Zamów pomoc prawną

Zadośćuczynienie od dewelopera

Czym jest zadośćuczynienie a odszkodowanie? Są to dwa inne pojęcia, choć często utożsamiane ze sobą.
Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem? Chcesz odstąpić od umowy albo skłonić dewelopera do zapłaty odszkodowania/zwrotu całości lub części środków?

Kto może zastrzec kary umowne w umowie deweloperskiej?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o karach umownych w umowie deweloperskiej.

Zadośćuczynienie jest to świadczenie pieniężne za wyrządzone krzywdy wewnętrzne, które pojawiły się na wskutek jakiegoś zdarzenia lub po nim. Natomiast odszkodowanie dotyczy sfery zewnętrznej, krzywd materialnych. Czy można więc ubiegać się o zadośćuczynienie od dewelopera? Owszem.

Kiedy mieszkamy w spokojnej dzielnicy, nieprzyzwyczajeni do hałasu, a nagle za oknem rozpoczyna się nowa inwestycja, budowa, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie trudno zostawić tą sytuację bez reakcji. Gdy na budowie nieprzestrzegane są godziny pracy oraz zwiększony zostaje poziom hałasu za dnia i w nocy, mieszkańcy mogą zażądać od dewelopera zadośćuczynienia w związku z uszczerbkiem na zdrowiu, gdyż prace np. prowadzone przez 20 h dziennie sprawiają. iż sąsiedzi nie mogą spokojnie spać w nocy. W godzinach, gdy panuje cisza nocna, na budowie nie powinno być hałasu, który by tą ciszę zakłócał.

Co zrobić, jeśli mieszkańcom przysługuje prawo do odpoczynku, a inwestorowi do wykonywania prac i nie zgadza się on na zadośćuczynienie? Sprawę można zgłosić do sądu w związku z przekraczaniem maksymalnego poziomu hałasu. Jeśli prace wykonywane są także w weekendy i trwać będą przez kolejne lata również możemy ubiegać się o pewną kwotę pieniężną.

Jeżeli jednak sprawa z zadośćuczynieniem będzie możliwa do rozwiązania polubownie z deweloperem, należy pamiętać, aby ugodę zawrzeć przed sądem, gdyż wtedy unikniemy opodatkowania kwoty pieniężnej wypłaconej przez inwestora.

Jakiej kwoty zadośćuczynienia można żądać od dewelopera?

Tak naprawdę kwota jest uzależniona od rozmiaru szkód jakie były wyrządzone, skutków, cierpień psychicznych, czasu ich trwania. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez sąd, który ma dużą swobodę w orzekaniu kwoty. Jeśli jednak sprawa z zadośćuczynieniem próbuje być wyjaśniona polubownie wówczas to mieszkańcy proponują kwotę pieniężną i wszystko zależy od tego, czy deweloper przystanie na ich propozycję.

Podsumowując, jeśli w twojej okolicy pojawi się nowa inwestycja, w której pracownicy nie przestrzegają pewnych norm i ustaleń, warto starać się o to, aby budowa nie utrudniała codziennego funkcjonowania. Jednakże wszystkie nasze działania powinny być przemyślane i rozsądne, gdyż pewnych utrudnień nie przeskoczymy. Jeżeli inwestycja ma wszystkie pozwolenia na inwestycję, mieszkańcy nie sprawią, iż deweloper zaprzestał swoim pracom budowlanym.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Pomagamy także w ewentualnych sporach z deweloperem, doradzamy m.in. jak skutecznie odstąpić od umowy deweloperskiej.

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Zobacz, jakie formalności czekają nabywców po odbiorze mieszkania.

Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, czym odbiór mieszkania różni się od przekazania kluczy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat relacji przekazania kluczy i odbioru technicznego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka