Dowiedz się więcej!

Niekorzystne zapisy w akcie notarialnym

Notariusz to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, iż notariusz powinien (zgodnie z prawem o notariacie) zapewnić równowagę stron przy akcie notarialnym- zadbać by akt notarialny równo chronił zarówno stronę sprzedającą jak i kupującą.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Podpisywanie aktu notarialnego na rynku wtórnym

W przypadku rynku wtórnego akty notarialne są do siebie bardzo podobne i zazwyczaj zostaje zachowana wspomniana równowaga stron. W związku z tym jeżeli przykładowo w akcie notarialnym jedna strona jest poddawana egzekucji w zakresie swoich opóźnionych świadczeń, należy zadbać by druga strona również posiadała takie zachowane tytuły egzekucyjne. Oznacza to, iż przykładowo, w sytuacji kiedy dla kupującego istnieje zapis że powinien dokonać opłaty za nabywane mieszkanie niezwłocznie, konkretnego dnia, nie powinien wtedy równocześnie istnieć zapis iż wydanie lokalu może nastąpić z woli sprzedającego przykładowo dopiero za kilka miesięcy.

Podpisywanie aktu notarialnego na rynku pierwotnym

Niekorzystne zapisy w aktach notarialnych znajdują się przede wszystkim w umowach deweloperskich oraz w umowach ustanowienia odrębnej własności. Notariusz to osoba która jest co do zasady bezstronna. Równocześnie często jednak występuje sytuacja kiedy to deweloper współpracuje stale z danym notariuszem. Oczywistym jest, iż w interesie dewelopera jest posiadanie w akcie notarialnym zapisów, które są dla niego korzystne. Z kolei współpraca z deweloperem niesie dla notariusza bardzo dużą korzyść- dzięki temu notariusz ma zapewniony stałą liczbę klientów i dopływ umów. W trakcie takiej współpracy zostają ustalone jej konkretny zasady i ustalenia. Treść umowy deweloperskiej czy umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu jest ustalana pomiędzy notariuszem a deweloperem. Deweloperzy często proponują pewnego rodzaju zapisy które mogą być niekorzystne lub wręcz abuzywne. Trzeba jednak zaznaczyć iż nie wszyscy notariusze godzą się na takie klauzule.

Jakie niekorzystne zapisy mogą się znaleźć w akcie notarialnym?

Jednymi z przykładów niekorzystnych zapisów w akcie notarialnym jest narzucenie przez dewelopera zarządu nieruchomością wspólną za określoną odpłatnością lub zapis iż deweloper ma prawo do wyłącznego i bezpłatnego korzystania z miejsc postojowych dla siebie (mimo, iż jest to nieruchomość wspólna- własność. 

wszystkich właścicieli lokali, a nie dewelopera który nie jest współwłaścicielem nieruchomości). Innym niekorzystnym zapisem może być również ten, w którym deweloper zapisuje w akcie notarialny, iż będzie bezpłatnie umieszczał logo bądź tablice reklamowe na nieruchomości (czasem nawet kilka lat) po jej wybudowaniu lub ustanawiają odpłatność na bardzo niską kwotę- na przykład na 1 zł rocznie. Są to zapisy które godzą w interes wspólnoty- gdyby bowiem wspólnota wynajęła daną powierzchnię reklamową osobie trzeciej mogłaby pobierać z tego tytułu dużo wyższe opłaty.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka