Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Opóźnienie dewelopera kara umowna

W ostatnim czasie zaczął narastać problem z terminowością deweloperów z wydawaniem lokali. W artykule opisujemy możliwości, które przysługują Ci w przypadku wystąpienia takich opóźnień.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Z jaką karą wiąże się opóźnienie dewelopera?

W ostatnim czasie zaczął narastać problem z terminowością deweloperów z wydawaniem nowo budowanych lokali, często opóźnienia te wynoszą od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Najczęstszym usprawiedliwieniem dewelopera, będzie wskazanie na złe warunki pogodowe. Deweloper może też wskazać na problemy z sieciami energetycznymi lub za małą liczbę pracowników. Z poniższego artykułu dowiesz się o możliwościach, które przysługują Ci w przypadku wystąpienia takich opóźnień.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy ją gruntownie przeanalizować. W trakcie analizy należy sprawdzić, czy deweloper w dostarczonej umowie deweloperskiej określił termin przeniesienia własności lokalu na nabywcę. Określenie tego terminu jest wymogiem ustawowym. Jeśli deweloper termin ten przekroczył, to należy przyjąć, iż nie wykonał swojego zobowiązania. W umowie mogą znaleźć się także sankcje dla dewelopera w przypadku wystąpienia opóźnień w realizacji określonych terminów.

Przekroczenie umowy terminu przeniesienia własności

Jeżeli deweloper nie wywiązuje się z umowy z sposób należyty, to możemy dochodzić swoich praw. Kara umowna i odszkodowanie to instytucje, które pozwolą nam to zrealizować. W przypadku, gdy deweloper opóźnił się w przeniesieniu własności powinien nam naprawić wszelką szkodę, jaką ponieśliśmy ściśle w związku z faktem, iż nie nabyliśmy mieszkania w terminie. Przykładem takiej szkody są chociażby odsetki od kredytu, jakie bank nalicza nam do momentu ustanowienia na mieszkaniu hipoteki. Szkoda może jednak wynikać z wielu różnych okoliczności i mieć różną wysokość

Mieszkanie jako inwestycja, a opóźnienie

Wiele osób nabywa mieszkania wyłącznie w celach inwestycyjnych. Po odbiorze mieszkania taki nabywca wykończył mieszkanie i liczył na szybkie przeniesienie własności. Wymogi jakie musi spełnić taki nabywca, by odszkodowanie zostało uznane są problematyczne. Po pierwsze nabywca musi wykazać, że w związku z zaistniałą sytuacją szkoda rzeczywiście zaistniała oraz wykazać w jakiej wysokości ta szkoda wystąpiła.

Zastrzeżenie kar umownych w umowie

Aby uniknąć – często żmudnego – procesu dowodzenia powyższych przesłanek, w umowach często zastrzega się tzw. kary umowne – czyli kary, które deweloper powinien zapłacić nabywcy w przypadku opóźnienia. Pamiętajmy, by w umowie nie znalazła się jedynie kara umowna dla dewelopera za opóźnienie w przeniesieniu własności, ale także kara za opóźniania w odbiorze lokalu.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że umowa, którą podpisujesz z deweloperem jest umową bezpieczną skontaktuj się z naszą infolinią 797 014 014 lub napisz do nas maila: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka