Odbiór lokalu użytkowego

Fachowi inżynierowie z naszej firmy pomogą w odbiorze lokalu użytkowego.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze biura, lokalu usługowego lub użytkowego? Potrzebujesz doradztwa prawo-inżynieryjnego przy fit-out?
Dowiedz się więcej

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Odbiór techniczny lokalu użytkowego

Odebrany od dewelopera lokal użytkowy nie od razu można użytkować. Nawet, jeśli zamówiliśmy usługę wykonania „pod klucz”, musimy sami uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie. Pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego z częścią usługową zwykle nie obejmuje niezależnych od części mieszkalnej lokali użytkowych. Te mogą różnić się szczegółowym przeznaczeniem i dlatego muszą być zaprojektowane i wykończone w zgodzie określonymi przepisami oraz indywidualnie uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Nasz lokal nie musiał więc zostać sprawdzony przez służby państwowe i jedynym potwierdzeniem jakości wykonanych przez dewelopera prac oraz ich zgodności z dokumentacją, którą najczęściej jest projekt wykonawczy, jest opinia inspektorów nadzorów zatrudnionych przez dewelopera.

Wykonanie lokalu jako „open space”

Rzadko się zdarza, żeby deweloper wykonał dla nas prace w lokalu w zakresie, który pozwoli nam na jego szybkie wykończenie i przystąpienie do  użytkowania, jak to bywa w przypadku mieszkań. Z uwagi na wysokie koszty jeszcze rzadziej wybieramy opcję „pod klucz”. Zwykle projekt i prace wykończeniowe zlecamy innym firmom. Chociaż podczas budowy mamy możliwość zgłoszenia tzw. zmian lokatorskich, modyfikujących prace przewidziane przez dewelopera w umowie z nami, to ich zakres jest zwykle niewielki, gdyż najczęściej nasz lokal jest przekazywany jako „open space”. Oznacza to brak ścianek działowych a nawet posadzek i umieszczonych w nich przewodów instalacji sanitarnej, ale i zapewnienie doprowadzenia do lokalu instalacji elektrycznych i sanitarnych, łącznie ze skrzynką elektryczną i teletechniczną oraz możliwość zainstalowania przez nabywcę wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji bez konieczności dokonywania większych ingerencji w strukturę budynku. Oczywiście lokal jest wyposażony w okna i drzwi zewnętrzne oraz instalację dzwonkową, domofonową lub wideodomofonową, gdyż elewacja powinna być gotowa przed odbiorem zasadniczej części budynku. Powinniśmy mieć także zapewnioną możliwość zainstalowania zewnętrznych elementów klimatyzacji lokalu i instalacji alarmowej.

Protokół odbioru lokalu użytkowego

Jeśli w momencie odbioru lokalu użytkowego nie wynajęliśmy jeszcze pracowni, której zadaniem będzie sporządzenie projektu adaptacji lokalu, warto skorzystać z pomocy niezależnego specjalisty, który pomoże ocenić, czy zakres i jakość wykonanych przez dewelopera robót jest zgodny z umową deweloperską, sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami oraz pozwala nam na przystąpienie do prac wykończeniowych. Gdy już współpracujemy z architektem, także jego zaprośmy na odbiór, by mógł skonfrontować wizję wykończenia lokalu z realiami, jakie zastał w trakcie jego przekazywania. Jest to najlepsza okazja do uzyskania od przedstawiciela dewelopera oraz kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego informacji niezbędnych w dalszym procesie projektowym. Zwrócimy wówczas uwagę na te elementy, które pozostaną niezmienione, jak okna i drzwi oraz na tynki na ścianach i sufitach, które nie ulegną przekształceniu w trakcie prac adaptacyjnych. Pamiętajmy więc o zabraniu aktualnej dokumentacji lokalu i umowy z deweloperem, od którego oczekujmy przekazania m.in. pakietu informacyjnego dotyczącego wbudowanych w lokal instalacji i elementów oraz przedstawienia dokumentacji powykonawczej.  Na koniec każdego odbioru sporządzamy protokół.

Nasza firma specjalizuje się w odbiorach lokali użytkowych i biur. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej: 797 014 014.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy odbiory biur (także kontrolę prac w ramach fot-out), lokali usługowych oraz użytkowych. Zachęcamy do kontaktu.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 46 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka