Zamów pomoc prawną

Kupno mieszkania od dewelopera gotówka

To, czy mieszkanie od dewelopera jest kupowane za gotówkę zwykle nie wpływa na cenę mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Kupno mieszkania od dewelopera za gotówkę

Jednym z powodów wysokich cen na rynku mieszkaniowym jest to, że dużą część Polaków (niektóre dane mówią o nawet połowie) kupuje mieszkania lub domy od deweloperów z własnych oszczędności, czyli za tzw. gotówkę. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na najważniejsze informacje oraz demistyfikujemy mity związane z zakupem mieszkania za gotówkę od dewelopera.

Po pierwsze: pochodzenie środków nabywcy nie wpływa na ceny

To stosunkowo częsty mit pokutujący w polskim społeczeństwie. Dla dewelopera zasadniczo nie ma większego znaczenia, czy środki nabywcy pochodzą z kredytu, czy też z własnych oszczędności. Jeśli nabywca mieszkania od dewelopera dysponuje pozytywną decyzją kredytową, zapłata przez niego środków jest równie pewna, a czasami wręcz pewniejsza niż w odniesieniu do nabywcy, który deklaruje, że nieruchomość zakupi za „gotówkę”. Z powyższych powodów deweloperzy nie oferują zróżnicowanych cen dla klientów „gotówkowych” i „kredytowych”. Oczywiście, na promocyjne i zniżkowe oferty mogą liczyć zamożni klienci, którzy za własne oszczędności nabywają kilka mieszkań. W takim jednak wypadku ewentualna obniżka nie wynika z formy płatności, ale z wolumenu nabywanych nieruchomości mieszkalnych.

Po drugie: nawet przy zakupie mieszkania od dewelopera za gotówkę płaci się w ratach

Ponieważ z punktu widzenia dewelopera nie ma większego znaczenia, czy klient nabywa mieszkanie „za gotówkę”, czy też „na kredyt”, treść umów deweloperskich dla powyższych dwóch typów klientów jest najczęściej taka sama (oczywiście za wyjątkiem indywidualnych zapisów dotyczących np. ceny i metrażu lokalu, a także zapisów wynegocjowanych). Oznacza, to, że nawet klient deklarujący zakup mieszkania „za gotówkę” najczęściej nie ma obowiązku uiszczać deweloperowi od razu całej ceny, a jedynie obwiązują go – określone w umowie deweloperskiej – terminy płatności rat za mieszkanie.

Po trzecie: zakup mieszkania za gotówkę nie oznacza, że deweloper otrzymuje od razu wszystkie pieniądze

Od momentu wejście w życie ustawy deweloperskiej (w 2011 r.), deweloperzy mają obowiązek dzielić inwestycje na „etapy” i prowadzić tzw. rachunki powiernicze. W praktyce oznacza to, że klienci deweloperów nabywających mieszkania „za gotówkę” wpłacają pieniądze na swój dedykowany rachunek powierniczy. Jeśli ten rachunek ma charakter „otwarty”, a nie „zamknięty” (więcej o różnicy między zamkniętymi a otwartymi rachunkami powierniczymi, zob. np. tutaj), środki są zwalniane z rachunku powierniczego i trafiają do dewelopera dopiero w momencie zakończenia danego „etapu” inwestycji deweloperskiej. Nawet jeśli klient przeleje więc na rachunek powierniczy całą kwotę za mieszkanie (np. jeszcze przed terminem płatności poszczególnych rat), całość wpłaconych przez klienta pieniędzy zostanie przelana deweloperowi przez bank prowadzący rachunek powierniczy dopiero po zakończeniu inwestycji.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 79 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka