Zarezerwuj odbiór

Upadłość dewelopera

W artykule odpowiemy jak wygląda ochrona nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Upadłość dewelopera

Rosnące ceny materiałów budowlanych i ogólny niedobór pracowników są przyczyną coraz większych problemów deweloperów. Oznacza to większe ryzyko ogłoszenia upadłości przez inwestora. Upadłość, bankructwo, plajta to sytuacja w której deweloper nie posiada środków na dalsze prowadzenie swojej działalności polegającej na wybudowaniu budynku mieszkalnego i przeniesieniu prawa do lokali na rzecz nabywców. Upadłość to w języku prawnym specjalna procedura, która polega na przejęciu całości zarządu nad majątkiem niewypłacalnego dewelopera przez wyznaczonego przez sąd syndyka. Ten, zgodnie z prawem upadłościowym, ma cztery możliwości: może prowadzić dalej przedsięwzięcie deweloperskie, zlikwidować lub sprzedać nieruchomość, sprzedać nieruchomość zobowiązując nabywców lokali do dokończenia inwestycji albo zawrzeć układ z nabywcami lokali.

Upadłość dewelopera i umowa deweloperska

Ustawa deweloperska nakłada obowiązek utworzenia przez dewelopera rachunku powierniczego (o rodzajach rachunków przeczytaj w naszym artykule). Rachunek powierniczy to specjalne konto w banku, na które trafiają pieniądze nabywców. Bank wypłaca określone transze po wykonaniu danego etapu inwestycji (o różnicach między harmonogramem płatności, a harmonogramem inwestycji przeczytaj tutaj). Jeśli deweloper stosuje „środki ochrony nabywców”, takie jak otwarty rachunek powierniczy, bank wypłaca mu odpowiedni procent pieniędzy nabywców na sfinansowanie kosztu danego etapu dopiero po jego zakończeniu. Rachunek powierniczy zabezpiecza środki w ten sposób, że pieniądze nie trafiają w całości na konto dewelopera i w razie jego upadłości wpłacone pieniądze można łatwiej odzyskać. Analizując dokumentację od dewelopera, zwróćmy też uwagę na sposób przelewania transz na konto w banku. W teorii, na im więcej etapów podzielona jest inwestycja deweloperska, tym bezpieczniejsze są pieniądze nabywców mieszkań w razie upadłości dewelopera.

Sprawdzenie dewelopera to podstawa

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy też koniecznie zweryfikować dewelopera. Podstawa to sprawdzenie go w internecie. Niepokojące informacje prasowe mogą wskazywać na potencjalne ryzyko braku staranności ze strony dewelopera. Z prospektu informacyjnego dowiemy się jakie jest doświadczenie dewelopera na rynku pierwotnym. Dobrze byłoby również przejrzeć wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (do jego pełnej analizy może być jednak potrzebna pomoc profesjonalnego prawnika). Każda niepokojąca informacja może oznaczać problemy z ukończeniem inwestycji w przyszłości.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu dewelopera, napisz na kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka