Księgi wieczyste sprawdzenie

Księga wieczysta jest dokumentem, zawierającym najważniejsze informacje na temat nieruchomości, dla której jest prowadzona.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Spis treści:

1. Ministerstwo Sprawiedliwości księgi wieczyste
2. Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Sprawdzenie księgi wieczystej jest jedną z podstawowych czynności do wykonania przed podjęciem decyzji o kupnie domu, mieszkania lub działki.

1. Ministerstwo Sprawiedliwości księgi wieczyste

Na potrzeby standardowego audytu prawnego nieruchomości lub badania stanu wieczystoksięgowego w zupełności wystarczające jest zapoznanie się z treścią interesującej nas księgi w formie elektronicznej. Księgi wieczyste są publicznym rejestrem i dostęp do nich, również w Internecie, ma każdy zainteresowany. Jedynym warunkiem jest znajomość numeru danej księgi. Z treścią księgi najprościej jest zapoznać się, korzystając z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW), prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl). Sprawdzimy tam bezpłatnie wszystkie działy księgi. W zależności od potrzeb możemy zapoznać się z jej treścią aktualną lub zupełną.

Warto zaznaczyć, iż jeżeli zależy nam na uzyskaniu odpisu lub wyciągu z księgi o wadze dokumentu urzędowego to istnieje również taka możliwość w EKW, przy czym jest to już usługa płatna. Wystarczy złożyć zamówienie na niezbędny nam dokument poprzez stronę i po jego opłaceniu otrzymujemy wiadomość z linkiem do pobrania zamówionych materiałów.

Dobrze jest pamiętać też o tym, że pomimo iż dostęp do samych ksiąg jest jawny, to już do akt księgi - nie. Aby go uzyskać, należy wykazać się posiadaniem interesu prawnego w tym zakresie, a taki posiada właściciel nieruchomości, notariusz oraz ewentualnie pośrednik, prowadzący transakcję.

2. Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej składa się z kodu wydziału ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego, ośmiocyfrowego numeru według repertorium ksiąg wieczystych oraz z cyfry kontrolnej. Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest możliwe tylko jeżeli taki numer znamy. Dlatego najprościej jest poprosić o jego podanie sprzedającego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy postarać się uzyskać stosowną informację w sądzie wieczystoksięgowym. Może to być jednak trudne, ponieważ tu też musielibyśmy wykazać się posiadaniem interesu prawnego, którego na tym etapie nie będziemy w stanie udowodnić.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi udostępnienia numeru księgi na podstawie jej adresu lub numeru działki, oferowanej przez liczne serwisy, takie jak na przykład znajdzksiege.pl,  przy czym jest to już usługa płatna (aktualnie 39,95 zł za jeden numer).

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka