Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, wykorzystywanym już od kilkuset lat. Ponieważ historycznie system ksiąg wieczystych zmieniał się wraz z sytuacją w kraju, nadal możemy w księgach znaleźć pewne niezgodności. Wynika to głównie z faktu, iż podczas rozbiorów na polskich ziemiach obowiązywały różne systemy prawne.
W 1818 roku było ich pięć – niemiecki, austriacki, rosyjski, węgierski oraz francuski, oparty na Kodeksie Napoleona, który był pierwszą nowoczesną kodyfikacją prawa cywilnego (na jego podstawie obecnie nadal zakłada się księgi wieczyste i wpisuje się prawo własności). Prawo francuskie obowiązywało nadal po 1815 roku, a więc po wprowadzeniu Kodeksu Królestwa Polskiego, na ziemiach, które wcześniej tworzyły Księstwo Warszawskie.
W 1947 roku weszły w życie tymczasowe dekrety, które kończyły przedwojenne prawo obce- wcześniej stosunki prawno- rzeczowe regulowane były przez prawo obce, różne w różnych częściach kraju. Nowy zunifikowany kodeks wszedł w życie dopiero w 1965 roku, przynosząc ujednolicenie i uporządkowanie obowiązujących regulacji prawnych.
W dawnych obszernych księgach wieczystych dokumentowano zmiany w wielu nieruchomościach jednocześnie. Obecnie akta ksiąg wieczystych prowadzone są indywidualnie dla każdej nieruchomości. Dopiero od 1918 roku księgi prowadzone były w języku polskim i stopniowo istniejące księgi zastępowano tymi polskim. Od 2013 roku możemy zapoznać się z treścią księgi wieczystej w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych, co jest sporym udogodnieniem, przy czym warto zaznaczyć, że wydruk ze strony nie ma mocy dokumentu urzędowego. Taki możemy zamówić przez stronę i po opłaceniu zamówienia otrzymujemy wiadomość z linkiem do jego pobrania. Odpis z księgi wieczystej możemy też oczywiście uzyskać stacjonarnie, w sądzie wieczystoksięgowym.
Każdy dział księgi zawiera inne, ale równie ważne, informacje.
W dziale pierwszym znajdziemy opis samej nieruchomości, jej przeznaczenie, położenie oraz powierzchnię. Część ksiąg online posiada linki do geoportalu, dzięki czemu określony będzie nie tylko numer działki, ale też jej położenie. W tym dziale znajdziemy też informacje o obciążeniach nieruchomości, jeżeli takie istnieją, oraz, w przypadku podzielenia nieruchomości- o księgach wieczystych wyodrębnionych lokali.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z działu drugiego dowiemy się więcej na temat właściciela nieruchomości- tu wskazane będą jego dane oraz rodzaj własności. Tutaj również umieszczone będą podstawy wpisu, a więc określenie sposobu, w jaki właściciel wszedł w posiadanie nieruchomości.
Dział trzeci opisuje istniejące roszczenia, czyli wszelkie służebności oraz wzmianki o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli takie ma miejsce. Tu też wpisywane są roszczenia o przeniesienie własności, na przykład z umowy przedwstępnej.
Z kolei w dziale IV księgi wieczystej wpisywane są wszystkie hipoteki, których może być wiele, a które stanowią zabezpieczenie wierzytelności. Oznacza to, że w przypadku niespłacania zobowiązania finansowego przez kredytobiorcę, wierzyciel będzie zabezpieczał swoje roszczenie z przedmiotowej nieruchomości.
Do ksiąg wieczystych zajrzeć może każdy, ale już do akt księgi, zawierających pełne dane na temat konkretnej nieruchomości, tylko osoby, które mają interes prawny, a więc właściciel nieruchomości, jego pełnomocnik lub notariusz, którego obowiązkiem przed podpisaniem aktu notarialnego jest zbadanie księgi wieczystej. Jeżeli nie należymy do żadnej z tych grup, wykazanie przed sądem interesu prawnego może być trudne. Jeżeli z aktami księgi wieczystej nieruchomości chcemy zapoznać się przed jej zakupem, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do właściciela o przygotowanie stosowanego pełnomocnictwa. Dzięki temu zyskamy możliwość zapoznania się z dokumentami, stanowiącymi podstawę wpisów w księdze, którą badamy.
Najczęściej jednak dla przeprowadzenia podstawowej analizy księgi wieczystej wystarczy weryfikacja jej treści w elektronicznym systemie ksiąg wieczystych, co w ramach audytu prawnego nieruchomości, oprócz innych usług, oferuje Pewny Lokal. Badanie księgi wieczystej, polegające na sprawdzeniu wszystkich jej działów, pozwoli potwierdzić kwestię własności, powierzchnię nieruchomości oraz istnienie ewentualnych obciążeń.
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!