Zarezerwuj odbiór

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera

Jakie koszty czekają nabywcę w związku z zakupem mieszkania od dewelopera? W artykule informujemy o wszystkich możliwych wydatkach.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Cena mieszkania

Podstawowym kosztem zakupu mieszkania od dewelopera jest cena. Przed rozpoczęciem szukania wymarzonego lokalu powinniśmy oszacować swoje możliwości finansowe. Zakup można finansować z oszczędności (o zakupie za gotówkę piszemy tutaj) lub zaciągnąć kredyt. Jeżeli myślimy o kredycie to zanim podpiszemy umowę deweloperską powinniśmy udać się do banku i oszacować naszą zdolność kredytową. Należy również pamiętać, że duża część deweloperów wymaga dokupienia miejsca postojowego lub innej przynależności, co podnosi ostateczną cenę. Nie należy również zapominać o kosztach wykończenia mieszkania i jego umeblowania.

Podatki

Kupując mieszkanie od dewelopera nabywca nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości lokalu płatne na rzecz Skarbu Państwa). Niestety nie oznacza to, że kupno na rynku pierwotnym jest zwolnione z jakichkolwiek danin publicznych. Zgodnie z prawem mieszkanie kupione od dewelopera jest objęte obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8 proc. Mieszkania powyżej 150 mkw. i domy powyżej 300 mkw. nie są już zaliczane do tej grupy. Zwróćmy więc uwagę na to czy deweloper nie “kusi” nabywcy niską ceną netto. W rzeczywistości cena brutto będzie wyższa o wartość podatku i należy o tym pamiętać.

Inne opłaty

Dodatkowymi kosztami jest notariusz i opłaty sądowe. Zgodnie z prawem umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. Oznacza to konieczność wynagrodzenia notariusza za sporządzenie umowy. Taksa notarialna i jej maksymalne stawki określa rozporządzenie i dla standardowej sprzedaży w przedziale od 60 tys. do 1 mln zł wynosi 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Opłaty sądowe to koszt założenia księgi wieczystej (60 zł), wpisu prawa własności (200 zł) oraz ustanowienia hipoteki (200 zł). Opłaty są stałe i nie zależą od rodzaju nieruchomości.


Wyślij umowę deweloperską, przedwstępną lub przenoszącą własność na kontakt@pewnylokal.pl. Nasze biuro obsługi przekaże dokumenty do bezpłatnej wyceny oraz dokona analizy prawnej. Więcej o poradach prawnych dowiesz się tutaj.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 54 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka