Czy jest możliwość wycofania się z licytacji komorniczej?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Wycofanie się z licytacji komorniczej | 797 014 014

Masz w planach wzięcie udziału w licytacji komorniczej, ale nie jesteś pewien/na, z cym to się wiąże? W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, czy można wycofać się z licytacji komorniczej oraz z czym wiąże się taka decyzja. Przeczytaj nasz poradnik, jeżeli zastanawiasz się, czy można wycofać się z licytacji komorniczej, a także czym jest wadium.

Wycofanie się z licytacji komorniczej

Licytacje komornicze cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie w obliczu wysokich, rosnących cen na rynku nieruchomości. Udział w licytacji wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Pojawiają się wobec tego pytania, czy można zrezygnować z takiej licytacji, na jakim etapie oraz co dzieje się z wpłaconym wadium.

Czym jest wadium?

Zgodnie z przepisami  Kodeksu postępowania cywilnego osoba, która bierze udział w przetargu, powinna wpłacić rękojmię (wadium). Kwota jest  wpłacana przez przed licytacją i stanowi 10% sumy oszacowania nieruchomości. Jest to ważne, gdyż w przypadku nieruchomości może to być stosunkowo duża suma. Ma to na celu wyłonienie spośród licytujących osób, które są realnie zainteresowane zakupem. Co ważne, wadium komornicze stanowi swoiste zabezpieczenie dla komornika. W jaki sposób? Czasami okazuje się, że osoba, która wygra licytację, nie wykupuje wylicytowanej nieruchomości. Podobnie jest w przypadku, gdy osoba ta zwleka z podpisaniem umowy przeniesienia własności. Co do zasady, wadium doliczane jest do wartości zakupionej w drodze licytacji, nieruchomości. Jeżeli chodzi o zwrot wadium, to jest on możliwy w dwóch przypadkach, a mianowicie:

  • gdy osoba licytująca nie wygra aukcji. Zwrot w takim przypadku następuje zazwyczaj od 3 do 7 dni roboczych,
  • wadium podlega zwrotowi, jeżeli nie dojdzie do licytacji, lub zakończy się ona z wynikiem negatywnym.

Co do zasady istnieją trzy formy dostarczenia wadium. Są to:

  • gotówka,
  • przelew — pamiętajmy, że musi być on zaksięgowany na koncie komornika najpóźniej dzień przed planowaną licytacją — warto też na wszelki wypadek wziąć ze sobą dowód wpłaty,
  • poprzez upoważnienie do podjęcia gotówki z książeczki oszczędnościowej.

Nie należy jednak przy tym mylić wadium z zadatkiem, czy też zaliczką. Jest to ważne, ponieważ są to zupełnie inne kwestie, uregulowane innymi przepisami.

Jak przebiega licytacja komornicza?

Pierwszą czynnością, jaka poprzedza licytację komorniczą, jest jej ogłoszenie. Z niego możemy dowiedzieć się między innymi:

  • Co jest przedmiotem licytacji?
  • Jaka jest cena wywoławcza?
  • Kiedy i gdzie się odbędzie licytacja?
  • Ile wynosi wadium?
  • Kto będzie przeprowadzał daną licytację?
  • Która jest to licytacja?

