Porada prawna

Umowa przedwstępna - na co uważać?

W poniższym artykule wyjaśnimy definicje umowy przedwstępnej oraz wskażemy na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas podpisywania tego typu umów
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Do czego służy umowa przedwstępna?

Definicja umowy przedwstępnej została określona w Kodeksie cywilnym. Umowa przedwstępna jest umową, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. W przepisach znajdziemy również, jakie elementy są obligatoryjne dla tego typów umów.

Najczęściej umowę przedwstępna podpisujemy, kiedy w danej chwili występują czynniki, które nie pozwalają na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Kiedy umowa przedwstępna jest ważna?

Strony, które sporządzają umowy przedwstępną, dla jej ważności muszą zawrzeć absolutne minimum, czyli muszą:

1. określić przedmiot umowy sprzedaży

2. podać cenę nieruchomości

Każde inne postanowienie, dzięki zasadzie swobody umów może być dowolnie kształtowane(o ile nie stoi w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym).

Dodatkowo zapisy nie mogą łamać zasad współżycia społecznego, czy zobowiązywać jedną ze stron do obowiązku, który jest niemożliwy do spełnienia. Problem polega na tym, że osoba bez wiedzy prawniczej często nie zdaje sobie sprawy, że zapisy, o charakterze opisanym wyżej znajdują się umowie.

Czym różni się zaliczka od zadatku?

W umowie przedwstępnej najczęstszą formą zabezpieczenia jest zaliczka lub zadatek. Zaliczka wchodzi w skład zapłaconej ceny i co do zasady jest zwrotna. Zadatek natomiast pełni funkcję zabezpieczającą, a w przypadku niepodpisania umowy przyrzeczonej przepada w nominalnej wysokości, jeżeli niepodpisanie nastąpiło z winy strony dającej zadatek, a w przypadku, gdy winę ponosi strona przyjmująca zadatek, to jest ona zobowiązana do zwrotu dwukrotności wpłaconego zadatku. Zaznaczyć trzeba, że w umowie strony mogą dowolnie kształtować postanowienia dotyczące zwrotu zadatku i zaliczki, a powyższe wyjaśnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy umowa nie stanowi inaczej.
Więcej o zadatku i zaliczce przeczytasz tutaj.

W jakiej formie podpisać umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna może zostać podpisana w zwykłej formie cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego. Mimo, że umowa w formie aktu notarialnego wymaga dodatkowych opłat to zawsze opieka notariusza da nam większe zabezpieczenie naszych interesów. Pamiętaj jednak, że notariusza sprawdza jedynie, czy zapisy w umowie są zgodne z prawem, a nie czy w umowie znajdują się zapisy, które są dla Ciebie niekorzystne.
Więcej o formie umowy przedwstępnej możesz przeczytać tutaj.

Obciążenia na nieruchomości

Umowa przedwstępna powinna zawierać w sobie dokładny opis nieruchomości, którą kupujemy. Dokładny opis to taki, który nie tylko określa stan techniczny nieruchomości, ale także stan prawny. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących informacji w umowie powinno znaleźć się zobowiązanie sprzedającego do zmiany tego stanu do dnia podpisania umowy przyrzeczonej pod rygorem określonej kary umownej wraz z prawem do odstąpienia od umowy dla strony kupującej.

Kiedy możesz odstąpić od umowy?

W życiu następują zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w danym momencie. Dlatego mimo, że w danej chwili jesteśmy pewni, że kupimy daną nieruchomość, to w przyszłości mogą wystąpić czynniki, które nam na to uniemożliwią. Konieczne jest więc sporządzenie odpowiednich klauzul, które pozwolą nam odstąpienie od umowy w danych przypadkach. Jeżeli ich nie zawrzemy nie będziemy mogli odstąpić od podpisanej umowy bez konsekwencji.

Umowa przedwstępna, a bezpieczeństwo.

Jeżeli nie posiadasz wiedzy prawnej, która pozwoli Ci na analizę lub sporządzenie umowy przedwstępnej nasi prawnicy służą pomocą. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie 797 014 014 lub mailowo: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka