Zamów pomoc prawną

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera

Jakie koszty czekają nabywcę w związku z zakupem mieszkania od dewelopera? W artykule informujemy o wszystkich możliwych wydatkach.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Spis treści

  1. Cena mieszkania od dewelopera
  2. Podatki
  3. Inne opłaty
     

1. Cena mieszkania od dewelopera

Podstawowym kosztem zakupu mieszkania od dewelopera jest cena. Przed rozpoczęciem szukania wymarzonego lokalu powinniśmy oszacować swoje możliwości finansowe. Zakup można finansować z oszczędności (o zakupie za gotówkę piszemy tutaj) lub zaciągnąć kredyt. Jeżeli myślimy o kredycie to zanim podpiszemy umowę deweloperską powinniśmy udać się do banku i oszacować naszą zdolność kredytową. Należy również pamiętać, że duża część deweloperów wymaga dokupienia miejsca postojowego lub innej przynależności, co podnosi ostateczną cenę. Nie należy również zapominać o kosztach wykończenia mieszkania i jego umeblowania.

2. Podatki

Kupując mieszkanie od dewelopera nabywca nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości lokalu płatne na rzecz Skarbu Państwa). Niestety nie oznacza to, że kupno na rynku pierwotnym jest zwolnione z jakichkolwiek danin publicznych. Zgodnie z prawem mieszkanie kupione od dewelopera jest objęte obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8 proc. Mieszkania powyżej 150 mkw. i domy powyżej 300 mkw. nie są już zaliczane do tej grupy. Zwróćmy więc uwagę na to czy deweloper nie “kusi” nabywcy niską ceną netto. W rzeczywistości cena brutto będzie wyższa o wartość podatku i należy o tym pamiętać.

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera.Przygotowując się do zakupu nowych czterech kątów, oprócz wyliczeń związanych z kredytem, musimy uwzględnić koszty pracy notariusza, podatku oraz opłat sądowych.

3. Inne opłaty

Dodatkowymi kosztami jest notariusz i opłaty sądowe. Zgodnie z prawem umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. Oznacza to konieczność wynagrodzenia notariusza za sporządzenie umowy. Taksa notarialna i jej maksymalne stawki określa rozporządzenie i dla standardowej sprzedaży w przedziale od 60 tys. do 1 mln zł wynosi 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Opłaty sądowe to koszt założenia księgi wieczystej (60 zł), wpisu prawa własności (200 zł) oraz ustanowienia hipoteki (200 zł). Opłaty są stałe i nie zależą od rodzaju nieruchomości.


Wyślij umowę deweloperską, przedwstępną lub przenoszącą własność na kontakt@pewnylokal.pl. Nasze biuro obsługi przekaże dokumenty do bezpłatnej wyceny oraz dokona analizy prawnej. Więcej o poradach prawnych dowiesz się tutaj.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 112 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka