Pominięcie tego etapu może później skutkować licznymi problemami, chociażby natury technicznej, w przypadku ujawnienia się po zakupie wad, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Jakie prawa przysługują w takiej sytuacji kupującemu? Poniżej przyjrzymy się tej kwestii w kontekście zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
Zakupu na rynku wtórnym najczęściej dokonujemy od osoby prywatnej. Mimo tego taki zakup również objęty jest rękojmią.
Rękojmia jest ustawowym rozwiązaniem, służącym ochronie interesu kupującego i w przypadku nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od momentu wydania przedmiotu umowy, a więc od przekazania kluczy do mieszkania. W tym przypadku różnica pomiędzy zakupem na rynku wtórnym a pierwotnym polega na tym, że w sytuacji, gdy mieszkanie nabywamy od osoby prywatnej, musimy liczyć się z tym, że sprzedający może zechcieć ograniczyć lub wyłączyć rękojmię, do czego, zgodnie z art. 558 Kodeksu cywilnego, ma prawo. Warto zaznaczyć, że wspomniany artykuł dopuszcza takie zmiany, ale są one bezskuteczne, jeżeli okaże się, że sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.
Wada, która zostanie stwierdzona po wydaniu mieszkania, nie musi mieć charakteru technicznego- może być to również wada prawna.
Z wadą fizyczną, zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego, mamy do czynienia w przypadku stwierdzenia niezgodności nabywanego przedmiotu z umową, w szczególności gdy rzecz:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia (np. nieszczelne okna);
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór (np. brak drzwi);
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (np. brak przynależności, wskazanej w umowie).
Natomiast wada prawna może polegać na tym, że rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej lub jest obciążona prawem osoby trzeciej, albo że ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.
W każdym z tych przypadków mamy prawo wystąpienia do sprzedającego (zawsze w formie pisemnej) z żądaniem naprawienia wady. Jeżeli jest ona istotna, a więc utrudnia bądź uniemożliwia korzystanie z mieszkania, wówczas możemy nawet odstąpić od umowy i żądać zwrotu wpłaconych środków.
Często w akcie notarialnym spotykamy się ze sformułowaniem, że „Kupujący zapoznał się ze stanem mieszkania”. Co to oznacza dla naszej możliwości dochodzenia praw z tytułu rękojmi? Taki zapis może je znacząco utrudnić, dlatego, jeżeli mamy taki zapis w umowie, to warto uściślić go opisem wspomnianego stanu, na przykład w przypadku, gdy mieszkanie jest w złym stanie technicznym.
Na pewno najbezpieczniej jest kompleksowo sprawdzić mieszkanie przed zakupem, dzięki czemu nie będziemy musieli później mierzyć się z nieoczekiwanymi problemami.
Pewny Lokal oferuje swoim klientom wsparcie w zakresie szczegółowego sprawdzenia stanu technicznego mieszkania, w którego rezultacie sporządzany jest raport, w którym znajdziemy opis wszelkich wad i usterek, stwierdzonych w mieszkaniu.
W przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym audyt, przeprowadzany przez Pewny Lokal, polega przede wszystkim na:
Dodatkowo przeprowadzane jest badanie kamerą termowizyjną, które pozwala na wykrycie mostków cieplnych, powodujących wzmożoną utratę ciepła, co w dalszej perspektywie pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania mieszkania.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!