Pomoc przy zakupie działki

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Pomoc przy zakupie działki | 797 014 014

Wybór odpowiedniej działki, na której planujemy postawić dom, a następnie jej zakup, wymagają właściwego przygotowania, co oznacza przede wszystkim dokładne sprawdzenie działki oraz zapewnienie bezpieczeństwa transakcji. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi kupna działki budowlanej.

Dostęp do drogi publicznej 

Jeśli kogoś nie interesuje kupno mieszkania, to może wybudować się na własnej działce. Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej działki jest to, czy posiada ona dostęp do drogi publicznej. Nie ma znaczenia, jaki obiekt powstanie na działce budowlanej, musi ona mieć dostęp do drogi publicznej, bez tego nie otrzyma się pozwolenia na budowę. Należy wobec tego uważać na podejrzanie niską cenę działki, bo może to wynikać z tego, że jest ona problematyczna. Jeśli nie ma dostępu do drogi publicznej, to należy sprawdzić, na jakich zasadach można ją uzyskać i czy jest to opłacalne. W niektórych sytuacjach możliwy staje się dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, to są jeszcze inne sposoby na uzyskanie do niej dostępu. Można przykładowo odkupić część sąsiadującej działki, jeśli oczywiście jej właściciel wyrazi na to zgodę. Wymaga to jeszcze akceptacji projektu przez gminę. Kolejną opcją jest podpisanie umowy korzystania z nieruchomości mającej dostęp do drogi publicznej. Istnieje też możliwość ustanowienia służebności drogi koniecznej. 

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną 

Jeśli działka rolna ma zostać przekształcona na budowlaną, to konieczne staje się jej odrolnienie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma tego dokumentu, to należy wnioskować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W pierwszej kolejności składa się wniosek o zmianę przeznaczenia działki w MPZP. Niezbędny będzie także wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. 

Jak uzyskać zgodę na zabudowę działki rolno-budowlanej?

W celu uzyskania zgody na zabudowę działki rolno-budowlanej należy spełnić kilka warunków. Teren musi mieć dostęp do drogi publicznej. Kolejną kwestią jest spełnienie przez minimum jedną działkę sąsiadującą z nią i korzystającą z tej samej drogi publicznej zasady dobrego sąsiedztwa. Teren nie może wymagać zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nieleśne/nierolne. Decyzja musi być zgodna z przepisami odrębnymi. Znaczenie ma także uzbrojenie terenu wystarczające do zamierzenia budowlanego.

Formalności pojawiające się przy zakupie działki budowlanej

Zanim podejmiemy finalną decyzję dotyczącą zakupu wybranej działki, konieczne jest dokładne zweryfikowanie informacji, uzyskanych od sprzedającego. Aby upewnić się, że interesująca nas działka rzeczywiście odpowiada naszym oczekiwaniom, a także ma uporządkowaną sytuację prawną, warto przede wszystkim zajrzeć do prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Znajdziemy tam najważniejsze informacje dotyczące samej działki (jej powierzchnia, położenie), własności (dane jej właściciela, rodzaj własności, podstawa jej nabycia przez obecnego właściciela) oraz ewentualnych obciążeń (służebności, roszczenia, na przykład z umowy przedwstępnej) i hipoteki. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, niezbędna jest jedynie znajomość numeru księgi. System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW, www.ekw.ms.gov.pl) umożliwia bezpłatne zapoznanie się z treścią aktualną lub zupełną (zawierającą dane historyczne) księgi i najczęściej takie badanie jest najzupełniej wystarczające. Dla swojego bezpieczeństwa dobrze jest w dniu umowy ponownie sprawdzić księgę, aby upewnić się, że nie została w międzyczasie obciążona roszczeniami osób trzecich lub nie pojawił się wpis do hipoteki.

Drugim kluczowym krokiem, który należy wykonać, sprawdzając działkę, jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli działka jest nim objęta. Dzięki temu potwierdzimy możliwość jej zabudowania. Z planem zagospodarowania zapoznamy się w Wydziale Architektury właściwego urzędu gminy lub miasta, a także w Internecie, na stronach urzędów.

Jeżeli MPZP dla działki nie został stworzony, kluczowe dla nas informacje znajdziemy w decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że sprzedający taką posiada, a jeżeli nie, wówczas możemy o nią wystąpić. Wiąże się to jednak z koniecznością oczekiwania na jej otrzymanie średnio około miesiąca (urząd ma na jej wydanie od 30 do 60 dni od momentu złożenia kompletnej dokumentacji).

Nasi specjaliści pomogą Ci uzyskać wszystkie potrzebne informacje na temat sprzedającego oraz działki, która planujesz zakupić.

Audyt prawny działki z Pewnym Lokalem

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeżeli audyt zlecamy kancelarii, specjalizującej się w prawie nieruchomości, możemy być pewni, że żadna ważna informacja nie umknie uwadze weryfikującego status działki prawnika.

W ramach podstawowego audytu prawnego Pewny Lokal przeprowadza kompleksowe sprawdzenie stanu wieczystoksięgowego działki, zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Weryfikowanych jest również wiele innych kwestii, w tym między innymi:

 • pozwolenia na budowę, wydane dla okolicznych działek,
 • lokalna jakość powietrza,
 • bliskość terenów zalewowych,
 • bliskość chronionych obszarów przyrody,
 • bliskość linii średniego napięcia,
 • wszystkie potencjalnie niepokojące informacje, dostępne na podstawie publicznych rejestrów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Na pierwszy miejscu, podczas audytu działki, powinieneś postawić analizę ksiąg wieczystych, którą możesz wykonać z prawnikiem z Pewnego Lokalu. Sprawdź, czy działka nie jest obciążona hipoteką, czy nie ma wobec niej jakichś roszczeń, służebności.

Następnie sprawdź zagospodarowanie przestrzenne działki, aby mieć pewność, czy możesz wybudować na niej np. dom. Upewnij się, czy działka nie leży w jakiejś strefie ochronnej – strefa obrony przyrody, cmentarza, rezerwatu przyrody itp. Jeżeli zależy Ci na spokojnej okolicy, to sprawdź, co będzie budowane w okolicy, czy przypadkiem w najbliższym czasie nie powstanie np. śmieciarnia. Przeanalizuj również kwestię odrolnienia – czy działka jest już odrolniona, czy możesz spodziewać się jakichś dodatkowych opłat.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

 • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
 • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
 • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 729 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka