Właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i zastanawiasz się, od czego zacząć remont? Przychodzimy z poradnikiem, który pomoże Ci zaplanować wszystko w taki sposób, aby prace przebiegły sprawnie i bez problemów! Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące remontu mieszkania.
Szczęście, jakie towarzyszy osobie odbierającej klucz do własnego mieszkania, nierzadko ogranicza logiczne rozumowanie, w efekcie czego czasem trudno jest po prostu wystartować z remontem. Niełatwo jest podjąć pierwsze kroki, nie wiadomo, za co się zabrać, od czego zacząć. W zależności od tego, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie od dewelopera, będziemy musieli ustalić pewne kroki w celu wykończenia tej nieruchomości. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto ustalić sobie dokładny ich plan, a najlepiej skorzystać z pomocy firmy wykończeniowej. Stan deweloperski jest różnie definiowany przez deweloperów, dlatego gdy dowiemy się z prospektu informacyjnego, jakie elementy pojawią się w naszym mieszkaniu, to będziemy mogli już mniej więcej zacząć planować, jak będzie wyglądać ono na koniec.
Na efekt ogromny wpływ ma nie tylko jakość przeprowadzonych prac i użytych przy tym materiałów, ale również kolejność wykonania tych czynności. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim najlepiej zacząć od modyfikacji układu wnętrza (o ile jest w ogóle konieczna). To dobry moment na zaplanowanie ostatecznego rozkładu pomieszczeń, dodanie ścianek działowych, a także montaż podwieszanego sufitu. Dopiero później można przystąpić do wykończenia podłóg, aranżacji łazienki, urządzenia kuchni, wykończenia ścian w całym mieszkaniu i montażu mebli we wszystkich pomieszczeniach. Taka kolejność prac pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt i przede wszystkim dostosować poszczególne wnętrza do swoich najśmielszych oczekiwań i potrzeb.
Należy zacząć od tego, co oznacza w Twoim przypadku stan deweloperski. Każdy sprzedawca widzi ten aspekt inaczej. Na ten moment najczęściej obejmuje on tynki, ściany przygotowane pod malowanie, drzwi, okna oraz parapety, wylewkę podłogową, a także wszelkie instalacje wraz z wykończeniem (gniazdka, grzejniki itd.). Nie oznacza to jednak, że tak samo będzie u Ciebie, dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie załączników do umowy na ten temat. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić samodzielnie, czy to, co otrzymałeś, jest zgodne z zapisami umowy, skontaktuj się z nami. Dokładnie sprawdzimy dokument, a potem skonfrontujemy to ze stanem otrzymanym i wydamy profesjonalną opinię!
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jeżeli planujemy wykończenie mieszkania po odebraniu stanu deweloperskiego, jest przygotowanie projektu oraz kosztorysu. Dlaczego jest to tak ważne? Jeżeli chodzi o projekt, ekipa wykończeniowa musi w jasny sposób wiedzieć, jakie prace mają być wykonane oraz przy użyciu jakich materiałów. Z kolei sporządzenie kosztorysu pozwala na uniknięcie różnego rodzaju niepotrzebnych wydatków. Jeżeli zaś chodzi o kwestie stricte techniczne, kolejność prac zazwyczaj wygląda wedle poniższego schematu.
Wielu z was zapewne zastanawia się w tym momencie, dlaczego akurat ta kolejność, a nie inna. Przyjrzyjmy się więc niektórym etapom prac i zastanówmy się, czemu wygląda to właśnie w ten sposób.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
A to tylko niewielka część przykładów, jakie mogą pojawić się w przypadku niezachowania odpowiedniej kolejności w przeprowadzaniu remontu deweloperskiego. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest po pierwsze sporządzenie szczegółowego planu remontu. Po drugie musi być on ściśle przestrzegany przez ekipę remontową. Dobrym pomysłem, gdy zdecydujecie się na zakup materiałów przez wykonawców, jest dołączenie do planu remontu jego kosztorysu. Nieco inaczej sprawa wygląda z meblami robionymi na zamówienie. W ich przypadku, jeżeli znamy dokładną datę zakończenia remontu, przy odpowiednim uwzględnieniu czasu potrzebnego na ich wyprodukowanie, dobrym pomysłem jest złożenie zamówienia w trakcie prac remontowych. Dzięki temu będziecie mogli w płynny sposób przejść do etapu końcowego.
