Zakup mieszkania jest zazwyczaj decyzją bardzo dokładnie przemyślaną, a jednym z podstawowych pytań, które należy postawić sobie na samym początku jest to dotyczące rynku, na którym nieruchomość planujemy kupić : czy ma to być rynek pierwotny, czy może wtórny? Każdy z nich ma swoje zalety i wady i aby wybrać najlepiej, dobrze jest przyjrzeć im się bliżej i na tej podstawie podejmować dalsze kroki, biorąc pod uwagę także różnice w kosztach, związane z kupnem mieszkania nowego lub „z drugiej ręki”.
Na rynku pierwotnym znajdziemy lokale nowe, najczęściej jeszcze w trakcie budowy, będące rezultatem przeprowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, realizowanego przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową. Mieszkanie kupujemy najczęściej w stanie deweloperskim, a więc do wykończenia. W zależności od naszej sytuacji i oczekiwań, możemy kupić mieszkanie w inwestycji już ukończonej lub, jeżeli możemy poczekać, w takiej, na zakończenie której poczekamy nawet rok lub dłużej. Umowę deweloperską podpisujemy w formie aktu notarialnego, a zapisy umowne muszą być zgodne z tzw. ustawą deweloperską.
Koszty, związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym, wydają się być początkowo wyższe, co związane jest głównie z nieco wyższą ceną metra kwadratowego oraz koniecznością wykończenia mieszkania (chyba że deweloper oferuje opcję wykończenia „pod klucz”, ale to z kolei proporcjonalnie podwyższa cenę lokalu). Jednak w rzeczywistości możemy mówić tu raczej o oszczędności w postaci:
Tak więc koszty, które ponosimy to cena mieszkania, ewentualnie koszty związane z kredytem hipotecznym oraz wykończenie lokalu. W przypadku rynku wtórnego tych pozycji jest nieco więcej.
Jako „rynek wtórny” rozumiemy lokale, które już posiadają swojego właściciela, który będzie stroną umowy. Są one najczęściej wykończone i gotowe do zamieszkania, przy czym często wymagają odświeżenia lub remontu, co może generować duże koszty. Warto odpowiednio wcześnie zweryfikować, najlepiej z pomocą specjalisty, stan techniczny nabywanego lokalu, aby móc oszacować koszty prac, koniecznych do wykonania.
Dodatkowo obciążają nas koszty, których brak w przypadku transakcji na rynku pierwotnym, a więc:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku wyboru pomiędzy mieszkaniem zupełnie nowym a mieszkaniem „z drugiej ręki” musimy szczegółowo rozważyć wszystkie wady i zalety obydwu rozwiązań, a w przypadku mieszkania z rynku wtórnego warto dodatkowo dokładnie zapoznać się z jego stanem prawnym i technicznym.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!