W przypadku nieruchomości, osoby zainteresowane mają dwa tygodnie na jej obejrzenie, licząc od dnia ogłoszenia licytacji. Licytanci mają także prawo wglądu do akt dotyczących postępowania egzekucyjnego. Sama licytacja jest prowadzona przez komornika, pod nadzorem sędziego. W przypadku pierwszej licytacji nieruchomość jest wystawiona za ¾ swojej wartości. Cała licytacja przebiega na zasadzie “kto da więcej”. Pamiętajmy jednak, że podbicie ceny nie może być niższe niż jeden procent ceny wywoławczej. Kwota przebicia jest zaokrąglana do pełnej sumy w górę. W przypadku gdy po trzecim wywołaniu nikt się nie zgłosi, wygrywa osoba, która ostatnia licytowała. Nie oznacza to jednak, że od razu staje się ona właścicielem licytowanej nieruchomości. Postanowienie o przybiciu po pierwsze dokonuje sąd, po drugie musi się ono uprawomocnić. Następnie zwycięzca licytacji ma 14 dni na opłacenie całości wylicytowanej kwoty. Pieniądze te należy wpłacić na rachunek depozytowy właściwego sądu. Dopiero wtedy może nastąpić przeniesienie praw własności wylicytowanej nieruchomości. W przypadku, gdy licytant nie opłaci całej kwoty, nieruchomość ponownie trafia na licytację, a on traci wpłacone wadium. Najlepszym więc rozwiązaniem może okazać się posiadanie odpowiedniej ilości gotówki, potrzebnej do wygrania danej licytacji. Należy jednak pamiętać, że licytacje komornicze nieruchomości cieszą się dużą popularnością. Oznacza to w praktyce, że walka o wylicytowanie korzystnej ceny może być dosyć zaciekła. Czasami okazuje się także, że w pewnym momencie dalsza licytacja nie będzie dla nas opłacalna. Warto więc wiedzieć, kiedy odpuścić dalsze licytowanie.

Licytacje komornicze online

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Licytacje komornicze nieruchomości od 2021 roku zyskały w Polsce nowy wymiar, mianowicie wymiar online. Dzięki nowemu portalowi uruchomionemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości licytacje komornicze nieruchomości stały się łatwe i dostępne zdalnie, wystarczy posiadać komputer i dostęp do internetu. Strona, na której można wziąć udział i przeglądać licytację komornicze online to https://elicytacje.komornik.pl/

Przypomina ona serwisy sprzedażowe lub ogłoszeń z nieruchomościami, jest prosty w użytkowaniu. Możemy jednym przyciskiem wziąć udział w e-licytacji. Na stronie przedmiotu mamy podane w formie pdf obwieszczenie o e- licytacji, protokół opisu i oszacowania. W rubryce zawierającej kwotę widzimy dodatkowo same oszacowania i rękojmię. Każda aukcja posiada dane kancelarii i dział z pouczeniem. Wcześniejsze licytacje komornicze wymagały od potencjalnego kupca sporo zachodu- nie były opisane w jednym miejscu, wymagana była wizyta w kancelarii a później wizyta na samej licytacji. Teraz wszystko odbywa się online i wzięcie udziału w licytacji komorniczej nieruchomości nigdy nie było tak łatwe.

Czy można wycofać się z licytacji komorniczej?

Zgodnie z Artykułem 963 Kodeksu postępowania cywilnego, rękojmia złożona przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zostaje zatrzymana. Pozostałym osobom biorącym udział w licytacji wadium jest natomiast niezwłocznie zwracane.

W przypadku, gdy uprawomocni się postanowienie o przybiciu, jak mówi Artykuł 967, osoba, która wygrała licytację, jest wzywana  do zapłaty ceny nabycia nieruchomości (z potrąceniem rękojmi) w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania. Termin wyznaczony na zapłatę może zostać wydłużony przez sąd na wniosek nabywcy, lecz nie może przekraczać miesiąca.

Rezygnacja z zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej jest możliwa, jednakże, jeżeli osoba, która wygrała przetarg, zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi się równocześnie liczyć, z tym że wadium może przepaść, a skutki przybicia wygasają- traci więc prawo do późniejszego przeniesienia własności na nieruchomość.

Licytując nieruchomość, warto również pamiętać, aby bardzo dokładnie zapoznać się z przedmiotem sprzedaży.  Zgodnie z Artykułem 971  Kodeksu Postępowania Cywilnego po przysądzeniu własności nabywca nie może bowiem żądać unieważnienia nabycia lub wysnuwać roszczeń związanych ze stanem nabytej nieruchomości.

Nabywca może bowiem zapoznać się ze stanem tej nieruchomości przed samą licytacją. Każda nieruchomość jest oszacowywana przez biegłego sądowego. Udostępniany jest operat szacunkowy, z którym warto się dokładnie zapoznać.

W firmie Pewny Lokal łączymy kompetencje techniczne oraz prawne. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w sprawdzeniu technicznym nieruchomości, bądź analizie dokumentacji prawnej zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2530 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka