Mieszkanie na raty od dewelopera

Decyzję o zakupie mieszkania w większości przypadków poprzedza dogłębna analiza własnej sytuacji finansowej i oczekiwań odnośnie nieruchomości, którą planujemy nabyć.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Zakup mieszkania i jego finansowanie
2. Umowa deweloperska a płatność w ratach

1. Zakup mieszkania i jego finansowanie

Dzięki poznaniu swoich możliwości finansowych możemy oszacować, na jakie mieszkanie będzie nas stać, co znacznie ułatwi sam proces poszukiwania lokalu.

Obecnie nieco mniej niż połowa mieszkań na rynku pierwotnym finansowana jest kredytami hipotecznymi, a więc nadal bardzo wielu klientów decyduje się na zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania, w zamian za wniesienie 20-procentowego wkładu własnego. Posiadanie środków na jego zapewnienie jest głównym warunkiem, który należy spełnić, aby móc liczyć na pozytywną decyzję banku odnośnie zdolności kredytowej.

Niewielka część deweloperów oferuje wsparcie w finansowaniu wkładu własnego, dlatego zawsze warto o to spytać.

2. Umowa deweloperska a płatność w ratach

Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską środki z kredytu klienta wypłacane są na rachunek powierniczy dewelopera, a nie bezpośrednio na jego zwykły rachunek bankowy. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcji z punktu widzenia klienta, który nie musi obawiać się, że deweloper, który znalazłby się w trudnej sytuacji, mógłby wesprzeć się środkami wpłaconymi przez kupujących, a planowana inwestycja mogłaby nigdy nie powstać.

Deweloper może posiadać rachunek powierniczy otwarty (najczęściej stosowany) lub zamknięty. W przypadku tego pierwszego środki z kredytu przelewane są w transzach (ratach), bezpośrednio powiązanych z etapem zaawansowania budowy (etapy określone są w prospekcie informacyjnym, stanowiącym załącznik do umowy deweloperskiej), na podstawie każdorazowej dyspozycji uruchomienia od klienta. Z kolei deweloper, posiadający rachunek powierniczy zamknięty, środki otrzymuje po przekazaniu własności lokalu kupującemu, kiedy bank otrzyma odpis właściwego aktu notarialnego.

W związku z powyższym, standardowo nie regulujemy opłaty za nabywany lokal jednorazową wpłatą, a właśnie w transzach. Ich ilość i wysokość nie jest szczegółowo określona w ustawie deweloperskiej, ale zazwyczaj są one powiązane z udziałem danych etapów harmonogramu realizacji inwestycji w kosztach realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Terminy płatności z kolei najczęściej odpowiadają harmonogramowi prac.

Dosyć powszechnie stosowanym harmonogramem płatności, zwłaszcza w przypadku realizacji, które są na wczesnym etapie zaawansowania, jest harmonogram 10/90, który dla klienta oznacza, iż w momencie podpisywania umowy deweloperskiej płaci jedynie 10% ceny nabywanego mieszkania, a pozostałe 90%- po zakończeniu budowy.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 26 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka