Księgi wieczyste co to

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Księgi wieczyste co to | 797 014 014

Księga wieczysta jest dokumentem o istnieniu, którego większość z nas słyszała, ale niewiele osób wie dokładnie, czym jest i jak wiele istotnych informacji możemy w niej znaleźć.

Księgi wieczyste - rys historyczny

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, wykorzystywanym już od kilkuset lat. Ponieważ historycznie system ksiąg wieczystych zmieniał się wraz z sytuacją w kraju, nadal możemy w księgach znaleźć pewne niezgodności. Wynika to głównie z faktu, iż podczas rozbiorów na polskich ziemiach obowiązywały różne systemy prawne.

W 1818 roku było ich pięć – niemiecki, austriacki, rosyjski, węgierski oraz francuski, oparty na Kodeksie Napoleona, który był pierwszą nowoczesną kodyfikacją prawa cywilnego (na jego podstawie obecnie nadal zakłada się księgi wieczyste i wpisuje się prawo własności). Prawo francuskie obowiązywało nadal po 1815 roku, a więc po wprowadzeniu Kodeksu Królestwa Polskiego, na ziemiach, które wcześniej tworzyły Księstwo Warszawskie.

W 1947 roku weszły w życie tymczasowe dekrety, które kończyły przedwojenne prawo obce- wcześniej stosunki prawno- rzeczowe regulowane były przez prawo obce, różne w różnych częściach kraju. Nowy zunifikowany kodeks wszedł w życie dopiero w 1965 roku, przynosząc ujednolicenie i uporządkowanie obowiązujących regulacji prawnych.

W dawnych obszernych księgach wieczystych dokumentowano zmiany w wielu nieruchomościach jednocześnie. Obecnie akta ksiąg wieczystych prowadzone są indywidualnie dla każdej nieruchomości. Dopiero od 1918 roku księgi prowadzone były w języku polskim i stopniowo istniejące księgi zastępowano tymi polskim. Od 2013 roku możemy zapoznać się z treścią księgi wieczystej w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych, co jest sporym udogodnieniem, przy czym warto zaznaczyć, że wydruk ze strony nie ma mocy dokumentu urzędowego. Taki możemy zamówić przez stronę i po opłaceniu zamówienia otrzymujemy wiadomość z linkiem do jego pobrania. Odpis z księgi wieczystej możemy też oczywiście uzyskać stacjonarnie, w sądzie wieczystoksięgowym.

Jak czytać księgę wieczystą

Każdy dział księgi zawiera inne, ale równie ważne, informacje.

W dziale pierwszym znajdziemy opis samej nieruchomości, jej przeznaczenie, położenie oraz powierzchnię. Część ksiąg online posiada linki do geoportalu, dzięki czemu określony będzie nie tylko numer działki, ale też jej położenie. W tym dziale znajdziemy też informacje o obciążeniach nieruchomości, jeżeli takie istnieją, oraz, w przypadku podzielenia nieruchomości- o księgach wieczystych wyodrębnionych lokali.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Z działu drugiego dowiemy się więcej na temat właściciela nieruchomości- tu wskazane będą jego dane oraz rodzaj własności. Tutaj również umieszczone będą podstawy wpisu, a więc określenie sposobu, w jaki właściciel wszedł w posiadanie nieruchomości.

Dział trzeci opisuje istniejące roszczenia, czyli wszelkie służebności oraz wzmianki o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli takie ma miejsce. Tu też wpisywane są roszczenia o przeniesienie własności, na przykład z umowy przedwstępnej.

Z kolei w dziale IV księgi wieczystej wpisywane są wszystkie hipoteki, których może być wiele, a które stanowią zabezpieczenie wierzytelności. Oznacza to, że w przypadku niespłacania zobowiązania finansowego przez kredytobiorcę, wierzyciel będzie zabezpieczał swoje roszczenie z przedmiotowej nieruchomości.

Księgi wieczyste a akta księgi

Do ksiąg wieczystych zajrzeć może każdy, ale już do akt księgi, zawierających pełne dane na temat konkretnej nieruchomości, tylko osoby, które mają interes prawny, a więc właściciel nieruchomości, jego pełnomocnik lub notariusz, którego obowiązkiem przed podpisaniem aktu notarialnego jest zbadanie księgi wieczystej. Jeżeli nie należymy do żadnej z tych grup, wykazanie przed sądem interesu prawnego może być trudne. Jeżeli z aktami księgi wieczystej nieruchomości chcemy zapoznać się przed jej zakupem, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do właściciela o przygotowanie stosowanego pełnomocnictwa. Dzięki temu zyskamy możliwość zapoznania się z dokumentami, stanowiącymi podstawę wpisów w księdze, którą badamy.

Najczęściej jednak dla przeprowadzenia podstawowej analizy księgi wieczystej wystarczy weryfikacja jej treści w elektronicznym systemie ksiąg wieczystych, co w ramach audytu prawnego nieruchomości, oprócz innych usług, oferuje Pewny Lokal. Badanie księgi wieczystej, polegające na sprawdzeniu wszystkich jej działów, pozwoli potwierdzić kwestię własności, powierzchnię nieruchomości oraz istnienie ewentualnych obciążeń.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • Analiza księgi to nie tylko księga lokalu, ale także gruntu. Weryfikujemy też nieruchomości bez ksiąg.
 • Nie wystarczy sprawdzenie samej księgi, ale także jej historii oraz informacji w innych rejestrach.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące mieszkań, domów i ksiąg wieczystych.

Gwarancja wyłapania niebezpieczeństw prawnych.
Doświadczeni adwokaci.
Pomoc prawna nawet w 24 h.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak można sprawdzić księgę wieczystą.

Sprawdź jedną z naszych lekcji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj wszystkie tajniki ksiąg wieczystych.

Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 34 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Kolejny film z cyklu o księgach wieczystych.

Dowiedz się jeszcze więcej!

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka