Niewiele osób zwraca uwagę, z czego powstał blok, który będziemy zamieszkiwać. Dla nabywcy tak naprawdę liczy się efekt końcowy – kiedy to pod warstwą ocieplenia przestaje być widoczny materiał z którego powstał budynek. Warto jednak przyjrzeć się zastosowanej technologii. Do wykonania zdecydowanej większości obecnych budynków używa się cegieł. Dobrym rozwiązaniem są cegły wapienno-piaskowe, które odznaczają się dobrą wytrzymałością oraz brakiem niekorzystnych składników, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Surowce używane do produkcji tego typu cegieł to wapno, piasek oraz woda. Deweloperzy decydują się na użycie tego typu cegieł ponieważ mają one także szereg innych zalet: posiadają dobrą izolację termiczną. Obecnie bloki muszą spełniać surowe normy pod względem użytych do budowy materiałów. Chodzi także, o zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej (energooszczędności).
Wykonując odpowiednie przeglądy techniczne budynku, nie musimy obawiać się, o jego trwałość. Zapewne każdy z nas słyszał coś w rodzaju „współczesne bloki nie są tak wytrzymałe jak te, które stawiali kiedyś”. Najczęściej jednak to „kiedyś” nie jest dokładnie sprecyzowane. Dzisiaj problem w nowym budownictwie może być raczej pośpiech deweloperów, których gonią terminy. Jednakże materiały używane do budowy współczesnych bloków stoją na bardzo dobrym poziomie. W zasadzie w każdej dziedzinie technologia poszła do przodu, nie inaczej jest w budownictwie, które korzysta z nowych rozwiązań, często lepszych niż dawne.
Więcej na temat bloków z wielkiej płyty można przeczytać w naszym poprzednim artykule (kliknij tutaj). Jakiś czas temu przez media przetoczyła się dyskusja, o tym, że bloki z wielkiej płyty grożą zawaleniem. Ze względu na to, że mnóstwo ludzi w Polsce zamieszkuje tego typu bloki (szacuje się, że około 12 milionów), temat stał się niezwykle popularny. Należy zdawać sobie sprawę, że bloki z wielkiej płyty mają liczne problemy jak np. pękające ściany oraz stropy czy nieszczelności na łączeniach niektórych elementów. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloków z wielkiej płyty powinni czuć się zagrożeni. Budynki podlegają okresowym przeglądom, które gwarantują, że bez obaw można mieszkać w tego typu budownictwie. Mieszkania z wielkiej płyty także cieszą się dużą popularnością na rynku wtórnym, wciąż znajdując nowych nabywców. Problemem, który teraz trawi starsze bloki nie są materiały, które mogą stanowić zagrożenie, ale instalacje elektryczne, które nie wytrzymują coraz większej liczby sprzętów, które mamy w domach. Dawniej stosowano mniej wytrzymałe aluminium, obecnie w nowym budownictwie instalacje są miedziane.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie technicznym mieszkania, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!