Przepisanie liczników po kupnie mieszkania na nowego nabywcę

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Przepisanie liczników po kupnie mieszkania | 797 014 014

Po kupnie mieszkania oprócz takich formalności, jak przeniesienie własności, nabywca mieszkania musi również przepisać liczniki. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak w najlepszy sposób i bez kar umownych zmienić dostawcę energii oraz przepisać liczniki po kupnie mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym.

Przepisanie liczników po kupnie mieszkania – rynek wtórny

Kupując mieszkanie od nabywcy na rynku wtórnym, konieczne będzie spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Każdej ze stron transakcji powinno zależeć na spisaniu liczników, ponieważ nikt nie chce przejąć długów poprzedniego właściciela, a poprzedni mieszkaniec nie chce otrzymywać faktur za zużycie energii elektrycznej, której nie zużywa, bo mieszka już zupełnie gdzie indziej. Jeżeli korzystamy z pośrednika nieruchomości podczas procesu zakupu mieszkania, możemy poprosić go o pomoc w tej czynności.

W zależności od dostawcy energii elektrycznej w różny sposób można załatwić całą procedurę związaną z przepisaniem licznika na nowego właściciela. Obecnie znaczna część dostawców energii elektrycznej oferuje taką możliwość zdalnie za pomocą Internetu. Niektórzy dostawcy wymagają natomiast wizyty w punkcie obsługi klienta.

Dokumenty potrzebne do przepisania licznika:

 • akt własności mieszkania,
 • dowód osobisty,
 • wniosek (do pobrania ze strony dostawcy energii elektrycznej),
 • protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania (musi być podpisany przez obie strony, czyli kupującego i sprzedającego nieruchomość).

Kupując <a href='/porady/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera'>mieszkanie od dewelopera</a>, koszty związane z energią elektryczną ponosimy w momencie odbioru kluczy.

Przepisanie licznika prądu od poprzedniego właściciela

Liczniki energii to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Za ich pomocą można mierzyć zużycie prądu, ciepłej wody czy gazu. Aby nie zrobić problemu sobie i komuś, przy przejmowaniu lokalu powinno się przepisać wszystkie media na siebie. Dotyczy to jednakowo sytuacji, w której kupuje się mieszkanie czy dom oraz takiej, w której się wynajmuje. Wbrew pozorom, taka sytuacja jest bardzo korzystna dla najemcy (lub nowego właściciela) oraz dla osoby sprzedającej lub wynajmującej nieruchomość. Biorąc media na siebie przy przeprowadzce czy zakupie mieszkania ma się pewność, że nie przyjdzie się nikomu borykać z zadłużeniem poprzednich właścicieli. Nie inaczej jest w przypadku najmu — najlepszym rozwiązaniem jest przepisanie mediów na najemcę. Wtedy, gdy on nie będzie chciał zapłacić, dostawca energii będzie miał pretensje do niego, a nie do właściciela.

Przepisanie licznika prądu po zmarłym

Aby przepisać licznik po osobie zmarłej, musimy w pierwszej kolejności udowodnić, że ta osoba nie żyje. Aby to zrobić, trzeba zabrać akt zgonu i dokument potwierdzający dziedziczenie po tej osobie. Prócz takich dokumentów, konieczne jest podanie:

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

- dokładnego adresu miejsca, w którym licznik jest zamontowany,

- numeru licznika,

- numeru PESEL zmarłego.

Jak zacząć z przepisaniem licznika na inną osobę?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest spisanie aktualnych danych z licznika (jego stanu, numeru seryjnego...). Ważne, by przy tej czynności była osoba zdająca licznik oraz osoba, która go przejmuje. Kolejnym krokiem jest wypełnienie tak zwanego protokołu zdawczo-odbiorczego, którego wzór można pobrać ze strony internetowej Operatora Systemu Dystrybucji.

Kolejnym krokiem jest złożenie protokołu w siedzibie Operatora Systemów Dystrybucji. Można to zrobić za pomocą:

- poczty,

- infolinii telefonicznej,

- osobiście,

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

- przez stronę internetową.

Jeśli korzystamy z internetowego biura obsługi, raczej na pewno będzie trzeba sobie założyć konto na ich stronie i po zalogowaniu złożyć wniosek.

Ile trwa przepisanie licznika?

Przepisanie licznika trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni roboczych. Chociaż wydaje się to całkiem długo, warto za każdym razem, gdy jest to konieczne, przechodzić przez tę procedurę.

Przepisanie licznika krok po kroku

Na koniec postanowiliśmy przygotować taki krótki poradnik, jakie czynności należy wykonać, by bezpiecznie przepisać licznik na inną osobę.

1) Należy spisać dane licznika (jego stan i numer seryjny). Dobrze, żeby przy tym procesie był obecny zarówno były najemca, jak i nowy najemca czy właściciel.

2) Wypełnić na stronie internetowej wniosek o przepisanie licznika lub złożyć taki dokument osobiście albo wysłać pocztą.

3) Po przetworzeniu wniosku licznik zostanie przepisany na inną osobę.

Uwaga — przepisanie licznika na inną osobę niż właściciel nie stanowi podstawy roszczenia prawa do własności mieszkania lub lokalu. Umowa na media i prawo własności to 2 różne kwestie.

Zmiana dostawcy energii — PGE, Energa, Tauron, Enea, EON — kary umowne

Jeżeli chcemy zmienić dostawcę prądu na innego, musimy dokładnie przeczytać umowę z dotychczasowym dostawcą energii. Mimo że jesteśmy nowymi właścicielami, umowa z zakładem energetycznym niejako przechodzi na nas (kontynuujemy ją). Może to oznaczać, że jeżeli chcemy zerwać umowę, będziemy musieli ponieść tego konsekwencje (kara umowna za rezygnację z usługi przed jej wygaśnięciem). Wszystkie formalności związane z przepisaniem licznika trwają zazwyczaj kilkanaście dni, ale wystarczająca jest jedna wizyta u dostawcy energii, aby dostarczyć niezbędne dokumenty, o których pisaliśmy powyżej.

Przepisanie liczników po kupnie mieszkania – rynek pierwotny

Kupując mieszkanie od dewelopera, koszty związane z energią elektryczną ponosimy w momencie odbioru kluczy. Wcześniejsze koszty związane ze zużyciem prądu ponosi deweloper. Po odbiorze kluczy konieczne będzie załatwienie formalności związanych z podłączeniem prądu (licznika).

Wybierając się do zakładu energetycznego, musimy zabrać ze sobą:

 • „zieloną kartę” – dostaniemy ją po odbiorze technicznym mieszkania, są tam zawarte wszystkie informacje potrzebne dostawcy prądu do przyłączenia naszego licznika do sieci,
 • akt notarialny – dowód na to, że jesteśmy właścicielami mieszkania,
 • dowód osobisty.

Następnie pozostaje wybrać dostawcę energii, a także grupę taryfową. Obecnie operatorzy dysponują różnymi taryfami np. zależnymi od pory dnia, w której wykorzystujemy najwięcej energii (dla nocnych marków), albo taryfy optymalne gdzie cena za jednostkę prądu jest stała niezależnie od pory dnia. Pamiętajmy, że mamy wybór i warto zastanowić się, który dostawca ma dla nas najlepszą ofertę.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie technicznym mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 5432 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka