Odbiór lokalu usługowego

Nasza firma specjalizuje się w odbiorach technicznych lokali w tym lokali usługowych.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze biura, lokalu usługowego lub użytkowego? Potrzebujesz doradztwa prawo-inżynieryjnego przy fit-out?
Dowiedz się więcej

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Typowy lokal usługowy w ofercie deweloperów

Jednym z atutów ofert mieszkaniowych firm deweloperskich są zaplanowane najczęściej w przyziemiu lokale usługowe. Położone od frontu budynków zlokalizowanych bezpośrednio przy ulicy są najlepszą propozycją zagospodarowania tych miejsc w budynkach mieszkalnych, w których mieszkania nie cieszyłyby się wzięciem z uwagi na ruch uliczny, hałas pojazdów i brak intymności. Takie miejsca są za to atrakcyjne dla placówek handlowych i gastronomicznych oraz innych usług, najlepiej gdy mają wejścia z przedsionkami i są zlokalizowane w podcieniach. Dla planujących zakup pod gastronomię lub handel najatrakcyjniejsze są te mające trochę utwardzonej powierzchni bezpośrednio przez frontem oraz miejsca parkingowe w pobliżu.

Typowa oferta wykończenia to tzw. „open space”, a to oznacza znacznie mniej niż wykończenie w stanie „deweloperskim”, typowe dla mieszkań na polskim rynku pierwotnym. Nabywcę lokalu usługowego czeka więc jeszcze sporo prac związanych z wykończeniem lokalu. Jednak z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań architektoniczno-budowlanych i związane z tym różnice w kosztach, zbyt duże zaawansowanie robót prowadzonych przez deweloperów w lokalach usługowych nie byłoby uzasadnione ekonomicznie i oferty takich lokali nie byłyby atrakcyjne finansowo.

Czego można się spodziewać podczas odbioru lokalu usługowego?

Jeśli odbieramy lokal w stanie tzw „open space”, to poza tym, że jest obudowany ścianami, oknami, posiada wejście główne a czasem nawet drugie wejście, „zapleczowe” lub „służbowe”, niewiele w jego wnętrzu powinniśmy się spodziewać. Wewnątrz takie lokale mają zwykle wydzieloną część sanitarną i socjalną, o ile takie rozwiązania oferowane są na rzutach lokali w materiałach reklamowych. Sąsiadujące z lokalami usługowymi część mieszkalna  i tzw. części wspólne budynku są odbierane jako pierwsze przez państwowy nadzór budowlany (mogą być odtąd legalnie użytkowane), zatem do wszystkich lokali usługowych deweloper musi doprowadzić z tych pozostałych, ukończonych części budynku przewody elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, wentylacyjne lub nawet klimatyzacyjne. Lokale usługowe często mają także własną instalację dzwonkową, domofonową lub wideodomofonową i powinny mieć możliwość zainstalowania jednostek zewnętrznych klimatyzacji i elementów oświetlenia zewnętrznego a także instalacji alarmowej. Wewnątrz jednak deweloperzy często rezygnują z podłóg (wylewek) i umieszczanych w nich przewodów instalacji sanitarnych, aby nie decydować za kupującego o aranżacji wnętrza.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych inżynierów przy odbiorze technicznym lokalu usługowego. Zadzwoń i skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy odbiory biur (także kontrolę prac w ramach fot-out), lokali usługowych oraz użytkowych. Zachęcamy do kontaktu.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka