Pomoc przy zakupie działki

Wybór odpowiedniej działki, na której planujemy postawić dom, a następnie jej zakup, wymagają właściwego przygotowania, co oznacza przede wszystkim dokładne sprawdzenie działki oraz zapewnienie bezpieczeństwa transakcji.
Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?
Dowiedz się więcej o audycie działki

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Spis treści:

1. Zakup działki budowlanej formalności
2. Audyt prawny działki z Pewnym Lokalem

1. Zakup działki budowlanej formalności

Zanim podejmiemy finalną decyzję dotyczącą zakupu wybranej działki, konieczne jest dokładne zweryfikowanie informacji, uzyskanych od sprzedającego. Aby upewnić się, że interesująca nas działka rzeczywiście odpowiada naszym oczekiwaniom, a także ma uporządkowaną sytuację prawną, warto przede wszystkim zajrzeć do prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Znajdziemy tam najważniejsze informacje dotyczące samej działki (jej powierzchnia, położenie), własności (dane jej właściciela, rodzaj własności, podstawa jej nabycia przez obecnego właściciela) oraz ewentualnych obciążeń (służebności, roszczenia, na przykład z umowy przedwstępnej) i hipoteki. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, niezbędna jest jedynie znajomość numeru księgi. System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW, www.ekw.ms.gov.pl) umożliwia bezpłatne zapoznanie się z treścią aktualną lub zupełną (zawierającą dane historyczne) księgi i najczęściej takie badanie jest najzupełniej wystarczające. Dla swojego bezpieczeństwa dobrze jest w dniu umowy ponownie sprawdzić księgę, aby upewnić się, że nie została w międzyczasie obciążona roszczeniami osób trzecich lub nie pojawił się wpis do hipoteki.

Drugim kluczowym krokiem, który należy wykonać, sprawdzając działkę, jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli działka jest nim objęta. Dzięki temu potwierdzimy możliwość jej zabudowania. Z planem zagospodarowania zapoznamy się w Wydziale Architektury właściwego urzędu gminy lub miasta, a także w Internecie, na stronach urzędów.

Jeżeli MPZP dla działki nie został stworzony, kluczowe dla nas informacje znajdziemy w decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że sprzedający taką posiada, a jeżeli nie, wówczas możemy o nią wystąpić. Wiąże się to jednak z koniecznością oczekiwania na jej otrzymanie średnio około miesiąca (urząd ma na jej wydanie od 30 do 60 dni od momentu złożenia kompletnej dokumentacji).

2. Audyt prawny działki z Pewnym Lokalem

Jeżeli audyt zlecamy kancelarii, specjalizującej się w prawie nieruchomości, możemy być pewni, że żadna ważna informacja nie umknie uwadze weryfikującego status działki prawnika.

W ramach podstawowego audytu prawnego Pewny Lokal przeprowadza kompleksowe sprawdzenie stanu wieczystoksięgowego działki, zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Weryfikowanych jest również wiele innych kwestii, w tym między innymi:

  • pozwolenia na budowę, wydane dla okolicznych działek,
  • lokalna jakość powietrza,
  • bliskość terenów zalewowych,
  • bliskość chronionych obszarów przyrody,
  • bliskość linii średniego napięcia,
  • wszystkie potencjalnie niepokojące informacje, dostępne na podstawie publicznych rejestrów.
     
Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka