Zarezerwuj odbiór

Odbiór lokalu usługowego

Nasza firma specjalizuje się w odbiorach technicznych lokali w tym lokali usługowych.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Typowy lokal usługowy  w ofercie deweloperów

Jednym z atutów ofert mieszkaniowych firm deweloperskich są zaplanowane najczęściej w przyziemiu lokale usługowe. Położone od frontu budynków zlokalizowanych bezpośrednio przy ulicy są najlepszą propozycją zagospodarowania tych miejsc w budynkach mieszkalnych, w których mieszkania nie cieszyłyby się wzięciem z uwagi na ruch uliczny, hałas pojazdów i brak intymności. Takie miejsca są za to atrakcyjne dla placówek handlowych i gastronomicznych oraz innych usług, najlepiej gdy mają wejścia z przedsionkami i są zlokalizowane w podcieniach. Dla planujących zakup pod gastronomię lub handel najatrakcyjniejsze są te mające trochę utwardzonej powierzchni bezpośrednio przez frontem oraz miejsca parkingowe w pobliżu.

Typowa oferta wykończenia to tzw. „open space”, a to oznacza znacznie mniej niż wykończenie w stanie „deweloperskim”, typowe dla mieszkań na polskim rynku pierwotnym. Nabywcę lokalu usługowego czeka więc jeszcze sporo prac związanych z wykończeniem lokalu. Jednak z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań architektoniczno-budowlanych i związane z tym różnice w kosztach, zbyt duże zaawansowanie robót prowadzonych przez deweloperów w lokalach usługowych nie byłoby uzasadnione ekonomicznie i oferty takich lokali nie byłyby atrakcyjne finansowo.

Czego można się spodziewać podczas odbioru lokalu usługowego?

Jeśli odbieramy lokal w stanie tzw „open space”, to poza tym, że jest obudowany ścianami, oknami, posiada wejście główne a czasem nawet drugie wejście, „zapleczowe” lub „służbowe”, niewiele w jego wnętrzu powinniśmy się spodziewać. Wewnątrz takie lokale mają zwykle wydzieloną część sanitarną i socjalną, o ile takie rozwiązania oferowane są na rzutach lokali w materiałach reklamowych. Sąsiadujące z lokalami usługowymi część mieszkalna  i tzw. części wspólne budynku są odbierane jako pierwsze przez państwowy nadzór budowlany (mogą być odtąd legalnie użytkowane), zatem do wszystkich lokali usługowych deweloper musi doprowadzić z tych pozostałych, ukończonych części budynku przewody elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, wentylacyjne lub nawet klimatyzacyjne. Lokale usługowe często mają także własną instalację dzwonkową, domofonową lub wideodomofonową i powinny mieć możliwość zainstalowania jednostek zewnętrznych klimatyzacji i elementów oświetlenia zewnętrznego a także instalacji alarmowej. Wewnątrz jednak deweloperzy często rezygnują z podłóg (wylewek) i umieszczanych w nich przewodów instalacji sanitarnych, aby nie decydować za kupującego o aranżacji wnętrza.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych inżynierów przy odbiorze technicznym lokalu usługowego. Zadzwoń i skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka