Kupując mieszkanie od dewelopera, jednocześnie nabywamy udział we współwłasności części wspólnych nieruchomości, takich jak klatka schodowa lub winda. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest prawo rękojmi, jakie prawo nas obowiązuje w przypadku usterek części wspólnych budynków.
Części wspólne nieruchomości są, podobnie jak sam lokal mieszkalny, objęte pięcioletnią rękojmią na nieruchomości, a dwuletnią na ruchomości (np. klimatyzacja). Terminy te liczone są od momentu przekazania kluczy do mieszkania kupującemu
W przypadku stwierdzenia usterki części wspólnych każdemu kupującemu przysługuje prawo wystąpienia do dewelopera z roszczeniem o naprawę wady, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy sprzedaży. Co ważne, jest to roszczenie proporcjonalne do udziału kupującego. Dodatkowo w praktyce może okazać się, że na podstawie jednej usterki każdy kupujący ma inne oczekiwania względem dewelopera. Dlatego też najlepiej jest w przypadku pojawienia się wady części wspólnych zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej (w skład której wchodzą właściciele mieszkań) w sprawie zgłoszenia usterki w ramach rękojmi. Pozwoli to też na ujednolicenie kwestii terminów- zgodnie z prawem każdemu kupującemu przysługuje pięcioletnia rękojmia na jego udział w częściach wspólnych, co w przypadku indywidualnego zgłaszania usterek wprowadziłoby sporo komplikacji w wyliczeniu poprawnie terminu obowiązywania rękojmi. Nie ma natomiast stosownych regulacji odnośnie do równoczesnych roszczeń indywidualnych, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wspólnoty w tej kwestii.
Wymaga to jednak dokonania cesji uprawnień, przysługujących właścicielom mieszkań, na podstawie art. 509 Kodeksu cywilnego (zgodnie z nim wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią bez zgody dłużnika) na wspólnotę mieszkaniową, posiadającą zdolność prawną i większą skuteczność w dochodzeniu roszczeń. Bez takiej cesji wspólnota nie będzie miała prawa dochodzić od dewelopera praw z tytułu rękojmi za wady budynku.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku części wspólnej do wyłącznego korzystania, jaką jest na przykład balkon. Podobnie jest także, gdy na podstawie umowy quoad usum do korzystania jedynie przez właściciela danego mieszkania przeznaczony zostaje przylegający do lokalu ogródek lub taras. Wówczas, gdy stwierdzona zostaje wada takiej części wspólnej, do dewelopera z roszczeniem na podstawie rękojmi występuje indywidualnie właściciel przedmiotowego lokalu, bez konieczności brania pod uwagę jego udziału w części wspólnej lub angażowania w pośredniczenie w kontakcie z deweloperem wspólnoty mieszkaniowej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przekonaj się i obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!