Umowa przedwstępna wiąże jej strony od momentu ustalenia szczegółów umowy przyrzeczonej aż do jej zawarcia. Na rynku pierwotnym zawierana jest w przypadku inwestycji zakończonej, posiadającej pozwolenie na użytkowanie, najczęściej jest jednak stosowana na rynku wtórnym. Kiedy podpisywana jest w miejsce umowy deweloperskiej, wówczas nie podlega pod ustawę deweloperską, a jej zapisy reguluje kodeks cywilny, podobnie jak w przypadku rynku wtórnego. Na rynku pierwotnym zazwyczaj przybiera formę aktu notarialnego, ale na rynku wtórnym często podpisywana jest bez udziału notariusza. Warto zaznaczyć, że forma aktu notarialnego jest bezpieczniejsza dla stron, ponieważ daje im możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem w przypadku niewywiązania się jednej ze stron z podjętych ustaleń.
Podpisanie umowy przedwstępnej na rynku wtórnym służy zagwarantowaniu dostępności danej nieruchomości do sprzedaży na ustalonych ze sprzedającym warunkach. Ważne jest, aby znalazły się w niej zapisy odnośnie:
Jej podpisanie jest też niezbędne w sytuacji, gdy zakup finansujemy kredytem hipotecznym, ponieważ na jej podstawie bank będzie podejmował decyzję kredytową. W tym przypadku korzystne może okazać się skonsultowanie jej zapisów z doradcą kredytowym, tak, aby upewnić się, że jej nie będą one kolidować z zapisami umowy kredytowej.
Strony, które sporządzają umowy przedwstępną, dla jej ważności muszą zawrzeć absolutne minimum, czyli muszą:
1. określić przedmiot umowy sprzedaży
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
2. podać cenę nieruchomości
Każde inne postanowienie, dzięki zasadzie swobody umów może być dowolnie kształtowane (o ile nie stoi w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym).
Dodatkowo zapisy nie mogą łamać zasad współżycia społecznego, czy zobowiązywać jedną ze stron do obowiązku, który jest niemożliwy do spełnienia. Problem polega na tym, że osoba bez wiedzy prawniczej często nie zdaje sobie sprawy, że zapisy, o charakterze opisanym wyżej znajdują się umowie.
W umowie przedwstępnej najczęstszą formą zabezpieczenia jest zaliczka lub zadatek. Zaliczka wchodzi w skład zapłaconej ceny i co do zasady jest zwrotna. Zadatek natomiast pełni funkcję zabezpieczającą, a w przypadku niepodpisania umowy przyrzeczonej przepada w nominalnej wysokości, jeżeli niepodpisanie nastąpiło z winy strony dającej zadatek, a w przypadku, gdy winę ponosi strona przyjmująca zadatek, to jest ona zobowiązana do zwrotu dwukrotności wpłaconego zadatku. Zaznaczyć trzeba, że w umowie strony mogą dowolnie kształtować postanowienia dotyczące zwrotu zadatku i zaliczki, a powyższe wyjaśnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy umowa nie stanowi inaczej.
Więcej o zadatku i zaliczce przeczytasz tutaj.
Umowa przedwstępna może zostać podpisana w zwykłej formie cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego. Mimo że umowa w formie aktu notarialnego wymaga dodatkowych opłat, to zawsze opieka notariusza, da nam większe zabezpieczenie naszych interesów. Pamiętaj jednak, że notariusza sprawdza jedynie, czy zapisy w umowie są zgodne z prawem, a nie czy w umowie znajdują się zapisy, które są dla Ciebie niekorzystne.
Więcej o formie umowy przedwstępnej możesz przeczytać tutaj.
Umowa przedwstępna powinna zawierać w sobie dokładny opis nieruchomości, którą kupujemy. Dokładny opis to taki, który nie tylko określa stan techniczny nieruchomości, ale także stan prawny. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących informacji w umowie powinno znaleźć się zobowiązanie sprzedającego do zmiany tego stanu do dnia podpisania umowy przyrzeczonej pod rygorem określonej kary umownej wraz z prawem do odstąpienia od umowy dla strony kupującej.
W życiu następują zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w danym momencie. Dlatego, mimo że w danej chwili jesteśmy pewni, że kupimy daną nieruchomość, to w przyszłości mogą wystąpić czynniki, które nam na to uniemożliwią. Konieczne jest więc sporządzenie odpowiednich klauzul, które pozwolą nam odstąpienie od umowy w danych przypadkach. Jeżeli ich nie zawrzemy, nie będziemy mogli odstąpić od podpisanej umowy bez konsekwencji.
Podpisanie umowy przedwstępnej i brak wykonania jej warunków, może nieść bardzo różne konsekwencje. Skutki zależeć będą od szczegółowych zapisów umowy, a także jej formy. Umowa w formie aktu notarialnego będzie pociągać za sobą znacznie mocniejsze konsekwencje niż zwykła forma pisemna. Akt prawny uprawnia do wymagania swoich roszczeń na drodze prawnej i przymusowego dokończenia procesu sprzedaży nieruchomości bądź pozwala na zasądzenie dodatkowego odszkodowania ponad kwotę zadatku. Zwykła forma pisemnej będzie opierać się głównie na zapisach o zadatku bądź zaliczce. I tak przy wersji z zaliczką pozostanie ona wyłącznie zwrócona w tej samej wysokości, albo po prostu zachowana przez stronę sprzedającą. W sytuacji klauzuli o zadatku nabywca ma prawo wymagać poza zwrotem wpłaconego zadatku, jego dwukrotności. Jak widać różnice w konsekwencjach są spore. Dlatego też doprecyzowanie kwestii formy umowy przedwstępnej i szczegółowych zapisów dotyczących jej niedotrzymania ma fundamentalne znaczenie.
Jeżeli decydujemy się na podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży poza kancelarią notarialną, musimy mieć świadomość, że w ten sposób rezygnujemy z możliwości dochodzenia swoich praw, wynikających z przedmiotowej umowy, przed sądem. W związku z tym pozostaje jedynie tzw. słabszy skutek umowy, co oznacza żądanie naprawienia szkody, poniesionej w związku z niewywiązaniem się drugiej strony z podjętych ustaleń. W praktyce oznacza to, że strona poszkodowana może liczyć jedynie na zwrot poniesionych kosztów przygotowania zawarcia umowy i samego jej zawarcia, i na nic ponadto. Dlatego warto w takiej umowie zawrzeć zapisy, które zabezpieczą nas przed stratami, i dotyczy to zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej.
Jeżeli nie posiadasz wiedzy prawnej, która pozwoli Ci na analizę lub sporządzenie umowy przedwstępnej, nasi prawnicy służą pomocą. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie 797 014 014 lub mailowo: kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!