Zamów pomoc prawną

Harmonogram umowy deweloperskiej

Warto zdawać sobie sprawę z poszczególnych etapów, przez które musi przejść nabywca w celu kupna mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści

  1. Umowa deweloperska krok po kroku
  2. Harmonogram płatności a harmonogram inwestycji deweloperskiej
  3. Umowa deweloperska: co dalej
  4. Umowa deweloperska a umowa przedwstępna: harmonogram i terminy
     

1. Umowa deweloperska krok po kroku

Umowa deweloperska to umowa podpisywana pomiędzy nabywcą zainteresowanym kupnem mieszkania a deweloperem, który ma je wybudować. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej zainteresowany powinien poprosić dewelopera o przesłanie prospektu informacyjnego oraz wzoru umowy deweloperskiej. Nabywca ma więc szansę na długo przed podpisaniem umowy zapoznać się z jej treścią oraz wynegocjować korzystniejsze klauzule. Jeżeli nabywca jest na tyle zainteresowany, że chce kupić mieszkanie to podpisuje umowę deweloperską. Umowa co do zasady podpisywana jest u notariusza w terminie zaproponowanym przez dewelopera. Warto pamiętać, że jeżeli w umowie znajduje się coś niezrozumiałego to nabywca ma możliwość zapytać się notariusza o wytłumaczenie poszczególnych pojęć. Od tego momentu umowa deweloperska zaczyna obowiązywać pomiędzy stronami: nabywcą i deweloperem.

2. Harmonogram płatności a harmonogram inwestycji deweloperskiej

Najważniejszą cechą umowy deweloperskiej jest to, że zobowiązuje ona dewelopera do wybudowania w przyszłości określonego lokalu oraz przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę. Nabywca ma natomiast obowiązek zapłaty ustalonej w umowie ceny za mieszkanie (i ewentualnie przynależności). Dlatego też po podpisaniu umowy deweloperskiej nabywca jest zobowiązany do dokonywania wpłat zgodnie z harmonogramem płatności. Harmonogram płatności zwykle dzieli zapłatę całości ceny za lokal na kilka rat. Może być to od dwóch rat (np. 10 proc. i  90 proc.) do nawet kilkunastu. Ważne, żeby pamiętać, że harmonogram płatności nabywcy na podstawie umowy deweloperskiej to zupełnie coś innego niż harmonogram inwestycji deweloperskiej. Ten pierwszy mówi o tym, kiedy i jakie raty nabywca mieszkania lub domu wpłaca na rachunek powierniczy, drugi - kiedy bank prowadzący rachunek powierniczy wypłaca pieniądze deweloperowi.

Daty płatności na podstawie powyższych dwóch harmonogramów (płatności i inwestycji) nie muszą, i najczęściej się nie pokrywają. To nawet logiczne: jeżeli nabywca podpisze umowę deweloperską np. w połowie trwania przedsięwzięcia budowlanego, jedna rata nabywcy wpłacona "chwilę" po zawarciu umowy może zostać opłacona już po zrealizowaniu przez dewelopera kilku etapów inwestycji. Zgodnie z ustawą deweloperską, harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego musi zawierać co najmniej cztery etapy realizacji. Koszt każdego z nich nie może być wyższy niż 25 proc. i niższy niż 10 proc. ogólnej kwoty kosztów przedsięwzięcia deweloperskiego, wynikającej z harmonogramu.

3. Umowa deweloperska: co dalej

Po zapłacie całości rat i odbiorze technicznym mieszkania lub domu, w czasie którego nabywca sprawdza czy deweloper zbudował lokal zgodnie z sztuką budowlaną, następuje podpisanie umowy przenoszącej własność. Od tego momentu nabywca jest formalnie właścicielem nieruchomości, a lokal jest wpisany jako jego własność w odrębnej księdze wieczystej lokalu.

Harmonogram i klucze.Umowa deweloperska powinna określać datę podpisania umowy przenoszącej własność.

4. Umowa deweloperska a umowa przedwstępna: harmonogram i terminy

Umowę deweloperską i umowę przenoszącą własność mogą dzielić miesiące a nawet lata (zależy czy deweloper dopiero startuje z inwestycją, czy też inwestycja znajduje się na jednym z końcowych etapów). Deweloperzy nieraz jednak proponują nabywcom podpisanie tzw. umowy przedwstępnej. Najłatwiej rozpoznać ją po tytule podpisywanego aktu oraz zobowiązaniu dewelopera nie do wybudowania mieszkania ale do sprzedaży i ustalenia jego odrębnej własności. W przeciwieństwie do umowy deweloperskiej, przedwstępna zwykle nie jest podpisywana w formie aktu notarialnego (a co za tym idzie słabiej zabezpiecza interesy nabywcy). Sensem umowy przedwstępnej jest to, że deweloperzy proponują jej podpisywanie w przypadku gdy lokal, którym jest zainteresowany nabywca istnieje już w sensie fizycznym (np. jest to jeden z ostatnich niesprzedanych lokali). Co za tym idzie okres pomiędzy umową przedwstępną, a umową końcową (przenoszącą własność) jest krótki i wynosi zwykle kilka tygodni, a umowę przedwstępną zawiera się wtedy po to, żeby nabywca miał czas na otrzymanie z banku decyzji kredytowej.


Dowiedz się, jak ustawa deweloperska zabezpiecza nabywcę
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 287 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka