Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania co dalej

W naszym artykule radzimy co dzieje się po odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania od dewelopera co dalej?

Po odbiorze mieszkania najczęściej podpisuje się umowę przenoszącą własność. W "międzyczasie" deweloper powinien naprawić wszystkie wady i usterki.

Co dalej po odbiorze mieszkania

No właśnie? Kupiliśmy już mieszkanie od dewelopera (tzn. podpisaliśmy umowę deweloperską), a deweloper umawia nas na odbiór techniczny mieszkania. Co jednak powinno wydarzyć się po odbiorze? Czy otrzymamy klucze od mieszkania? Czy podpiszemy umowę przenoszącą własność? Od kiedy przechodzą na nas ciężary ekonomiczne związane z użytkowaniem mieszkania (np. opłaty za prąd itp.)?

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że – w świetle ustawy deweloperskiej – odbiór techniczny mieszkania nie jest synonimem „odbioru”/przekazania kluczy. Odbiór techniczny jest momentem w procesie kupna mieszkania, kiedy sprawdzamy, czy jest ono zgodne ze standardem wykończenia dołączonym do umowy deweloperskiej, z normami budowlanymi oraz, czy mieszkanie nie ma przypadkiem usterek (rysy, pęknięcia, wilgotności, chwiejąca się balustrada itp.).

W teorii, jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, klucze do mieszkania deweloperskiego powinny zostać nam przekazane dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej mieszkania. Co prawda w praktyce deweloperzy często przekazują nabywcy klucze do mieszkania już w momencie odbioru technicznego, jest to jednak zwykle ich „dobra wola”, a z przekazaniem kluczy wiążą się różne negatywne konsekwencje (np. konieczność ponoszenia opłat za mieszkanie – zob. więcej w naszym artykule).

Po drugie, warto mieć na uwadze, że w momencie odbioru technicznego mieszkania zwykle nie stajemy się jeszcze właścicielami naszego lokum. Do tego potrzebne jest podpisanie notarialnej umowy przenoszącej własność mieszkania – zwykle umowy deweloperskie „nakazują” deweloperowi dokonać odbioru technicznego na kilka miesięcy przed podpisaniem umowy przenoszącej własność.

Co więc dzieje się bezpośrednio po odbiorze technicznym mieszkania lub domu od dewelopera? Przede wszystkim nabywca wraz z deweloperem podpisują tzw. protokół odbioru, w którym nabywca wpisuje wszystkie dostrzeżone (często przy pomocy inżyniera Pewnego Lokalu) wady i usterki mieszkania. Po odbiorze, zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma 14 dni, żeby odnieść się do wskazanych wad i usterek (to ważne: podpisując protokół odbioru deweloper nie „godzi” się jeszcze na usterki, ale „dokumentuje” jedynie, że odbiór się odbył). Również, zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma 30 dni, żeby naprawić wady i usterki mieszkania, chyba, że dłuższy termin naprawy jest „uzasadniony ze względu na okoliczności”.

Przekazanie kluczy do mieszkania i podpisanie umowy przenoszącej własność w teorii powinno mieć miejsce już po naprawieniu wad i usterek z odbioru. Czy jednak możemy przyjąć klucze do mieszkania lub podpisać umowę przenoszącą jego własność bezpośrednio po odbiorze? O tym możesz dowiedzieć się w naszych innych artykułach: o przekazaniu kluczy oraz odbiorze technicznym i o relacjach między umową przenoszącą własność a odbiorem mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 42 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka