Odbiór lokalu użytkowego

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze biura, lokalu usługowego lub użytkowego?

Odbiór lokalu użytkowego | 797 014 014

Fachowi inżynierowie z naszej firmy pomogą w odbiorze lokalu użytkowego.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze technicznym nieruchomości?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego lokalu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym lokalu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je sprzedawca lub wynajmujący.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim lokalu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Sprawdzamy zgodność z projektem.

Odbiór techniczny lokalu użytkowego

Odebrany od dewelopera lokal użytkowy nie od razu można użytkować. Nawet jeśli zamówiliśmy usługę wykonania „pod klucz”, musimy sami uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie. Pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego z częścią usługową zwykle nie obejmuje niezależnych od części mieszkalnej lokali użytkowych. Te mogą różnić się szczegółowym przeznaczeniem i dlatego muszą być zaprojektowane i wykończone w zgodzie określonymi przepisami oraz indywidualnie uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Nasz lokal nie musiał więc zostać sprawdzony przez służby państwowe i jedynym potwierdzeniem jakości wykonanych przez dewelopera prac oraz ich zgodności z dokumentacją, którą najczęściej jest projekt wykonawczy, jest opinia inspektorów nadzorów zatrudnionych przez dewelopera.

Odbiór lokalu użytkowego – co sprawdzić?

Niezależnie od tego, czy mówimy o budynkach mieszkalnych, czy też o lokalach użytkowych, w pierwszej kolejności przed odebraniem do nich kluczy, powinniśmy sprawdzić ich stan techniczny. Wielu z Państwa zapewne w tym momencie zastanawia się dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju usterki, które posiada praktycznie każda nowo wybudowana nieruchomość w stanie deweloperskim.

W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo, na co warto zwrócić uwagę, odbierając lokal użytkowy? Niestety, na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Jak pokazuje bowiem praktyka, potencjalne usterki techniczne, oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej, mogą być absolutnie wszędzie. Co gorsza, do wykrycia wielu z nich jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, wiedza, oraz doświadczenie, których większość osób nie posiada.

Doskonałym przykładem może być tutaj zawilgocenie tynku. Może ono skutkować między innymi wystąpieniem grzyba, który po pierwsze jest nieestetyczny. Po drugie jest on szkodliwy dla zdrowia. Niestety bardzo często zawilgocenie nie jest widoczne gołym okiem. Można je natomiast wykryć za pomocą kamery termowizyjnej, którą mało kto posiada.

A to tylko jedna, z wielu potencjalnych usterek, jakie może posiadać nowo wybudowany lokal użytkowy. Rozwiązaniem tego problemu może być zlecenie odbioru technicznego lokalu użytkowego specjalistom z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu, oraz posiadanym specjalistycznym narzędziom, bez problemu wykryją oni różnego rodzaju usterki, oraz niezgodności ze standardem zawartym w umowie deweloperskiej.

Na koniec sporządzą oni dla Państwa protokół odbioru technicznego lokalu użytkowego. Dokument ten zawiera listę wszystkich wykrytych przez naszych specjalistów usterek oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej. Po przedstawieniu go deweloperowi ma on 14 dni na ustosunkowanie się do niego oraz 30 na usunięcie usterek w ramach naprawy gwarancyjnej.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobi, protokół ten może stanowić dla Państwa podstawę do wystąpienia na drogę prawną przeciwko deweloperowi. Jest to ważne, ponieważ w niektórych przypadkach, koszt usunięcia usterki, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można więc śmiało stwierdzić, że zlecając odbiór techniczny lokalu użytkowego specjalistom, mogą Państwo uniknąć wielu różnego rodzaju niepotrzebnych wydatków.


Wykonanie lokalu jako „open space”

Rzadko się zdarza, żeby deweloper wykonał dla nas prace w lokalu w zakresie, który pozwoli nam na jego szybkie wykończenie i przystąpienie do  użytkowania, jak to bywa w przypadku mieszkań. Z uwagi na wysokie koszty jeszcze rzadziej wybieramy opcję „pod klucz”. Zwykle projekt i prace wykończeniowe zlecamy innym firmom. Chociaż podczas budowy mamy możliwość zgłoszenia tzw. zmian lokatorskich, modyfikujących prace przewidziane przez dewelopera w umowie z nami, to ich zakres jest zwykle niewielki, gdyż najczęściej nasz lokal jest przekazywany jako „open space”. Oznacza to brak ścianek działowych a nawet posadzek i umieszczonych w nich przewodów instalacji sanitarnej, ale i zapewnienie doprowadzenia do lokalu instalacji elektrycznych i sanitarnych, łącznie ze skrzynką elektryczną i teletechniczną oraz możliwość zainstalowania przez nabywcę wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji bez konieczności dokonywania większych ingerencji w strukturę budynku. Oczywiście lokal jest wyposażony w okna i drzwi zewnętrzne oraz instalację dzwonkową, domofonową lub wideodomofonową, gdyż elewacja powinna być gotowa przed odbiorem zasadniczej części budynku. Powinniśmy mieć także zapewnioną możliwość zainstalowania zewnętrznych elementów klimatyzacji lokalu i instalacji alarmowej.

Protokół odbioru lokalu użytkowego

Jeśli w momencie odbioru lokalu użytkowego nie wynajęliśmy jeszcze pracowni, której zadaniem będzie sporządzenie projektu adaptacji lokalu, warto skorzystać z pomocy niezależnego specjalisty, który pomoże ocenić, czy zakres i jakość wykonanych przez dewelopera robót jest zgodny z umową deweloperską, sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami oraz pozwala nam na przystąpienie do prac wykończeniowych. Gdy już współpracujemy z architektem, także jego zaprośmy na odbiór, by mógł skonfrontować wizję wykończenia lokalu z realiami, jakie zastał w trakcie jego przekazywania. Jest to najlepsza okazja do uzyskania od przedstawiciela dewelopera oraz kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego informacji niezbędnych w dalszym procesie projektowym. Zwrócimy wówczas uwagę na te elementy, które pozostaną niezmienione, jak okna i drzwi oraz na tynki na ścianach i sufitach, które nie ulegną przekształceniu w trakcie prac adaptacyjnych. Pamiętajmy więc o zabraniu aktualnej dokumentacji lokalu i umowy z deweloperem, od którego oczekujmy przekazania m.in. pakietu informacyjnego dotyczącego wbudowanych w lokal instalacji i elementów oraz przedstawienia dokumentacji powykonawczej.  Na koniec każdego odbioru sporządzamy protokół.

Nasza firma specjalizuje się w odbiorach lokali użytkowych i biur. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej: 797 014 014.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze biura, lokalu usługowego lub użytkowego?

Dowiedz się więcej
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 123 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze biura, lokalu usługowego lub użytkowego?

Dowiedz się więcej

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka