Z jakimi kosztami wiąże się zawarcie umowy deweloperskiej? Co oprócz ceny nabycia lokalu i w jakiej wysokości, będzie musiał uregulować nabywca? W związku z kupnem domu jednorodzinnego lub mieszkania na rynku pierwotnym, poza samą ceną lokalu mieszkalnego, powstaje szereg innych wydatków, które w tym celu należy pokryć. Częściowo, ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego reguluje tę kwestię, jednakże w pewnym stopniu uzgodnienia zależne są od woli stron i treści zawartej umowy deweloperskiej.
Decydując się na kupno mieszkania, ze względu na fakt, iż dla wielu z nas jest to poważna inwestycja, należy ocenić swoje możliwości finansowe. Oszacowanie łącznego kosztu nabycia lokalu może być istotne również dla tych osób, które zakup ten planują w określonym stopniu finansować kredytem hipotecznym. Warto zatem pamiętać, że na koszta te składają się m.in.:
Akt notarialny umowy przenoszącej na nabywcę własność lokalu mieszkalnego wieńczy długotrwały proces, jakim jest nabycie lokalu na rynku pierwotnym. W wielu przypadkach ma on swój początek już na etapie tzw. „dziury w ziemi” i z tego powodu podpisanie umowy deweloperskiej oraz zawarcie umowy przenoszącej własność może dzielić nawet kilka lat. Etap ten głównie sprowadza się do złożenia wniosku notariusza skierowanego do sądu wieczystoksięgowego w celu dokonania wpisu, w którym nabywca widnieje, jako właściciel lokalu mieszkalnego.
Z zawarciem umowy przenoszącej własność wiąże się obowiązek uiszczenia stosownej opłaty w związku z czynnościami, których dokonuje notariusz. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, koszt ten jest uzależniony od od wartości przedmiotu umowy (ceny domu lub mieszkania).
Umowa przyrzeczona musi być sporządzona w przypadku, gdy pomiędzy stronami zawarta już została umowa przedwstępna (kupno działki, mieszkanie tbs). Nie zawsze wezwanie do zawarcia umowy przyrzeczonej musi mieć ściśle określony termin wykonania. Jeżeli nie został on wyznaczony wówczas, strona uprawniona do żądania jej wykonania może sama określić termin, w którym umowa ma zostać zawiązana. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od wypełniania zobowiązania, wówczas druga może zażądać zadośćuczynienia i naprawienia szkód wynikłych z braku wypełnienia warunków umowy.
Sporządzenie wezwania do zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest trudne, tym bardziej że w sieci można znaleźć mnóstwo gotowych wzorów, które należy tylko wypełnić odpowiednimi informacjami dotyczącymi danego przypadku. W dokumencie powinna być zawarta data jego wystawienia oraz najważniejsze dane obu stron. Oczywiście nie może zabraknąć tytułu dokumentu - wezwanie do zawarcia umowy przyrzeczonej. W treści muszą się znaleźć również informacje dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem umowy pomiędzy stronami, ważne jest również określenie ceny jej zakupu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ustawa deweloperska, o ile reguluje kwestię dotyczącą opłat związanych z zawarciem umowy deweloperskiej, o tyle w przypadku umowy przenoszącej własność – ustawa milczy. Zgodnie z prawem, koszt zawarcia umowy deweloperskiej pokrywają strony tj. deweloper wraz z nabywcą w częściach równych. W związku z brakiem stosownej regulacji, strony samodzielnie decydują w treści umowy o tym kto i w jakiej wysokości będzie obowiązany do opłacenia czynności notarialnej, jaką jest zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!