W ostatnim czasie zaczął narastać problem z terminowością deweloperów z wydawaniem nowo budowanych lokali, często opóźnienia te wynoszą od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Najczęstszym usprawiedliwieniem dewelopera, będzie wskazanie na złe warunki pogodowe. Deweloper może też wskazać na problemy z sieciami energetycznymi lub za małą liczbę pracowników. Z poniższego artykułu dowiesz się o możliwościach, które przysługują Ci w przypadku wystąpienia takich opóźnień.
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy ją gruntownie przeanalizować. W trakcie analizy należy sprawdzić, czy deweloper w dostarczonej umowie deweloperskiej określił termin przeniesienia własności lokalu na nabywcę.
Określenie tego terminu jest wymogiem ustawowym. Jeśli deweloper termin ten przekroczył, to należy przyjąć, iż nie wykonał swojego zobowiązania. W umowie mogą znaleźć się także sankcje dla dewelopera w przypadku wystąpienia opóźnień w realizacji określonych terminów.
Jeżeli deweloper nie wywiązuje się z umowy z sposób należyty, to możemy dochodzić swoich praw. Kara umowna i odszkodowanie to instytucje, które pozwolą nam to zrealizować. W przypadku, gdy deweloper opóźnił się w przeniesieniu własności powinien nam naprawić wszelką szkodę, jaką ponieśliśmy ściśle w związku z faktem, iż nie nabyliśmy mieszkania w terminie. Przykładem takiej szkody są chociażby odsetki od kredytu, jakie bank nalicza nam do momentu ustanowienia na mieszkaniu hipoteki.
Szkoda może jednak wynikać z wielu różnych okoliczności i mieć różną wysokość
Wiele osób nabywa mieszkania wyłącznie w celach inwestycyjnych. Po odbiorze mieszkania taki nabywca wykończył mieszkanie i liczył na szybkie przeniesienie własności. Wymogi jakie musi spełnić taki nabywca, by odszkodowanie zostało uznane są problematyczne. Po pierwsze nabywca musi wykazać, że w związku z zaistniałą sytuacją szkoda rzeczywiście zaistniała oraz wykazać w jakiej wysokości ta szkoda wystąpiła.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Aby uniknąć – często żmudnego – procesu dowodzenia powyższych przesłanek, w umowach często zastrzega się tzw. kary umowne – czyli kary, które deweloper powinien zapłacić nabywcy w przypadku opóźnienia. Pamiętajmy, by w umowie nie znalazła się jedynie kara umowna dla dewelopera za opóźnienie w przeniesieniu własności, ale także kara za opóźniania w odbiorze lokalu.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że umowa, którą podpisujesz z deweloperem jest umową bezpieczną skontaktuj się z naszą infolinią 797 014 014 lub napisz do nas maila: kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!