Jednym z atutów ofert mieszkaniowych firm deweloperskich są zaplanowane najczęściej w przyziemiu lokale usługowe. Położone od frontu budynków zlokalizowanych bezpośrednio przy ulicy są najlepszą propozycją zagospodarowania tych miejsc w budynkach mieszkalnych, w których mieszkania nie cieszyłyby się wzięciem z uwagi na ruch uliczny, hałas pojazdów i brak intymności. Takie miejsca są za to atrakcyjne dla placówek handlowych i gastronomicznych oraz innych usług, najlepiej gdy mają wejścia z przedsionkami i są zlokalizowane w podcieniach. Dla planujących zakup pod gastronomię lub handel najatrakcyjniejsze są te mające trochę utwardzonej powierzchni bezpośrednio przez frontem oraz miejsca parkingowe w pobliżu.
Typowa oferta wykończenia to tzw. „open space”, a to oznacza znacznie mniej niż wykończenie w stanie „deweloperskim”, typowe dla mieszkań na polskim rynku pierwotnym. Nabywcę lokalu usługowego czeka więc jeszcze sporo prac związanych z wykończeniem lokalu. Jednak z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań architektoniczno-budowlanych i związane z tym różnice w kosztach, zbyt duże zaawansowanie robót prowadzonych przez deweloperów w lokalach usługowych nie byłoby uzasadnione ekonomicznie i oferty takich lokali nie byłyby atrakcyjne finansowo.
Jeśli odbieramy lokal w stanie tzw. „open space”, to poza tym, że jest obudowany ścianami, oknami, posiada wejście główne a czasem nawet drugie wejście, „zapleczowe” lub „służbowe”, niewiele w jego wnętrzu powinniśmy się spodziewać. Wewnątrz takie lokale mają zwykle wydzieloną część sanitarną i socjalną, o ile takie rozwiązania oferowane są na rzutach lokali w materiałach reklamowych. Sąsiadujące z lokalami usługowymi część mieszkalna i tzw. części wspólne budynku są odbierane jako pierwsze przez państwowy nadzór budowlany (mogą być odtąd legalnie użytkowane), zatem do wszystkich lokali usługowych deweloper musi doprowadzić z tych pozostałych, ukończonych części budynku przewody elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, wentylacyjne lub nawet klimatyzacyjne. Lokale usługowe często mają także własną instalację dzwonkową, domofonową lub wideodomofonową i powinny mieć możliwość zainstalowania jednostek zewnętrznych klimatyzacji i elementów oświetlenia zewnętrznego a także instalacji alarmowej. Wewnątrz jednak deweloperzy często rezygnują z podłóg (wylewek) i umieszczanych w nich przewodów instalacji sanitarnych, aby nie decydować za kupującego o aranżacji wnętrza.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych inżynierów przy odbiorze technicznym lokalu usługowego. Zadzwoń i skontaktuj się z nami: 797 014 014.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!