Przed zakupem działki, warto bardzo dokładnie ją sprawdzić, rozpoczynając przede wszystkim od weryfikacji informacji odnośnie do jej rodzaju. W poniższym artykule przybliżymy kwestię sprawdzenia, czy działka jest budowlana.
Ustalenie właściciela interesującej nas działki należy do tych zadań, które może nastręczyć problemów. Nie jest to jednak całkiem niemożliwe. Najprostszą metodą jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Mając jej numer, z zacisza własnego domu możemy sprawdzić dane właściciela. Co jednak gdy nie mamy jej numeru?
Możemy rozpytać wśród sąsiadów czy znają właściciela. Sprawa komplikuje się, jednak jeżeli sąsiedzi nie wiedzą, do kogo należy działka. Czy jest ona własnością prywatną, czy może gminną?
Uzyskanie informacji o właścicielu fizycznym w miejscowym urzędzie lub wydziale wieczystoksięgowym nie jest możliwe. Dane te są chronione i jeżeli nie posiadamy w tym interesu prawnego (a chęć zakupu nim nie jest), to dane te nie zostaną nam udostępnione.
Jeżeli jednak podejrzewamy, że dana działka jest własnością gminy, to możemy złożyć w urzędzie wniosek o udostępnienie wykazu działek będących jej własnością. Informacja ta powinna nam zostać udzielona na mocy Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Wskazówką, że właścicielem interesującej nas działki jest gmina, może być także grupa rejestrowa, do której należy działka. Działki, które są własnością gminy lub są w jej posiadaniu samoistnym, oznaczane są grupą „4”.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przede wszystkim konieczne jest zapoznanie się z zapisami miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W planie, jeżeli nasza działka jest nim objęta, znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości zagospodarowania interesującego nas obszaru. To właśnie tu będziemy mogli potwierdzić, czy działka rzeczywiście jest działką budowlaną, czy może jest przeznaczona na inne cele. Dodatkowo z planu zagospodarowania dowiemy się więcej na temat rodzaju zabudowy, dopuszczalnej w naszym przyszłym sąsiedztwie. Na uchwałę planu składa się część tekstowa oraz rysunek, z którego odczytamy, posługując się legendą planu, jaką funkcją objęta jest zgodnie z planem zagospodarowania przedmiotowa działka.
Jeżeli jednak dla danej działki brak jest takiego planu, wówczas dobrze jest zapoznać się z sytuacją na sąsiednich działkach- jeżeli są one zabudowane, będzie to najprawdopodobniej oznaczać, że naszą działkę również będziemy mogli zabudować. Konieczne jednak będzie wystąpienie do urzędu gminy lub miasta o decyzję o warunkach zabudowy, w której zostaną wskazane wszelkie ewentualne ograniczenia możliwości zabudowy (między innymi charakterystyka zabudowy, dostęp do drogi publicznej i do mediów, geometria dachu, określenie szerokości elewacji frontowej - są to warunki, które należy spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę).
Oprócz sprawdzenia zapisów MPZP należy zapoznać się ze stanem prawnym działki. Podstawowe informacje, takie jak własność gruntu, obciążenia hipoteki i służebności, znajdziemy w księdze wieczystej działki.
W wypisie z rejestru gruntów, który uzyskamy w Wydziale Geodezji urzędu gminy, dowiemy się, z jakim rodzajem gruntów mamy do czynienia na naszej działce.
Dodatkowo warto, jest przyjrzeć się uzbrojeniu terenu, jego geometrii i zadrzewieniu, sprawdzić kwestię do dostępu do drogi publicznej, a także okoliczną infrastrukturę.
Kompleksowy audyt techniczny przed zakupem działki warto zlecić Pewnemu Lokalowi. W ramach audytu dodatkowo sprawdzane są między innymi następujące kwestie:
Zacząć należy od sprawdzenia stanu prawnego działki. Podstawowe informacje wyszukamy w księdze wieczystej działki (kwestia własności, ewentualne obciążenia hipoteki, służebności). Warto potwierdzić w urzędzie gminy, że interesująca nas działka jest działką budowlaną lub ewentualnie jakie byłyby warunki jej przekwalifikowania na taką działkę.
Kluczowym krokiem w procesie weryfikacji statusu działki jest analiza zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest sporządzony dla większości miejscowości. Jeżeli jednak nie ma takiego planu, wówczas możemy wystąpić o warunki zabudowy, na otrzymanie których możemy poczekać do dwóch miesięcy. Dzięki temu zyskamy wiedzę odnośnie ewentualnych ograniczeń możliwości zabudowy (plan określa m.in. maksymalną ilość kondygnacji budynku, kąt nachylenia dachu, minimalną odległość od ulicy, maksymalną powierzchnię zabudowy - są to warunki, które należy spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę), a także obszarów chronionych (czy działka nie podlega pod ochronę np. ze względu na warunki środowiskowe). Dodatkowo z planu zagospodarowania dowiemy się więcej na temat rodzaju zabudowy, dopuszczalnej w naszym przyszłym sąsiedztwie.
Z kolei zapoznanie się z wypisem z rejestru gruntów, który uzyskamy w Wydziale Geodezji urzędu gminy, pozwoli nam na zorientowanie się, z jakim rodzajem gruntów mamy do czynienia na przedmiotowej działce.
Należy też sprawdzić kwestię uzbrojenia terenu- czy media są doprowadzone do działki, jakie są ewentualnie warunki techniczne dla ich doprowadzenia. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować, z jakimi kosztami instalacji będziemy musieli się liczyć.
Dobrze jest też przyjrzeć się:
W ramach audytu działki Pewny Lokal sprawdza też między innymi:
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!