Działkę należy sprawdzić przede wszystkim w zakresie jej stanu prawnego. Najważniejsze informacje na temat gruntu znajdziemy w prowadzonej dla działki księdze wieczystej. Jeżeli znamy jej numer wówczas sytuacja jest prosta - z treścią księgi w formie elektronicznej możemy zapoznać się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (ekw.ms.gov.pl). W księdze znajdziemy najważniejsze informacje na temat działki, dotyczące wszelkich obciążeń, służebności, jej powierzchni i lokalizacji, własności (w tym danych właściciela i formy własności). Tu także potwierdzimy numer działki.
Jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej, najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z licznych w Internecie serwisów, umożliwiających odpłatne uzyskanie przedmiotowego numeru w oparciu o znajomość numeru działki (w formie liczby naturalnej i ewentualnie ułamka, jeżeli działka powstała po podziale) lub jej identyfikatora (postać kodu cyfrowego, zawierającego informacje dotyczące szczegółów lokalizacji gruntu, między innymi województwa, powiatu, gminy i obrębu ewidencyjnego).
Jeżeli nie dysponujemy dokumentami, które zawierałyby potrzebny nam numer, możemy skorzystać z licznych stron internetowych, jak chociażby geoportal.gov.pl, gdzie znajdziemy szczegółowe mapy ewidencyjne. W Internecie znajdziemy też wiele stron, oferujących dostęp do map ewidencyjnych, na których bez problemu odszukamy działkę wraz z jej numerem i granicami. Osobiście numer sprawdzić można podczas wizyty w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków.
Dzięki znajomości numeru działki nie będziemy mieli problemu ze sprawdzeniem miejscowego planu, jeżeli jest ona nim objęta, co będzie możliwe między innymi na stronie odpowiedniego dla położenia działki urzędu gminy, gdzie plan znajdziemy wśród rejestrów miejscowych planów. Weryfikacja zapisów planu jest również bardzo ważnym etapem przygotowań do zakupu gruntu. W planie potwierdzimy przeznaczenie działki (czy jest działką budowlaną, czy plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową) i ograniczenia dotyczące możliwości zabudowy, takie jak jej intensywność, dopuszczalna maksymalna wysokość, ale też na przykład określenie udziału powierzchni biologicznie czynnej lub ilości miejsc parkingowych. Warto tu zaznaczyć, że nie wszystkie miejscowe plany równie szczegółowo regulują sposób postępowania z działką.
Co ważne, nie dla wszystkich terenów sporządzony jest miejscowy plan. Jeżeli interesująca nas działka nie jest nim objęta, oznacza to konieczność złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ), w której znajdziemy regulacje podobne do tych z MPZP.
Wartym rozważenia pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika w zakresie kompleksowego sprawdzenia działki. Pewny Lokal oferuje usługę audytu działki, w ramach której szczegółowo sprawdzana jest księga wieczysta gruntu, ale też inne istotne informacje, takie jak topografia działki, jej okolica pod kątem uciążliwego sąsiedztwa i potencjalnie niepokojących pozwoleń na budowę, bliskość pomników przyrody lub linii średniego napięcia. Raport, sporządzany w podsumowaniu audytu, jest merytorycznym dokumentem, zawierającym wszystkie najważniejsze informacje na temat badanego gruntu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!