W przypadku mieszkania podatek od nieruchomości jest należny od momentu podpisania przez jego właściciela umowy przenoszącej własność, a nabycie lokalu należy zgłosić do odpowiedniego urzędu gminy/dzielnicy w ciągu 14 dni od jego zakupu. Na rynku pierwotnym czasem zdarza się, że deweloperzy w umowie umieszczają zapis dla nabywcy niekorzystny, na podstawie którego kupujący zobowiązany jest do zapłacenia podatku od nieruchomości proporcjonalnie od dnia odbioru lokalu- jest to jednak klauzula, uznana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwoloną. W praktyce zazwyczaj deweloper dokonuje opłaty podatku z góry za cały rok, a następnie, już po zawarciu z nabywcą umowy przenoszącej własność lokalu, rozlicza się z nim proporcjonalnie od dnia podpisania umowy.
Zgłoszenia dokonać należy na druku „IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych”, który można pobrać ze strony www.podatki.gov.pl lub bezpośrednio urzędzie gminy. Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub przez stronę internetową (np. przez ePUAP). Co ważne, druk IN-1 nie jest uniwersalny- każdy urząd posiada własny wzór zgłoszenia. Dlatego należy zawsze korzystać ze strony urzędu właściwego ze względu na miejsce położenia nabytej nieruchomości. Następnie pozostaje już oczekiwanie na decyzję, dotyczącą wysokości podatku od nieruchomości, który jest płatny raz w roku (do wysokości 100 zł), lub w czterech ratach, (jeżeli jest wyższy niż 100 zł).
Podatek jest wyliczany na podstawie stawki, ustalanej co roku przez gminę. Nie może być ona wyższa od stawki maksymalnej, określonej ustawowo. Co ważne, podatek od nieruchomości obliczany jest dla powierzchni użytkowej mieszkania, z uwzględnieniem przynależności (np. piwnicy lub miejsca postojowego), a więc będzie to wartość nieco wyższa, niż gdybyśmy brali pod uwagę rzeczywisty metraż samego mieszkania. Nie należy obliczać podatku samodzielnie- wiążąca jest decyzja gminy, i tylko na jej podstawie możemy dokonać płatności.
Podatek jest należny w 4 ratach i terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada (poniżej 100 zł płatny jest w całości w terminie należności pierwszej raty, a więc 15 marca).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!