Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Wydanie lokalu przez dewelopera

Jak wygląda wydanie lokalu przez dewelopera? Komu zależy bardziej na wydaniu mieszkania? Publikujemy krótki poradnik.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Bardzo często kwestie związane z wydaniem mieszkania przez dewelopera bezpośrednio łączą się z odbytym odbiorem technicznym. Jeśli okazuje się, że protokół zdawczo-odbiorczy nie zawiera w sobie wielu istotnych dla dalszych prac usterek, w większości przypadków jest to moment, gdy inwestor otrzymuje klucze do mieszkania i może w nim pracować.

Wydanie lokalu – komu zależy bardziej?

Tak naprawdę warto sobie uświadomić, że na wydaniu lokalu zależy również deweloperowi. Inwestor jest osobą, której zazwyczaj śpieszy się, by rozpocząć prace wykończeniowe. Chce kontynuować to, co zaczęło się dziać w momencie, gdy podpisał umowę z deweloperem, która rozkręciła machinę całej inwestycji i tak naprawdę zwykle to właśnie on jest postrzegany jako strona, której „zależy bardziej”.

Deweloper to przede wszystkim przedstawiciel firmy, która zajmuje się budową wielu mieszkań, za każde jest odpowiedzialny do momentu oddania kluczy, dlatego tak ważne dla niego jest przekazanie tej odpowiedzialności dalej. Dzięki temu, może zająć się nową inwestycją. Może domknąć etap wykonanej inwestycji i skupić się na nowej. W jego pracy wszelkiego rodzaju przestoje nie sprzyjają rozwojowi.

Konsekwencje płynące z wydania lokalu

Warto podkreślić, że podczas przekazania odpowiedzialności na nabywcę, to on zaczyna ponosić odpowiedzialność również za wszelkiego rodzaju opłaty, na czym zależy deweloperowi, ale przede wszystkim jest to moment, w którym może rozpocząć prace wykończeniowe. To żmudna i czasochłonna część inwestycji.

Nie zawsze klientowi spieszy się z rozpoczęciem dalszych prac, wtedy nie myśli również o szybszym odebraniu lokalu. Bywa, że w trakcie odbioru klient dostrzega istotną wadę, która musi zostać poprawiona przez dewelopera.

Wydanie lokalu przez dewelopera

W standardowych sytuacjach w 95% klucze zostają przekazane w trakcie odbioru technicznego. Wtedy strony spotykają się i jest to odpowiedni moment, by zamknąć etap budowy. Dzięki oficjalnemu wydaniu mieszkania, przekazana jest także ostatnia transza pieniędzy na konto firmy dewelopera, tak więc to kluczowa dla obu stron chwila.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka