Po kupnie mieszkania oprócz takich formalności, jak przeniesienie własności, nabywca mieszkania musi również przepisać liczniki. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak w najlepszy sposób i bez kar umownych zmienić dostawcę energii oraz przepisać liczniki po kupnie mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym.
Kupując mieszkanie od nabywcy na rynku wtórnym, konieczne będzie spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Każdej ze stron transakcji powinno zależeć na spisaniu liczników, ponieważ nikt nie chce przejąć długów poprzedniego właściciela, a poprzedni mieszkaniec nie chce otrzymywać faktur za zużycie energii elektrycznej, której nie zużywa, bo mieszka już zupełnie gdzie indziej. Jeżeli korzystamy z pośrednika nieruchomości podczas procesu zakupu mieszkania, możemy poprosić go o pomoc w tej czynności.
W zależności od dostawcy energii elektrycznej w różny sposób można załatwić całą procedurę związaną z przepisaniem licznika na nowego właściciela. Obecnie znaczna część dostawców energii elektrycznej oferuje taką możliwość zdalnie za pomocą Internetu. Niektórzy dostawcy wymagają natomiast wizyty w punkcie obsługi klienta.
Dokumenty potrzebne do przepisania licznika:
Liczniki energii to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Za ich pomocą można mierzyć zużycie prądu, ciepłej wody czy gazu. Aby nie zrobić problemu sobie i komuś, przy przejmowaniu lokalu powinno się przepisać wszystkie media na siebie. Dotyczy to jednakowo sytuacji, w której kupuje się mieszkanie czy dom oraz takiej, w której się wynajmuje. Wbrew pozorom, taka sytuacja jest bardzo korzystna dla najemcy (lub nowego właściciela) oraz dla osoby sprzedającej lub wynajmującej nieruchomość. Biorąc media na siebie przy przeprowadzce czy zakupie mieszkania ma się pewność, że nie przyjdzie się nikomu borykać z zadłużeniem poprzednich właścicieli. Nie inaczej jest w przypadku najmu — najlepszym rozwiązaniem jest przepisanie mediów na najemcę. Wtedy, gdy on nie będzie chciał zapłacić, dostawca energii będzie miał pretensje do niego, a nie do właściciela.
Aby przepisać licznik po osobie zmarłej, musimy w pierwszej kolejności udowodnić, że ta osoba nie żyje. Aby to zrobić, trzeba zabrać akt zgonu i dokument potwierdzający dziedziczenie po tej osobie. Prócz takich dokumentów, konieczne jest podanie:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
- dokładnego adresu miejsca, w którym licznik jest zamontowany,
- numeru licznika,
- numeru PESEL zmarłego.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest spisanie aktualnych danych z licznika (jego stanu, numeru seryjnego...). Ważne, by przy tej czynności była osoba zdająca licznik oraz osoba, która go przejmuje. Kolejnym krokiem jest wypełnienie tak zwanego protokołu zdawczo-odbiorczego, którego wzór można pobrać ze strony internetowej Operatora Systemu Dystrybucji.
Kolejnym krokiem jest złożenie protokołu w siedzibie Operatora Systemów Dystrybucji. Można to zrobić za pomocą:
- poczty,
- infolinii telefonicznej,
- osobiście,
- przez stronę internetową.
Jeśli korzystamy z internetowego biura obsługi, raczej na pewno będzie trzeba sobie założyć konto na ich stronie i po zalogowaniu złożyć wniosek.
Przepisanie licznika trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni roboczych. Chociaż wydaje się to całkiem długo, warto za każdym razem, gdy jest to konieczne, przechodzić przez tę procedurę.
Na koniec postanowiliśmy przygotować taki krótki poradnik, jakie czynności należy wykonać, by bezpiecznie przepisać licznik na inną osobę.
1) Należy spisać dane licznika (jego stan i numer seryjny). Dobrze, żeby przy tym procesie był obecny zarówno były najemca, jak i nowy najemca czy właściciel.
2) Wypełnić na stronie internetowej wniosek o przepisanie licznika lub złożyć taki dokument osobiście albo wysłać pocztą.
3) Po przetworzeniu wniosku licznik zostanie przepisany na inną osobę.
Uwaga — przepisanie licznika na inną osobę niż właściciel nie stanowi podstawy roszczenia prawa do własności mieszkania lub lokalu. Umowa na media i prawo własności to 2 różne kwestie.
Jeżeli chcemy zmienić dostawcę prądu na innego, musimy dokładnie przeczytać umowę z dotychczasowym dostawcą energii. Mimo że jesteśmy nowymi właścicielami, umowa z zakładem energetycznym niejako przechodzi na nas (kontynuujemy ją). Może to oznaczać, że jeżeli chcemy zerwać umowę, będziemy musieli ponieść tego konsekwencje (kara umowna za rezygnację z usługi przed jej wygaśnięciem). Wszystkie formalności związane z przepisaniem licznika trwają zazwyczaj kilkanaście dni, ale wystarczająca jest jedna wizyta u dostawcy energii, aby dostarczyć niezbędne dokumenty, o których pisaliśmy powyżej.
Kupując mieszkanie od dewelopera, koszty związane z energią elektryczną ponosimy w momencie odbioru kluczy. Wcześniejsze koszty związane ze zużyciem prądu ponosi deweloper. Po odbiorze kluczy konieczne będzie załatwienie formalności związanych z podłączeniem prądu (licznika).
Wybierając się do zakładu energetycznego, musimy zabrać ze sobą:
Następnie pozostaje wybrać dostawcę energii, a także grupę taryfową. Obecnie operatorzy dysponują różnymi taryfami np. zależnymi od pory dnia, w której wykorzystujemy najwięcej energii (dla nocnych marków), albo taryfy optymalne gdzie cena za jednostkę prądu jest stała niezależnie od pory dnia. Pamiętajmy, że mamy wybór i warto zastanowić się, który dostawca ma dla nas najlepszą ofertę.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie technicznym mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!