Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna - na co uważać?

W poniższym artykule wyjaśnimy definicje umowy przedwstępnej oraz wskażemy na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas podpisywania tego typu umów
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści

  1. Do czego służy umowa przedwstępna?
  2. Kiedy umowa przedwstępna jest ważna?
  3. Czym różni się zaliczka od zadatku?
  4. W jakiej formie podpisać umowę przedwstępną?
  5. Obciążenia na nieruchomości
  6. Kiedy możesz odstąpić od umowy?
  7. Umowa przedwstępna, a bezpieczeństwo
     

1. Do czego służy umowa przedwstępna?

Definicja umowy przedwstępnej została określona w Kodeksie cywilnym. Umowa przedwstępna jest umową, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. W przepisach znajdziemy również, jakie elementy są obligatoryjne dla tego typów umów.

Najczęściej umowę przedwstępna podpisujemy, kiedy w danej chwili występują czynniki, które nie pozwalają na zawarcie umowy przyrzeczonej.

2. Kiedy umowa przedwstępna jest ważna?

Strony, które sporządzają umowy przedwstępną, dla jej ważności muszą zawrzeć absolutne minimum, czyli muszą:

1. określić przedmiot umowy sprzedaży

2. podać cenę nieruchomości

Każde inne postanowienie, dzięki zasadzie swobody umów może być dowolnie kształtowane(o ile nie stoi w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym).

Dodatkowo zapisy nie mogą łamać zasad współżycia społecznego, czy zobowiązywać jedną ze stron do obowiązku, który jest niemożliwy do spełnienia. Problem polega na tym, że osoba bez wiedzy prawniczej często nie zdaje sobie sprawy, że zapisy, o charakterze opisanym wyżej znajdują się umowie.

Umowa przedwstępna.
Umowa przedwstępna – to właśnie przez nią Ty sam(a) lub z drugą stroną zobowiązujesz się do zawarcia oznaczonej umowy, czyli tzw. umowy przyrzeczonej.

3. Czym różni się zaliczka od zadatku?

W umowie przedwstępnej najczęstszą formą zabezpieczenia jest zaliczka lub zadatek. Zaliczka wchodzi w skład zapłaconej ceny i co do zasady jest zwrotna. Zadatek natomiast pełni funkcję zabezpieczającą, a w przypadku niepodpisania umowy przyrzeczonej przepada w nominalnej wysokości, jeżeli niepodpisanie nastąpiło z winy strony dającej zadatek, a w przypadku, gdy winę ponosi strona przyjmująca zadatek, to jest ona zobowiązana do zwrotu dwukrotności wpłaconego zadatku. Zaznaczyć trzeba, że w umowie strony mogą dowolnie kształtować postanowienia dotyczące zwrotu zadatku i zaliczki, a powyższe wyjaśnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy umowa nie stanowi inaczej.
Więcej o zadatku i zaliczce przeczytasz tutaj.

4. W jakiej formie podpisać umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna może zostać podpisana w zwykłej formie cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego. Mimo, że umowa w formie aktu notarialnego wymaga dodatkowych opłat to zawsze opieka notariusza da nam większe zabezpieczenie naszych interesów. Pamiętaj jednak, że notariusza sprawdza jedynie, czy zapisy w umowie są zgodne z prawem, a nie czy w umowie znajdują się zapisy, które są dla Ciebie niekorzystne.
Więcej o formie umowy przedwstępnej możesz przeczytać tutaj.

5. Obciążenia na nieruchomości

Umowa przedwstępna powinna zawierać w sobie dokładny opis nieruchomości, którą kupujemy. Dokładny opis to taki, który nie tylko określa stan techniczny nieruchomości, ale także stan prawny. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących informacji w umowie powinno znaleźć się zobowiązanie sprzedającego do zmiany tego stanu do dnia podpisania umowy przyrzeczonej pod rygorem określonej kary umownej wraz z prawem do odstąpienia od umowy dla strony kupującej.

6. Kiedy możesz odstąpić od umowy?

W życiu następują zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w danym momencie. Dlatego mimo, że w danej chwili jesteśmy pewni, że kupimy daną nieruchomość, to w przyszłości mogą wystąpić czynniki, które nam na to uniemożliwią. Konieczne jest więc sporządzenie odpowiednich klauzul, które pozwolą nam odstąpienie od umowy w danych przypadkach. Jeżeli ich nie zawrzemy nie będziemy mogli odstąpić od podpisanej umowy bez konsekwencji.

7. Umowa przedwstępna, a bezpieczeństwo

Jeżeli nie posiadasz wiedzy prawnej, która pozwoli Ci na analizę lub sporządzenie umowy przedwstępnej nasi prawnicy służą pomocą. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie 797 014 014 lub mailowo: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 63 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka