Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania

W poniższym artykule przedstawimy z jakimi kosztami notarialnymi należy się liczyć przy kupnie mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Opłaty notarialne na rynku pierwotnym
2. Opłaty notarialne na rynku wtórnym
3. Czy można obniżyć taksę notarialną?

Ostatni etap w procesie zakupu mieszkania to wizyta u notariusza, w trakcie której będziemy musieli ponieść koszty notarialne. Ich wysokość została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Prawnik pomagający przy opłatach notarialnych.Od konkurencji odróżnia nas m.in. ścisłe wyspecjalizowanie w prawie nieruchomości.

1. Opłaty notarialne na rynku pierwotnym<

Taksa notarialna to opłata której wysokość jest uzależniona od wartości kupowanego mieszkania. Informację na jej temat, w przypadku podpisywania umowy deweloperskiej i przedwstępnej a następnie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu zostały uregulowane w paragrafie 3, paragrafie 5 oraz paragrafie 6 wspomnianego wcześniej rozporządzenia. Jak mówi paragraf 6 rozporządzenia przy umowie deweloperskiej notariusz może pobrać ½ taksy notarialnej liczonej na podstawie paragrafu 3 a przy umowie ustanowienia odrębnej własności pobiera się od niej ½ taksy z paragrafu 6. Zgodnie z ustawą deweloperską koszty notarialne ponoszą po połowie zarówno deweloper jak i nabywca mieszkania. W przypadku umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu natomiast, za opłaty płaci jedynie kupujący nieruchomość.

Warto pamiętać, że na czynności notarialne składa się nie tylko akt notarialny ale również na przykład wypisy tego aktu. W przypadku umowy deweloperskiej sporządza się co najmniej 3 wypisy- po 1 dla każdej ze stron oraz trzeci do sądu. W przypadku umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, natomiast, tworzonych jest 6 wypisów- do sądu, do katastru, do urzędu gminy i do urzędu skarbowego, po 1 dla każdej ze stron. Koszt tych wypisów to 6 zł + VAT od strony. Z racji faktu iż umowa deweloperska czy umowa o ustanowienie odrębnej własności posiadają dość dużo stron, często taksa notarialna za wypis będzie wyższa niż za samą umowę deweloperską.

Przy podpisywaniu umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, poza samym lokalem nabywa się również udziały w terenach wewnątrzosiedlowych, drogach wewnętrznych, bardzo często także udziały w lokalu użytkowym, garażu. Notariusz może wtedy liczyć opłaty za nie osobno. Paragraf 11 rozporządzenia reguluje zasady pobierania opłat jeżeli jeden akt obejmuje kilka czynności. Nabywca mieszkania może oczekiwać od notariusza zsumowania tych wszystkich stawek ale nie zawsze jest to możliwe. Z reguły taksa notarialna jest liczona progresywnie- im wyższa wartość nieruchomości tym mniejsze są opłaty notarialne. Jednakże, nabycie nie tylko lokalu ale także i udziałów w terenach wewnątrzosiedlowych czy w garażu wiąże się z dodatkowymi opłatami sądowymi. Przy zakupie lokalu opłata za założenie księgi wieczystej to 100 zł, 200 zł za wpis własności oraz ze wspomnianymi dodatkowymi opłatami sądowymi za wpisywanie ułamka do księgi budynkowej a jeżeli będziemy kupować jeszcze na przykład tereny wewnątrzosiedlowe, które będą uregulowane w 3 księgach wieczystych to od każdego takiego wpisu niezależnie od wysokości ułamka który nabywamy w tych terenach opłata sądowa to 100 zł za wpis do działu II. W podsumowaniu opłaty sądowe mogą stanowić dużą kwotę i wynosić nawet do 2 tysięcy złotych. Dodatkowo, ustanawiając odrębną własność lokalu notariusz musi załączać do wniosku wieczysto-księgowego stosowne dokumenty. Czasami wymagane są odpisy do załączenia do sądu żeby można było rozpoznać wnioski wieczysto-księgowe. Strona takiego odpisu również wiąże się z opłatą 6 zł + VAT.

2. Opłaty notarialne na rynku wtórnym

Opłaty notarialne przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym różnią się od tych z rynku pierwotnego tym, że płaci się podatek od czynności cywilno-prawnych. Nie jest to opłata notarialna, ale jest to opłata wnoszona przy podpisaniu aktu notarialnego. Jest to podatek który notariusz pobiera, kwituje jego odbiór w akcie notarialnym i ma obowiązek wysłać te pieniądze do urzędu skarbowego po zakończeniu miesiąca wypełniając za klientów deklarację. Podatek od czynności cywilno-prawnych wynosi 2% przy nieruchomościach czy spółdzielczych prawach do lokali, Jeżeli chodzi o taksę notarialną tutaj także nabywców na rynku wtórnym obowiązuje paragraf 6 rozporządzenia oraz również ½ taksy podstawowej w przypadku lokali mieszkalnych. Opłaty sądowe są zbliżone do tych z rynku pierwotnego, z tą różnicą iż nie pobiera się opłat od założenia księgi wieczystej tylko od wpisu własności, natomiast to jest ta różnica.

3. Czy można obniżyć taksę notarialną?

Podawane taksy notarialne są taksami maksymalnymi. Stawkę notarialną można więc próbować obniżyć. Notariusze są zobowiązani do kierowania się kodeks etyki notarialnej (w którym istnieją zapisy iż niezasadne obniżanie taksy notarialnej jest naruszaniem zasad etyki i zasad kodeksu), jednakże z reguły orzeczenia sądu wskazują iż takie obniżenie kwoty taksy notarialnej nie jest czynem nieuczciwej konkurencji.

Jeżeli chodzi o taksę notarialną przy umowie przedwstępnej i umowie sprzedaży lokalu to umowa przedwstępna może być 2 razy droższa niż umowa sprzedaży lokalu. Wynika to w faktu iż nie obejmuje jej swoim zakresem paragraf 6 rozporządzenia w sprawie taksy, lecz stosuje się przy niej taksę podstawową z paragrafu 5, w związku z paragrafem 3. Przyjmując przykładowo kwotę 1000 zł za umowę sprzedaży, za umowę przedwstępną do takiej umowy notariusz mógłby pobrać wynagrodzenie w wysokości 2000 zł biorąc pod uwagę rozporządzenie. W praktyce bardzo często można się spotkać z tym że notariusze proponują w ramach jednej taksy notarialnej 2 umowy- przedwstępną i końcową. W przypadku kiedy planujemy kupno nieruchomości ale zależy nam na tym żeby notariusz przygotował nam umowę przedwstępną a potem umowę końcową warto jest proponować takie rozwiązanie notariuszowi jako formę obniżki taksy notarialnej. Warto jednak równocześnie pamiętać że obniżenie taksy notarialnej to jest kwestia indywidualna. Zależy ona przede wszystkim od nakładu pracy którą notariusz poniesie na sporządzenie aktu notarialnego. Przykładowo, w klasycznej umowie sprzedaży lokalu na rynku wtórnym też notariusz może być bardziej skłonny obniżyć taksę notarialną niż na przykład przy umowie dotyczącej obciążonego hipoteką lokalu bądź w umowie z bardzo skomplikowanymi opisami nieruchomości. W takiej sytuacji notariusz może nie być skłonny do tego żeby znacznie obniżyć taksę notarialną.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 248 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka