Zarezerwuj odbiór

Odbiór biura

Dokonując odbioru technicznego bura należy zwrócić uwagę m.in. na wysokość lokalu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór biura przez specjalistę

Lokale biurowe jak i pozostałe lokale użytkowe w nowych mieszkaniowych inwestycjach deweloperskich z różnych względów stanowią najczęściej osobny, wydzielony od części mieszkalnej zespół, położony np. w części parterowej budynku lub na 1 piętrze, z osobnym wejściem i własną klatką schodową  i windą lub oddzielony od części mieszkalnej za pomocą odpowiednio skonfigurowanego systemu kontroli dostępu, uniemożliwiającego poruszanie się pracowników i klientów lokali użytkowych po korytarzach części mieszkalnej. Zdarzają się jednak inwestycje, w których deweloper zaprojektował lokale mieszkalne o wysokości co najmniej 3 metrów, które sprzedaje tym, którzy chcieliby takie mieszkanie wykorzystać na lokal biurowy. Wysokość pomieszczeń w takim mieszkaniu jest jednym z najważniejszych kryteriów, które są brane pod uwagę przy decyzji o zakupie mieszkania, które może być zaadaptowane na np. biuro finansowe, prawne, gabinet psychologa itp. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do urządzenia biura w mieszkaniu, o tym szerzej piszemy w osobnym artykule.

Odbiór techniczny biura

Jeśli chcemy uniknąć  konieczności zainstalowania drogiego w eksploatacji systemu klimatyzacji, która ma zapewnić komfort pracy zatrudnionych w nim osób, należy wybierać lokale mniej nasłonecznione, np. od północy, lub łatwo przewietrzalne, tj. posiadające pomieszczenia okna skierowane na różne strony świata, jednak w każdym przypadku lokalu musi mieć co najmniej 3 m wysokości po położeniu przez nas podłóg. Należy o tym pamiętać podczas odbioru mieszkania, w którym planujemy urządzić biuro. W wyjątkowych wypadkach na biuro można adoptować mieszkanie niższe, jednak wiąże się to  z koniecznością zainstalowania klimatyzacji.  W tym przypadku istotna jest zadeklarowana w momencie zakupu zgoda dewelopera na usytuowanie jednostek zewnętrznych klimatyzacji na elewacji. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest postawienie takiego urządzenia na balkonie lub tarasie. Jeśli lokal usytuowany jest na ostatniej kondygnacji , zapytajmy dewelopera, czy jest możliwe umieszczenie jednostek zewnętrznych  na dachu. Pamiętajmy, że jednostki zewnętrzne mogą być uciążliwe dla sąsiadów. Powinniśmy też uzgodnić z architektem dewelopera sposób osłonięcia tych urządzeń, aby nie szpeciły elewacji. Są deweloperzy, którzy z góry zakładają pojawienie się takich urządzeń i odpowiednio projektują elewacje, w szczególności barierki balkonowe i umieszczają w ścianach zewnętrznych przepusty dla instalacji. Podczas obioru sprawdźmy, czy zostały wykonane prawidłowo.

Protokół odbioru biura

Kupując lokal dowiedzmy się o możliwość zgłoszenia zmian lokatorskich. Jeśli będą wpływać na wygląd elewacji, deweloper często odmawia przyjęcia takiego projektu, by nie musieć zgłaszać organom budowlanym projektu zamiennego inwestycji. Wszelkie zgody i deklaracje dewelopera w momencie zakupu powinny być zapisane w umowie i weryfikowane przy odbiorze lokalu. Zmiany lokatorskie powinny być realizowane przez dewelopera na podstawie profesjonalnej wielobranżowej dokumentacji , i niezależnie od tego, kto ją sporządził na życzenie nabywcy, powinna być zatwierdzona nie tylko przez biuro dewelopera ale także kierownika budowy i inspektorów nadzoru. Gdyby odbierający lokal stwierdził nieuzasadnione odstępstwa od zgłoszonego i uzgodnionego projektu zamiennego, będzie mu łatwiej dochodzić swoich praw u dewelopera. 

Odczytanie profesjonalnie sporządzonego wielobranżowego projektu zmian lokatorskich jest niełatwym zadanie, dlatego sprawdzenie podczas odbioru lokalu, czy zgłoszona dokumentacja została rzetelnie zrealizowana, warto powierzyć  fachowcowi,  np. inżynierom Pewnego Lokalu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka