Obejrzyj nasz film.
Spis treści:
1. Zakup mieszkania i jego finansowanie
2. Umowa deweloperska a płatność w ratach
Dzięki poznaniu swoich możliwości finansowych możemy oszacować, na jakie mieszkanie będzie nas stać, co znacznie ułatwi sam proces poszukiwania lokalu.
Obecnie nieco mniej niż połowa mieszkań na rynku pierwotnym finansowana jest kredytami hipotecznymi, a więc nadal bardzo wielu klientów decyduje się na zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania, w zamian za wniesienie 20-procentowego wkładu własnego. Posiadanie środków na jego zapewnienie jest głównym warunkiem, który należy spełnić, aby móc liczyć na pozytywną decyzję banku odnośnie zdolności kredytowej.
Niewielka część deweloperów oferuje wsparcie w finansowaniu wkładu własnego, dlatego zawsze warto o to spytać.
Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską środki z kredytu klienta wypłacane są na rachunek powierniczy dewelopera, a nie bezpośrednio na jego zwykły rachunek bankowy. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcji z punktu widzenia klienta, który nie musi obawiać się, że deweloper, który znalazłby się w trudnej sytuacji, mógłby wesprzeć się środkami wpłaconymi przez kupujących, a planowana inwestycja mogłaby nigdy nie powstać.
Deweloper może posiadać rachunek powierniczy otwarty (najczęściej stosowany) lub zamknięty. W przypadku tego pierwszego środki z kredytu przelewane są w transzach (ratach), bezpośrednio powiązanych z etapem zaawansowania budowy (etapy określone są w prospekcie informacyjnym, stanowiącym załącznik do umowy deweloperskiej), na podstawie każdorazowej dyspozycji uruchomienia od klienta. Z kolei deweloper, posiadający rachunek powierniczy zamknięty, środki otrzymuje po przekazaniu własności lokalu kupującemu, kiedy bank otrzyma odpis właściwego aktu notarialnego.
W związku z powyższym, standardowo nie regulujemy opłaty za nabywany lokal jednorazową wpłatą, a właśnie w transzach. Ich ilość i wysokość nie jest szczegółowo określona w ustawie deweloperskiej, ale zazwyczaj są one powiązane z udziałem danych etapów harmonogramu realizacji inwestycji w kosztach realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Terminy płatności z kolei najczęściej odpowiadają harmonogramowi prac.
Dosyć powszechnie stosowanym harmonogramem płatności, zwłaszcza w przypadku realizacji, które są na wczesnym etapie zaawansowania, jest harmonogram 10/90, który dla klienta oznacza, iż w momencie podpisywania umowy deweloperskiej płaci jedynie 10% ceny nabywanego mieszkania, a pozostałe 90%- po zakończeniu budowy.
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!