Zamów pomoc prawną

Deweloper rachunek powierniczy

Rachunek powierniczy to instytucja, która została wprowadzona jako instrument ochrony nabywców lokali przez tzw. ustawę deweloperską. Jakie są rodzaje rachunków?
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Spis treści

  1. Rachunki powiernicze
  2. Otwarty rachunek powierniczy
  3. Zamknięty rachunek powierniczy
     

1. Rachunki powiernicze

W świetle ustawy deweloperskiej, nabywcy mieszkań mają prawo wymagać od dewelopera, aby ten wpłacił ich środki na specjalny bankowy rachunek powierniczy. Prawo nakazuje deweloperowi ustanowić na rzecz nabywców jeden z czterech tzw. środków ochrony. Są to, poczynając od najbardziej bezpiecznego środka: zamknięty rachunek powierniczy, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową, otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową i otwarty rachunek powierniczy.

2. Otwarty rachunek powierniczy

Otwarty rachunek powierniczy polega na tym, że pieniądze wpłacane przez nabywców mieszkań po zawarciu umowy deweloperskiej są wypłacane deweloperowi przez bank dopiero po zakończeniu każdego z etapów inwestycji (bank zatrudnia specjalnych inspektorów, którzy kontrolują budowę pod kątem zakończenia poszczególnych fragmentów prac). Klient dewelopera ma więc gwarancję, że deweloper nie „ulotni się” z otrzymanymi pieniędzmi, a kolejne transze będą wypłacane w zależności od realnych postępów na budowie. W teorii otwarty rachunek powierniczy jest najmniej bezpiecznym środkiem ochrony nabywców, bo w razie upadłości dewelopera nabywcy otrzymają jedynie część, a nie całość środków (im więcej etapów inwestycji pozostanie do realizacji, tym więcej pieniędzy zostanie wypłaconych nabywcom).

Na początku 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował zmiany ustawowe mające na celu zastąpienie wszystkich otwartych rachunków bardziej bezpiecznymi środkami ochrony nabywców. Mimo wszystko jednak, otwarty rachunek powierniczy cały czas pozostaje rynkowym standardem wśród deweloperów. Dodatkowo, pieniądze nabywców mogą być zabezpieczone przez ubezpieczyciela-gwaranta lub bank-gwaranta, który najczęściej wypłaci im środki w razie bankructwa dewelopera. Otwarte rachunki z gwarancjami są bezpieczniejsze.

Zasada działania otwartego rachunku powierniczego jest następująca. Nabywca mieszkania wpłaca (na podstawie umowy deweloperskiej) raty na specjalny indywidualny rachunek. Pieniądze z tego rachunku są wypłacane przez bank deweloperowi dopiero w miarę postępu prac na budowie i ukończeniu przez dewelopera poszczególnych "etapów" inwestycji (bank zatrudnia specjalnych inspektorów, którzy kontrolują przebieg procesu budowlanego).

Deweloper rachunek powierniczy.Rachunki powiernicze to specjalna forma lokaty, na którą wpłaca się środki przeznaczone na konkretny cel, a które po spełnieniu określonych warunków może pobrać beneficjent rachunku.

3. Zamknięty rachunek powierniczy

Zamknięty rachunek powierniczy polega on tym, że pieniądze wpłacane przez nabywców są wypłacane deweloperowi przez bank dopiero po przeniesieniu na klienta prawa własności mieszkania. Klient dewelopera ma więc gwarancję, że deweloper nie „ucieknie” z otrzymanymi pieniędzmi aż do ukończenia inwestycji. Według naszych statystyk, w praktyce większość (bo około trzech na czterech deweloperów) stosuje teoretycznie najmniej bezpieczny dla nabywców mieszkań środek ochrony, czyli otwarty rachunek powierniczy. Zamknięty rachunek powierniczy jest najbezpieczniejszą formą zabezpieczenia środków nabywców.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 108 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka