Morze Bałtyckie określane jest jako jedno z największych i najważniejszych bogactw naszego kraju. Jego kluczowe znaczenie od wieków nie zmieniło się, a w ostatnich latach wręcz zaczęło rosnąć, szczególnie wśród turystów. Ma to również przełożenie na dynamiczny rozwój nadmorskich miejscowości, które oferują m.in. coraz lepsze warunki mieszkaniowe.
Bogactwo oraz różnorodność przyrodnicza Polski sprawiają, że turysta wybierający się w podróż po naszym kraju ma szeroki wachlarz możliwości. Każdy rejon oferuje odmienne, wyjątkowe warunki charakterystyczne dla poszczególnego regionu. Wszystkie z turystycznych miejscowości w Polsce zupełnie inaczej funkcjonują w różnych porach roku, oferując inne usługi, dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Każda z nich najlepiej radzi sobie latem, nie tylko ze względu na sprzyjającą do podróży pogodę, ale również z powodu długiego okresu wakacyjnego. Jednak warto podkreślić, że w przypadku nadmorskich miejscowości sezonowość jest szczególnie widoczna na tle m.in. gór.
Głównym czynnikiem jest tutaj przede wszystkim pogoda, która wiosną oraz latem pozwala na pełne wykorzystywanie rozległych plaż, a także aktywne spędzanie czasu nad wodą, poprzez uprawianie sportów wodnych i żeglugę morską. Dobrym, choć wciąż mało znanym przykładem w Polsce są Chałupy, a dokładnie kempingi surfingowe nad zatoką Pucką (niedaleko Władysławowa). Kempingi te latem oblegane są przez liczne środowisko windsurferów i kitesurferów z całej Europy, jednak resztę roku stoją całkowicie puste.
Podobnie jest z nadmorskimi miejscowościami, które jesienią oraz zimą goszczą turystów, ale są to znacznie mniejsze liczby niż okresie wiosenno-letnim. Na szczęście, zaczyna się to zmieniać, bowiem nadmorskie miejscowości szukają rozwiązań, które będą przyciągać turystów również w pozostałej części roku.
Władze miast od kilku lat szukają i podejmują się inwestycji, które sprawią, że atrakcyjność ich nadmorskich miejscowości będzie ciągła przez cały rok kalendarzowy. W tym celu miasta zachęcają inwestorów do rozwoju lokalnych rynków nieruchomości i otwierania różnorodnych lokali usługowych.
W ostatnich latach zauważono wzrost m.in. powstających ośrodków sportowo-rekreacyjnych i kulturowych. Ma to na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz wzbogacenie oferty turystycznej. W rzeczywistości ma to realne przełożenie na rosnący popyt na zakup oraz najem nieruchomości w tym rejonie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W zakresie inwestycji na rynku nieruchomości nadmorskich miast, szczególnie ważną funkcję pełnią deweloperzy. Jak wynika z danych AMRON, ich liczba inwestycji w niektórych miejscowościach wzrosła wręcz 3-krotnie w skali roku na przestrzeni ostatnich lat. Jest to szczególnie widoczne w dużych ośrodkach miejskich jak Trójmiasto. Mieszkania na sprzedaż w Gdańsku czy w Sopocie cieszą się ogromną popularnością właśnie ze względu na szeroką ofertę usługową, rozwinięty rynek pracy oraz wiele innych czynników, które przyciągają tu ludzi przez cały rok.
Wzrost inwestycji deweloperskich widoczny jest również w mniejszych miejscowościach nadmorskich jak Jurata, Międzyzdroje, Ustka, Łeba, Jastarnia oraz w wielu innych. Jak wygląda rentowność takich inwestycji oraz jak rozkładają się ceny?
Rentowność inwestycji deweloperskich na nadmorskim rynku nieruchomości jest coraz bardziej stabilna. Największą rentownością mogą cieszyć się atrakcyjne apartamenty, które wykończone są w wysokim luksusowym standardzie i położone są w renomowanych miejscowościach. Ich prestiż oraz liczne udogodnienia przyciągają mieszkańców, oraz turystów przez cały rok, bez względu na panujący sezon. Co więcej, przez wysoki standard i bliskość morza właściciele mogą zażądać znacznie wyższej ceny niż w przypadku innych miejscowości turystycznych.
Pod względem cen nieruchomości, niekwestionowanym liderem od lat jest Jurata, gdzie średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania osiąga niemal 20 000 zł. Jurata zawdzięcza to przede wszystkim nowoczesnym kurortom wypoczynkowym. Niektóre nieruchomości osiągają tu cenę nawet 35 000 zł/m.kw. Na podium najdroższych miejscowości jest również Sopot oraz Jastarnia (około 15 000 zł/m.kw.). W tych miejscowościach deweloperzy budują specjalne apartamentowce, które mają skupiać się na spełnianiu wymogów nawet najbardziej wymagających klientów.
Nieco tańsze, jednak wciąż na wysokim poziomie cenowym mieszkania znajdziemy w Międzyzdrojach, Mielnie, Świnoujściu, a także w Gdańsku i Gdyni - tu średnia cena za metr kwadratowy waha się w przedziale 8 500 - 11 500 zł. Poniżej tego pułapu cenowego nieruchomości kupimy między innymi we Władysławowie, Kołobrzegu, Łebie czy w Ustce. Nie oznacza to wcale, że popyt w tych miejscowościach jest znacznie mniejszy, wręcz przeciwnie. Mieszkania na sprzedaż w Ustce cieszą się dużą popularnością, a turyści bardzo chętnie odwiedzają to miasto przez cały rok.
Należy również pamiętać, że ceny za poszczególne nieruchomości mogą się znacznie różnić, a na ich wysokość wpływ będą miały takie aspekty, jak: odległość od morza, nowoczesność budynku, bliskość i różnorodność usług oraz inne dodatkowe udogodnienia.
Opracowanie: GetHome.pl
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!