Zamów pomoc prawną

Upadłość dewelopera

W artykule odpowiemy jak wygląda ochrona nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.
Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem? Chcesz odstąpić od umowy albo skłonić dewelopera do zapłaty odszkodowania/zwrotu całości lub części środków?

Kto może zastrzec kary umowne w umowie deweloperskiej?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o karach umownych w umowie deweloperskiej.

Upadłość dewelopera

Rosnące ceny materiałów budowlanych i ogólny niedobór pracowników są przyczyną coraz większych problemów deweloperów. Oznacza to większe ryzyko ogłoszenia upadłości przez inwestora. Upadłość, bankructwo, plajta to sytuacja w której deweloper nie posiada środków na dalsze prowadzenie swojej działalności polegającej na wybudowaniu budynku mieszkalnego i przeniesieniu prawa do lokali na rzecz nabywców. Upadłość to w języku prawnym specjalna procedura, która polega na przejęciu całości zarządu nad majątkiem niewypłacalnego dewelopera przez wyznaczonego przez sąd syndyka. Ten, zgodnie z prawem upadłościowym, ma cztery możliwości: może prowadzić dalej przedsięwzięcie deweloperskie, zlikwidować lub sprzedać nieruchomość, sprzedać nieruchomość zobowiązując nabywców lokali do dokończenia inwestycji albo zawrzeć układ z nabywcami lokali.

Upadłość dewelopera i umowa deweloperska

Ustawa deweloperska nakłada obowiązek utworzenia przez dewelopera rachunku powierniczego (o rodzajach rachunków przeczytaj w naszym artykule). Rachunek powierniczy to specjalne konto w banku, na które trafiają pieniądze nabywców. Bank wypłaca określone transze po wykonaniu danego etapu inwestycji (o różnicach między harmonogramem płatności, a harmonogramem inwestycji przeczytaj tutaj). Jeśli deweloper stosuje „środki ochrony nabywców”, takie jak otwarty rachunek powierniczy, bank wypłaca mu odpowiedni procent pieniędzy nabywców na sfinansowanie kosztu danego etapu dopiero po jego zakończeniu. Rachunek powierniczy zabezpiecza środki w ten sposób, że pieniądze nie trafiają w całości na konto dewelopera i w razie jego upadłości wpłacone pieniądze można łatwiej odzyskać. Analizując dokumentację od dewelopera, zwróćmy też uwagę na sposób przelewania transz na konto w banku. W teorii, na im więcej etapów podzielona jest inwestycja deweloperska, tym bezpieczniejsze są pieniądze nabywców mieszkań w razie upadłości dewelopera.

Sprawdzenie dewelopera to podstawa

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy też koniecznie zweryfikować dewelopera. Podstawa to sprawdzenie go w internecie. Niepokojące informacje prasowe mogą wskazywać na potencjalne ryzyko braku staranności ze strony dewelopera. Z prospektu informacyjnego dowiemy się jakie jest doświadczenie dewelopera na rynku pierwotnym. Dobrze byłoby również przejrzeć wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (do jego pełnej analizy może być jednak potrzebna pomoc profesjonalnego prawnika). Każda niepokojąca informacja może oznaczać problemy z ukończeniem inwestycji w przyszłości.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu dewelopera, napisz na kontakt@pewnylokal.pl

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Zobacz, jakie formalności czekają nabywców po odbiorze mieszkania.

Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Zobacz, czym odbiór mieszkania różni się od przekazania kluczy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat relacji przekazania kluczy i odbioru technicznego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka