Pomoc prawna przy zakupie działki

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Pomoc prawna przy zakupie działki | 797 014 014

Znalezienie odpowiedniej działki i jej zakup nie jest łatwym zadaniem, dlatego dobrze jest wesprzeć się przy tym wiedzą i doświadczeniem ekspertów Pewnego Lokalu, zlecając przygotowanie audytu działki oraz weryfikację zapisów umownych przed jej zakupem. Zapraszamy do przejrzenia informacji o doradztwie przy zakupie działki w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Niektórzy decydują się na kupno mieszkania od dewelopera, inni szukają działki, na której wybudują swoje wymarzone cztery kąty we własnym zakresie. W drugim przypadku istotne będzie dokładne obejrzenie terenu, zapoznanie się z szeregiem dokumentów. Bardzo ważny jest kształt działki, bo wpływa on na koszty związane z wybudowaniem domu, usytuowaniem go w dogodnym miejscu. Działki o nieregularnych kształtach są najczęściej tańsze, ale mogą być problematyczne, szczególnie płytkie i wąskie. Optymalnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zakup działki mającej kształt kwadratowy lub prostokątny. Wynika to z tego, że najtaniej i najprościej ją zagospodarować. Koniecznie należy zapoznać się z warunkami zabudowy działki, czyli z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go nie ma, to pomocna będzie decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 

Przy wyborze działki należy mieć na uwadze jej topografię. Problematyczny będzie teren pochyły, zalewowy i zasypowy, bo wiąże się to z wysokim ryzykiem wystąpienia rozmaitych zagrożeń. Informacje dotyczące rzeźby terenu dostępne są w internecie, można dokładnie sprawdzić mapy topograficzne i zyskać rozmaite dane przestrzenne. Kolejną kwestią będzie usytuowanie działki względem stron świata. Ma to ogromne znaczenie przy planowaniu układu pomieszczeń. Sprawdzić trzeba zadrzewienie, które może stanowić poważny problem przy budowie domu. Wycinka drzew pochłaniacza czas i generuje dodatkowe koszty. Bardzo często trzeba mieć zezwolenie na wycięcie drzewa. Inwestora powinna interesować także historia działki. Kolejną kwestią jest jakość i rodzaj gruntu. Może okazać się, że nie nadaje się on do postawienia konkretnego obiektu lub uprawiania na nim roślin. Bardzo pomocne są wyniki badań geotechnicznych, które rozwiewają wszystkie wątpliwości.

Bardzo ważne przy zakupie działki jest zwrócenie uwagi na jej uzbrojenie. Tereny nieuzbrojone są tańsze, ale bardziej problematyczne, doprowadzenie mediów zajmuje sporo czasu i pochłania środki finansowe. Należy oczekiwać od sprzedawcy umów dotyczących przyłączy budowlanych, bez których nie uzyska się pozwolenia na budowę. Kolejną kwestią będzie dostęp do drogi publicznej. Jego brak jest równoznaczny z nieuzyskaniem pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Bardzo ważny będzie rodzaj działki. Należy sprawdzić, czy jest ona budowlana lub rekreacyjna, stanowi nieruchomość rolną lub siedliskową. Zapoznać trzeba się także dokładnie z księgą wieczystą, można to zrobić przez internet na podstawie jej numeru. Znaczenie mają także wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego oraz wypis z rejestru gruntów. Po zapoznaniu się z cechami działki należy przyjrzeć się też jej otoczeniu, czy w okolicy nie ma problematycznych fabryk, śmietniska, lotniska, hipermarketu, ubojni itd.

Grafika przedstawia trzy elementy, na które warto zwrócić uwagę, przed kupnem działki. Sprawdzając działkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kształt, topografię i uzbrojenie.Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej przed zakupem działki, to zawsze możesz skonsultować swoje obawy z prawnikami z Pewny Lokal. Nasza firma oprócz pomocy prawnej zajmuje się również pomocą techniczną. Inżynierowie przeprowadzają analizę stanu technicznego działki, zwracając uwagę m.in. na jej kształt, topografię, czy uzbrojenie.

Audyt działki — na czym polega

W ramach audytu konieczne jest przeprowadzenie nie tylko badania ksiąg wieczystych (co jest oczywiście kluczowe dla weryfikacji kwestii obciążeń, służebności oraz własności działki), ale również kwestii budowlanych oraz geotechnicznych. Taka kompleksowa ocena, również na podstawie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,  pozwoli między  innymi na sprawdzenie zgodności danych o działce pomiędzy księgami wieczystymi a ewidencją gruntów, na potwierdzenie przeznaczenia działki oraz wskazanie ewentualnych ograniczeń dotyczących możliwości zabudowy działki, co może mieć ogromne znaczenie dla decyzji o jej zakupie. Weryfikowana jest też jakość powietrza na terenie działki, pozwolenia na budowę dla okolicznych działek, mogące budzić niepokój, oraz objęcie działki strefą zalewową lub innymi strefami chronionymi, a także wszelkie inne niepokojące informacje, na podstawie dostępnych rejestrów. Sprawdzane jest też uzbrojenie działki mediami.

W ramach oferowanych pakietów basic, comfort i premium Pewny Lokal oferuje swoim klientom wszystkie powyższe usługi, a dodatkowo w ramach pakietu comfort-  sprawdzenie dostępu do drogi publicznej oraz statusu rolnego działki ze wskazaniem szacunkowego kosztu jej ewentualnego odrolnienia (który czasem bywa równy kosztowi nabycia nieruchomości) oraz indywidualnymi konsultacjami z prawnikiem, przygotowującym raport z audytu.  Z kolei decydując się na pakiet premium klienci oprócz usług z pakietu comfort zyskują pomoc przy weryfikacji umowy zakupu działki wraz ze wskazaniem propozycji zmian do umowy tam, gdzie modyfikacje zapisów umownych są wskazane.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Podczas audytu prawnicy korzystają przede wszystkim z systemu elektronicznych ksiąg wieczystych, Geoportalu, bazy OnGeo, a także z Biuletynów Informacji Publicznej, odpowiednich dla miejsca położenia danej działki.

Kupując działkę warto zapoznać się z MPZP.Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Raport z audytu działki

Na zakończenie audytu sporządzany jest raport, uwzględniający najważniejsze informacje, pozyskane w jego trakcie oraz rekomendacje tam, gdzie pojawiają się potencjalnie niepokojące wiadomości. Podkreślone są też pozytywne informacje, co pozwala na stworzenie pełnego prawnego obrazu działki, a to z kolei znacznie ułatwia podjęcie właściwej decyzji odnośnie jej zakupu.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

 • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
 • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
 • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 417 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka