinniśmy skierować do banku. Oczywiście ten punkt nie dotyczy klientów, posługujących się gotówką, dla nich odpowiedź na pytanie „jak zapłacić deweloperowi” jest prosta- właśnie gotówką. Pozostali (a jest ich większość) muszą przede wszystkim zweryfikować swoją zdolność kredytową.
Minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Jedynie w szczególnych przypadkach banki przychylają się do obniżenia tego pułapu do 10%, przy czym w takiej sytuacji obowiązują dodatkowe obostrzenia, w postaci np. specjalnych zabezpieczeń bądź ubezpieczenia kredytu. Warto też podkreślić, że obecna sytuacja, związana z pandemią koronawirusa, przyczyniła się do znacznego wzrostu ostrożności banków w udzielaniu kredytów hipotecznych. Dlatego też może okazać się, że potencjalny kredytobiorca, posiadający zdolność kredytową na przykład dwa miesiące temu, mógł ją już utracić. W związku z tym dobrze jest ponownie naszą zdolność zweryfikować.
Po uzyskaniu kredytu możemy zwrócić się już do dewelopera i przystępować do realizacji zakupu wymarzonego mieszkania.
Nie dla wszystkich kupujących mieszkanie jasny jest sposób wypłaty środków z kredytu oraz ich związek z harmonogramem inwestycji, dlatego warto zatrzymać się nad tym tematem.
W umowie deweloperskiej zapisuje się szczegółowe terminy płatności kolejnych transz. Ich ilość oraz terminy są ściśle związane ze stopniem zaawansowania inwestycji- im bliżej końca, tym mniej transz, a co za tym idzie- ich wysokość będzie większa. Nie ma to jednak dla nas większego znaczenia, ponieważ poszczególne transze na rachunek dewelopera przekazuje nasz bank, kredytujący zakup. Pomimo, iż jest to odpowiedzialność banku, to musimy za każdym razem przekazać stosowną dyspozycję uruchomienia transzy- szczegóły znajdziemy w swojej umowie kredytowej.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z tzw. ustawą deweloperską środki wpłacane przez bank nie trafiają bezpośrednio na rachunek dewelopera, jak niektórzy sądzą. Są one gromadzone na rachunku powierniczym otwartym (deweloper otrzymuje środki stosownie do prac, realizowanych zgodnie z harmonogramem) lub zamkniętym ( środki zwalniane po zakończeniu inwestycji). W ten sposób klienci mogą mieć pewność, że gorsza sytuacja dewelopera nie przełoży się na opóźnienie inwestycji lub jej nieukończenie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!