Pomimo tego, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania za gotówkę (według portalu RynekPierwotny.pl dotyczy to nawet do 40% wszystkich kupionych w 2019 roku mieszkań), to nadal kredyt, zaciągany pod hipotekę nabywanego lokalu, jest bardzo popularnym sposobem finansowania zakupu nieruchomości. Chociaż jest to zobowiązanie długoterminowe (nawet do 35 lat), dla wielu jest to jedyna droga do posiadania własnego mieszkania.
Z kredytem hipotecznym związanych jest wiele formalności, dlatego warto bliżej przyjrzeć się całemu procesowi kredytowemu, zanim sami zwrócimy się z wnioskiem kredytowym do banku.
Najważniejsze kroki, które musimy wykonać na samym początku to kalkulacja zdolności kredytowej, a na jej podstawie- określenie ceny mieszkania, która będzie dla nas osiągalna. Wyposażeni w taką wiedzę możemy rozpoczynać poszukiwania interesującego nas mieszkania, w zależności od naszych potrzeb- na rynku pierwotnym (zakup bezpośrednio od dewelopera) lub wtórnym (od właściciela).
Kiedy już wybierzemy mieszkanie, które będziemy chcieli kupić ze wsparciem banku, możemy przystępować do podpisania umowy deweloperskiej lub przedwstępnej ze sprzedającym. Będzie ona jednym z dokumentów, które złożymy do banku wraz z wnioskiem kredytowym.
Oprócz wyżej wspomnianej umowy do wniosku musimy załączyć:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy pośrednika finansowego, co dość często oferują deweloperzy, wówczas możemy liczyć na jego wsparcie w kompletowaniu niezbędnych dokumentów.
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z banku i po zweryfikowaniu jego propozycji odnośnie warunków kredytowych, możemy przystąpić do podpisania umowy kredytowej.
Kolejnym krokiem jest już spotkanie w kancelarii ze sprzedającym w celu podpisania umowy przyrzeczonej. Po jej finalizacji oraz złożeniu do sądu wieczystoksięgowego, odpowiedniego dla lokalizacji nabytego mieszkania, wniosku o wpis do hipoteki, wracamy do banku z umową i potwierdzeniem złożenia wniosku oraz ewentualnym dowodem wniesienia wkładu własnego. Bank przyjmuje dyspozycję uruchomienia kredytu i środki trafiają (zazwyczaj najpóźniej w ciągu 7 dni) na konto sprzedającego, wskazane w akcie notarialnym. W przypadku rynku pierwotnego środki wypłacane są w transzach, zgodnie z zapisami umowy deweloperskiej.
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!