Kolejny krok to wybór farb. Najczęściej ściany w stanie deweloperskim są pokryte jedną warstwą białej farby, aby ułatwić późniejsze kładzenie koloru. Jeżeli wiesz, że w którymś miejscu znajdą się na ścianach płytki, tapety czy fototapety, zaplanuj to wcześniej, aby nie malować tamtych obszarów. Jeżeli powierzasz prace remontowe firmie, która się tym zajmuje, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić każdy z zakończonych etapów. Nie wiesz, jak to zrobić? Tutaj także możesz skorzystać z naszej pomocy przy ocenie pracy ekipy!
Trzeci aspekt to wyposażenie łazienki. Zakup kabiny prysznicowej lub wanny, umywalki oraz muszli klozetowej najczęściej leży po stronie kupującego. Czasami, w podwyższonych standardach deweloperskich, część z tych elementów można otrzymać od sprzedawcy, ale podobnie jak w przypadku podłogi, deweloperzy zazwyczaj chcą zostawić prawo do decydowania właścicielom.
Oprócz łazienki musisz także zaplanować wyposażenie kuchni, czyli zarówno meble, jak i wszystkie sprzęty. Pamiętaj, że jeśli chcesz zamówić meble na wymiar, to musisz zrobić to wystarczająco wcześnie, ponieważ na takie opcje czeka się zwykle kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Na tym etapie pamiętaj także o wybraniu oświetlenia do każdego pomieszczenia. Kiedy to będzie już za Tobą, możesz rozpocząć poszukiwanie innych elementów, czyli komód, szaf, sofy, foteli, stolika kawowego, łóżek, stołu, krzeseł itp.
Remont nieruchomości, na którą bierzemy kredyt hipoteczny, zwiększa jej wartość. Oznacza to, że jeśli kupujemy nieruchomość za np. 300 tysięcy złotych, a remont wyniesie nas 60 tysięcy złotych, to wartość kredytowanej nieruchomości wzrasta do 360 tysięcy złotych (w pewnym uproszczeniu). Certyfikowany rzeczoznawca powinien wycenić nieruchomość, a wycena taka dołączona jest do wniosku kredytowego.
Kredyt hipoteczny wziąć można na różne cele, między innymi na nabycie nieruchomości i jej późniejszy remont. Dlatego, jeśli z pieniędzy przeznaczonych na zakup wymarzonego mieszkania lub domu chcemy również sfinansować remont lub wykończenie nieruchomości, musimy powiedzieć o tym w banku, złożyć wniosek o kredyt również na ten cel, a potem się z niego rozliczyć. Nie można po prostu wziąć więcej pieniędzy przy krycie hipotecznym, niż warta jest nieruchomość, dlatego finansowanie remontu musi być zawnioskowane, a potem udokumentowane. Kiedy kredyt hipoteczny z celem na remont zostanie nam przyznany a remont wykonamy, musimy zawiadomić o tym bank. Należy przy tym pamiętać, by zbierać paragony i faktury za wszystkie użyte do remontu rzeczy, celem złożenia ich w banku.
Warto również wspomnieć o tym, że jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług firmy wykończeniowej, to powinna ona zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Gdy już wybierzemy konkretną firmę i zaczniemy prace wykończeniowe, to na koniec warto te prace zweryfikować. My Pewny Lokal oferujemy sprawdzenie firmy wykończeniowej.
Weryfikujemy tutaj:
Sprawdzamy, czy:
Często jest tak, że podczas audytu nieruchomości po pracach wykończeniowych, nasi specjaliści odnajdują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt elementów wymagających poprawy.
W tej kwestii zacznijmy od samego początku, a mianowicie od zdefiniowania, czym jest pozwolenie na użytkowanie budynku. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, a konkretnie artykułem 54, każdy nowo wybudowany budynek musi mieć stosowne zezwolenie, jeżeli ma być on użytkowany w sposób stały.
W przypadku jego braku, zamieszkanie w nim, czy też jego stałe użytkowanie, jest nielegalne. Może się to wiązać między innymi z różnego rodzaju konsekwencjami prawno-finansowymi. Należą do nich na przykład odmowa wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy na terenie nieruchomości dojdzie do wypadku. Ponadto w przypadku, gdy nadzór budowlany udowodni, że nieruchomość jest użytkowana bez pozwolenia, może on nałożyć na jej właściciela karę finansową. Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do właściwego powiatowego inspektora budowlanego. Następnie inspektor budowlany w wyznaczonym terminie sprawdzi, czy:
Kontroli inspektora budowlanego podlega również sprawdzenie, czy teren budowy jest odpowiednio uporządkowany. W przypadku, gdy inspektor wykryje rażące naruszenie przepisów oraz projektu budowy, może on nałożyć na inwestora karę finansową. Biorąc pod uwagę te oraz inne czynniki, można śmiało stwierdzić, że pozwolenie na użytkowanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom danej nieruchomości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!