Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Kupno mieszkania od dewelopera gotówka

To, czy mieszkanie od dewelopera jest kupowane za gotówkę zwykle nie wpływa na cenę mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Kupno mieszkania od dewelopera za gotówkę

Jednym z powodów wysokich cen na rynku mieszkaniowym jest to, że dużą część Polaków (niektóre dane mówią o nawet połowie) kupuje mieszkania lub domy od deweloperów z własnych oszczędności, czyli za tzw. gotówkę. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na najważniejsze informacje oraz demistyfikujemy mity związane z zakupem mieszkania za gotówkę od dewelopera.

Po pierwsze: pochodzenie środków nabywcy nie wpływa na ceny

To stosunkowo częsty mit pokutujący w polskim społeczeństwie. Dla dewelopera zasadniczo nie ma większego znaczenia, czy środki nabywcy pochodzą z kredytu, czy też z własnych oszczędności. Jeśli nabywca mieszkania od dewelopera dysponuje pozytywną decyzją kredytową, zapłata przez niego środków jest równie pewna, a czasami wręcz pewniejsza niż w odniesieniu do nabywcy, który deklaruje, że nieruchomość zakupi za „gotówkę”. Z powyższych powodów deweloperzy nie oferują zróżnicowanych cen dla klientów „gotówkowych” i „kredytowych”. Oczywiście, na promocyjne i zniżkowe oferty mogą liczyć zamożni klienci, którzy za własne oszczędności nabywają kilka mieszkań. W takim jednak wypadku ewentualna obniżka nie wynika z formy płatności, ale z wolumenu nabywanych nieruchomości mieszkalnych.

Po drugie: nawet przy zakupie mieszkania od dewelopera za gotówkę płaci się w ratach

Ponieważ z punktu widzenia dewelopera nie ma większego znaczenia, czy klient nabywa mieszkanie „za gotówkę”, czy też „na kredyt”, treść umów deweloperskich dla powyższych dwóch typów klientów jest najczęściej taka sama (oczywiście za wyjątkiem indywidualnych zapisów dotyczących np. ceny i metrażu lokalu, a także zapisów wynegocjowanych). Oznacza, to, że nawet klient deklarujący zakup mieszkania „za gotówkę” najczęściej nie ma obowiązku uiszczać deweloperowi od razu całej ceny, a jedynie obwiązują go – określone w umowie deweloperskiej – terminy płatności rat za mieszkanie.

Po trzecie: zakup mieszkania za gotówkę nie oznacza, że deweloper otrzymuje od razu wszystkie pieniądze

Od momentu wejście w życie ustawy deweloperskiej (w 2011 r.), deweloperzy mają obowiązek dzielić inwestycje na „etapy” i prowadzić tzw. rachunki powiernicze. W praktyce oznacza to, że klienci deweloperów nabywających mieszkania „za gotówkę” wpłacają pieniądze na swój dedykowany rachunek powierniczy. Jeśli ten rachunek ma charakter „otwarty”, a nie „zamknięty” (więcej o różnicy między zamkniętymi a otwartymi rachunkami powierniczymi, zob. np. tutaj), środki są zwalniane z rachunku powierniczego i trafiają do dewelopera dopiero w momencie zakończenia danego „etapu” inwestycji deweloperskiej. Nawet jeśli klient przeleje więc na rachunek powierniczy całą kwotę za mieszkanie (np. jeszcze przed terminem płatności poszczególnych rat), całość wpłaconych przez klienta pieniędzy zostanie przelana deweloperowi przez bank prowadzący rachunek powierniczy dopiero po zakończeniu inwestycji.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 40 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka