Rynek nieruchomości w nadmorskich miejscowościach - sprawdzamy i porównujemy ceny

Jak wygląda aktualna sytuacja na nadmorskim rynku nieruchomości? Czy występuje duża różnorodność cenowa? Sprawdzamy.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy sprawdzeniu nieruchomości, którą chcesz kupić?

Jak można inwestować w nieruchomości na rynku wtórnym?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści

  1. Nadmorska sezonowość
  2. Inwestycje w nadmorskich miejscowościach
  3. Rentowność i ceny nadmorskich nieruchomości

 

Morze Bałtyckie określane jest jako jedno z największych i najważniejszych bogactw naszego kraju. Jego kluczowe znaczenie od wieków nie zmieniło się, a w ostatnich latach wręcz zaczęło rosnąć, szczególnie wśród turystów. Ma to również przełożenie na dynamiczny rozwój nadmorskich miejscowości, które oferują m.in. coraz lepsze warunki mieszkaniowe.

1. Nadmorska sezonowość

Bogactwo oraz różnorodność przyrodnicza Polski sprawiają, że turysta wybierający się w podróż po naszym kraju ma szeroki wachlarz możliwości. Każdy rejon oferuje odmienne, wyjątkowe warunki charakterystyczne dla poszczególnego regionu. Wszystkie z turystycznych miejscowości w Polsce zupełnie inaczej funkcjonują w różnych porach roku, oferując inne usługi, dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Każda z nich najlepiej radzi sobie latem, nie tylko ze względu na sprzyjającą do podróży pogodę, ale również z powodu długiego okresu wakacyjnego. Jednak warto podkreślić, że w przypadku nadmorskich miejscowości sezonowość jest szczególnie widoczna na tle m.in. gór.

Głównym czynnikiem jest tutaj przede wszystkim pogoda, która wiosną oraz latem pozwala na pełne wykorzystywanie rozległych plaż, a także aktywne spędzanie czasu nad wodą, poprzez uprawianie sportów wodnych i żeglugę morską. Dobrym, choć wciąż mało znanym przykładem w Polsce są Chałupy, a dokładnie kempingi surfingowe nad zatoką Pucką (niedaleko Władysławowa). Kempingi te latem oblegane są przez liczne środowisko windsurferów i kitesurferów z całej Europy, jednak resztę roku stoją całkowicie puste.

Podobnie jest z nadmorskimi miejscowościami, które jesienią oraz zimą goszczą turystów, ale są to znacznie mniejsze liczby niż okresie wiosenno-letnim. Na szczęście, zaczyna się to zmieniać, bowiem nadmorskie miejscowości szukają rozwiązań, które będą przyciągać turystów również w pozostałej części roku.

2. Inwestycje w nadmorskich miejscowościach

Władze miast od kilku lat szukają i podejmują się inwestycji, które sprawią, że atrakcyjność ich nadmorskich miejscowości będzie ciągła przez cały rok kalendarzowy. W tym celu miasta zachęcają inwestorów do rozwoju lokalnych rynków nieruchomości i otwierania różnorodnych lokali usługowych.

W ostatnich latach zauważono wzrost m.in. powstających ośrodków sportowo-rekreacyjnych i kulturowych. Ma to na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz wzbogacenie oferty turystycznej. W rzeczywistości ma to realne przełożenie na rosnący popyt na zakup oraz najem nieruchomości w tym rejonie.

W zakresie inwestycji na rynku nieruchomości nadmorskich miast, szczególnie ważną rolę pełnią deweloperzy. Jak wynika z danych AMRON, ich liczba inwestycji w niektórych miejscowościach wzrosła wręcz 3-krotnie w skali roku na przestrzeni ostatnich lat. Jest to szczególnie widoczne w dużych ośrodkach miejskich jak Trójmiasto. Mieszkania na sprzedaż w Gdańsku czy w Sopocie cieszą się ogromną popularnością właśnie ze względu na szeroką ofertę usługową, rozwinięty rynek pracy oraz wiele innych czynników, które przyciągają tu ludzi przez cały rok.

Wzrost inwestycji deweloperskich widoczny jest również w mniejszych miejscowościach nadmorskich jak Jurata, Międzyzdroje, Ustka, Łeba, Jastarnia oraz w wielu innych. Jak wygląda rentowność takich inwestycji oraz jak rozkładają się ceny?

Odbiór techniczny mieszkaniaNasi Inżynierowie przeprowadzają profesjonalne odbiory nieruchomości w całej Polsce.

3. Rentowność i ceny nadmorskich nieruchomości

Rentowność inwestycji deweloperskich na nadmorskim rynku nieruchomości jest coraz bardziej stabilna. Największą rentownością mogą cieszyć się atrakcyjne apartamenty, które wykończone są w wysokim luksusowym standardzie i położone są w renomowanych miejscowościach. Ich prestiż oraz liczne udogodnienia przyciągają mieszkańców, oraz turystów przez cały rok, bez względu na panujący sezon. Co więcej, przez wysoki standard i bliskość morza właściciele mogą zażądać znacznie wyższej ceny niż w przypadku innych miejscowości turystycznych.

Pod względem cen nieruchomości, niekwestionowanym liderem od lat jest Jurata, gdzie średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania osiąga niemal 20 000 zł. Jurata zawdzięcza to przede wszystkim nowoczesnym kurortom wypoczynkowym. Niektóre nieruchomości osiągają tu cenę nawet 35 000 zł/m.kw. Na podium najdroższych miejscowości jest również Sopot oraz Jastarnia (około 15 000 zł/m.kw.). W tych miejscowościach deweloperzy budują specjalne apartamentowce, które mają skupiać się na spełnianiu wymogów nawet najbardziej wymagających klientów.

Nieco tańsze, jednak wciąż na wysokim poziomie cenowym mieszkania znajdziemy w Międzyzdrojach, Mielnie, Świnoujściu, a także w Gdańsku i Gdyni - tu średnia cena za metr kwadratowy waha się w przedziale 8 500 - 11 500 zł. Poniżej tego pułapu cenowego nieruchomości kupimy między innymi we Władysławowie, Kołobrzegu, Łebie czy w Ustce. Nie oznacza to wcale, że popyt w tych miejscowościach jest znacznie mniejszy, wręcz przeciwnie. Mieszkania na sprzedaż w Ustce cieszą się dużą popularnością, a turyści bardzo chętnie odwiedzają to miasto przez cały rok.

Należy również pamiętać, że ceny za poszczególne nieruchomości mogą się znacznie różnić, a na ich wysokość wpływ będą miały takie aspekty, jak: odległość od morza, nowoczesność budynku, bliskość i różnorodność usług oraz inne dodatkowe udogodnienia.

Opracowanie: GetHome.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jakie są strategie inwestowania w nieruchomości na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka