Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Harmonogram umowy deweloperskiej

Warto zdawać sobie sprawę z poszczególnych etapów, przez które musi przejść nabywca w celu kupna mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Wyceń analizę prawną

Umowa deweloperska krok po kroku

Umowa deweloperska to umowa podpisywana pomiędzy nabywcą zainteresowanym kupnem mieszkania a deweloperem, który ma je wybudować. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej zainteresowany powinien poprosić dewelopera o przesłanie prospektu informacyjnego oraz wzoru umowy deweloperskiej. Nabywca ma więc szansę na długo przed podpisaniem umowy zapoznać się z jej treścią oraz wynegocjować korzystniejsze klauzule. Jeżeli nabywca jest na tyle zainteresowany, że chce kupić mieszkanie to podpisuje umowę deweloperską. Umowa co do zasady podpisywana jest u notariusza w terminie zaproponowanym przez dewelopera. Warto pamiętać, że jeżeli w umowie znajduje się coś niezrozumiałego to nabywca ma możliwość zapytać się notariusza o wytłumaczenie poszczególnych pojęć. Od tego momentu umowa deweloperska zaczyna obowiązywać pomiędzy stronami: nabywcą i deweloperem.

Harmonogram płatności a harmonogram inwestycji deweloperskiej

Najważniejszą cechą umowy deweloperskiej jest to, że zobowiązuje ona dewelopera do wybudowania w przyszłości określonego lokalu oraz przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę. Nabywca ma natomiast obowiązek zapłaty ustalonej w umowie ceny za mieszkanie (i ewentualnie przynależności). Dlatego też po podpisaniu umowy deweloperskiej nabywca jest zobowiązany do dokonywania wpłat zgodnie z harmonogramem płatności. Harmonogram płatności zwykle dzieli zapłatę całości ceny za lokal na kilka rat. Może być to od dwóch rat (np. 10 proc. i  90 proc.) do nawet kilkunastu. Ważne, żeby pamiętać, że harmonogram płatności nabywcy na podstawie umowy deweloperskiej to zupełnie coś innego niż harmonogram inwestycji deweloperskiej. Ten pierwszy mówi o tym, kiedy i jakie raty nabywca mieszkania lub domu wpłaca na rachunek powierniczy, drugi - kiedy bank prowadzący rachunek powierniczy wypłaca pieniądze deweloperowi.

Daty płatności na podstawie powyższych dwóch harmonogramów (płatności i inwestycji) nie muszą, i najczęściej się nie pokrywają. To nawet logiczne: jeżeli nabywca podpisze umowę deweloperską np. w połowie trwania przedsięwzięcia budowlanego, jedna rata nabywcy wpłacona "chwilę" po zawarciu umowy może zostać opłacona już po zrealizowaniu przez dewelopera kilku etapów inwestycji. Zgodnie z ustawą deweloperską, harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego musi zawierać co najmniej cztery etapy realizacji. Koszt każdego z nich nie może być wyższy niż 25 proc. i niższy niż 10 proc. ogólnej kwoty kosztów przedsięwzięcia deweloperskiego, wynikającej z harmonogramu.

Umowa deweloperska: co dalej

Po zapłacie całości rat i odbiorze technicznym mieszkania lub domu, w czasie którego nabywca sprawdza czy deweloper zbudował lokal zgodnie z sztuką budowlaną, następuje podpisanie umowy przenoszącej własność. Od tego momentu nabywca jest formalnie właścicielem nieruchomości, a lokal jest wpisany jako jego własność w odrębnej księdze wieczystej lokalu.

Harmonogram i klucze.Umowa deweloperska powinna określać datę podpisania umowy przenoszącej własność.

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna: harmonogram i terminy

Umowę deweloperską i umowę przenoszącą własność mogą dzielić miesiące a nawet lata (zależy czy deweloper dopiero startuje z inwestycją, czy też inwestycja znajduje się na jednym z końcowych etapów). Deweloperzy nieraz jednak proponują nabywcom podpisanie tzw. umowy przedwstępnej. Najłatwiej rozpoznać ją po tytule podpisywanego aktu oraz zobowiązaniu dewelopera nie do wybudowania mieszkania ale do sprzedaży i ustalenia jego odrębnej własności. W przeciwieństwie do umowy deweloperskiej, przedwstępna zwykle nie jest podpisywana w formie aktu notarialnego (a co za tym idzie słabiej zabezpiecza interesy nabywcy). Sensem umowy przedwstępnej jest to, że deweloperzy proponują jej podpisywanie w przypadku gdy lokal, którym jest zainteresowany nabywca istnieje już w sensie fizycznym (np. jest to jeden z ostatnich niesprzedanych lokali). Co za tym idzie okres pomiędzy umową przedwstępną, a umową końcową (przenoszącą własność) jest krótki i wynosi zwykle kilka tygodni, a umowę przedwstępną zawiera się wtedy po to, żeby nabywca miał czas na otrzymanie z banku decyzji kredytowej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 110 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka