Mieszkanie w bloku czy kamienicy

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Mieszkanie w bloku czy kamienicy | 797 014 014

W poniższym artykule rozważamy zalety i wady mieszkania w bloku oraz kamienicy.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Mieszkanie w bloku czy kamienicy

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dużo tutaj zależy od indywidualnych preferencji, a także celu w jakim nabywamy mieszkanie.

Mieszkanie w kamienicy

Osoby dla których najważniejszym czynnikiem jest położenie mieszkania, często nie będą miały dużego wyboru między danymi typami nieruchomości. W ścisłym centrum polskich miast dominują kamienice. W zasadzie możemy wyróżnić trzy zasadnicze grupy ofert mieszkań w kamienicach:

- bardzo luksusowe mieszkania, o wysokim standardzie. Często kamienice z XVIII lub XIX wieku, ale po gruntownych rewitalizacjach, remontach. Zdecydowanie jest to segment premium rynku nieruchomości. Ceny tego typu mieszkań osiągają zawrotne ceny, przeznaczone dla najzamożniejszej grupy klientów.

- mieszkania w dobrym stanie w kamienicach o średnim standardzie. W tym segmencie znajdziemy zdecydowanie najwięcej mieszkań. Duży wybór ofert także poza ścisłym centrum miasta, ale z dobrym dojazdem.

- mieszkania do generalnego remontu. Atrakcyjne ceny nieruchomości, ale wymagają dużego nakładu pracy w celu przywrócenia do odpowiedniego stanu. Często tego typu mieszkania szybko znikają z rynku. Dzieje się to za sprawą tzw. flipperów, czyli osób zajmujących się zawodowo inwestowaniem w nieruchomości. Inwestor kupuje mieszkanie w kamienicy przeprowadza remont i sprzedaje je z zyskiem. Kupno mieszkania do remontu wymaga dobrego rozeznania w rynku oraz umiejętności oceny opłacalności zakupu w kontekście remontu.

Mieszkanie w bloku

Wybór mieszkań jest obecnie ogromny. Duża ich część sprzedaj się jeszcze na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Deweloperzy posiadają bardzo zróżnicowane oferty zarówno w bardzo korzystnych lokalizacjach (blisko centrum miasta, dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, prestiżowa dzielnica itd.), jak i na terenach poprzemysłowych, gdzie dopiero rodzą się nowe części miast. Cena tutaj jest głównym wyznacznikiem, należy jednak pamiętać, że tereny poprzemysłowe najczęściej na początkowym etapie posiadają słaby dostęp do sieci handlowo-usługowej, czy też kłopotliwego dojazdu do centrum miasta. Wiele osób decyduje się także na wybór miejsca na nowe mieszkanie w okolicy terenów zielonych, miejsc rekreacji. W ostatnim czasie niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych zachęciły wiele osób do kupna własnego mieszkania mimo wysokich cen nieruchomości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Nie inaczej kwestia wygląda wśród ofert mieszkań w blokach na rynku wtórnym. Tutaj także będziemy mieli bardzo duży wybór ofert. Na rynku znajdziemy zarówno ogłoszenia od flipperów, którzy kupili mieszkanie od dewelopera i teraz sprzedają je na rynku wtórnym, jak i mieszkań, które zostały wybudowane wiele lat temu. Ceny będą zależne od stanu mieszkania, jego wielkości, położenia. Przeważająca liczba ofert pochodzi od pośredników nieruchomości.

Wady i zalety poszczególnych nieruchomości

Skupiając się na wadach i zaletach mieszkania w kamienicy, a mieszkania w bloku można wskazywać na różne aspekty. Przedstawimy tutaj kilka istotnych spraw:

- stan prawny nieruchomości – wydaje się, że dużo prostsza sytuacja będzie w przypadku mieszkań w blokach niż w mieszkaniach w kamienicy. Jednakże każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Mieszkania w kamienicach mogą mieć problemy prawne związane z właścicielstwem nieruchomości, co nie oznacza że takie ryzyko nie istnieje w przypadku mieszkania w bloku. Istotne będzie tutaj sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. W obu tych przypadkach dokładnie prześledźmy także umowę ze sprzedającym. Część z mieszkań w kamienicach będzie objętych opieką konserwatora zabytków, w takim przypadku prace remontowe trzeba skonsultować z urzędnikiem.

- grube mury, wyjątkowy klimat – tego nie można odmówić mieszkaniom w kamienicy. Często zmorą mieszkań w blokach są cienkie ściany przez, które słychać sąsiadów. Osoby decydujące się na kupno mieszkania w kamienicy podkreślają także, że ważny jest niepowtarzalny klimat nieruchomości, którego próżno szukać w mieszkaniach w blokach.

- brak miejsc parkingowych – mieszkańcy kamienic położonych w centrum mogą napotkać problemy z miejscem do zaparkowania w pobliżu mieszkania. Zaletą nowych inwestycji w blokach jest możliwość posiadania własnego miejsca parkingowego (brak czynników atmosferycznych szkodzących pojazdowi).

To oczywiście tylko przykładowe aspekty, które mogą decydować „za” lub „przeciw”. Decyzję pozostawiamy do indywidualnych rozstrzygnięć.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie technicznym nieruchomości, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 33 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka