Prowadzenie działalności gospodarczej z domu wiąże się z koniecznością opłacania podatku od nieruchomości. Poznaj zasady opodatkowania, dostępne ulgi oraz strategie, które pomogą Ci efektywnie zarządzać kosztami – czytaj dalej!
Niekiedy przedsiębiorcy decydują o prowadzeniu działalności gospodarczej we własnych domach. Szczególnie tyczy się to jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest to korzystne rozwiązanie, patrząc na to pod względem ekonomicznym, ponieważ nie trzeba ponosić kosztów związanych z wynajmowaniem dodatkowych lokali. Nie oznacza to jednak faktu, że nie będzie trzeba płacić podatku od nieruchomości. Warto sprawdzić, ile taki podatek będzie wynosił, jeżeli siedzibą firmy stanie się własny dom.
Za określenie wysokości podatku od nieruchomości odpowiedzialny jest urząd gminy lub miasta – wszystko uzależnione jest od tego, gdzie dany budynek się znajduje. Przy czym urzędu nie mają prawa przekroczyć określonych stawek, które są zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów na temat wysokości maksymalnych stawek podatku od nieruchomości.
W 2024 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą płaciły maksymalny podatek od nieruchomości w kwocie 33,10 zł od m2 powierzchni użytkowej. Można podać dla przykładu, że osoby fizyczne m.in. dla lokali mieszkalnych, w tym samym roku były rozliczane zgodnie ze stawką nie większą niż 1,15 zł od m2 powierzchni użytkowej.
Chcąc mieć pewność, ile dokładnie przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatku prowadząc działalność w domu, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług osób wypełniających deklarację na zlecenie.
Należy jedynie dostarczyć im odpowiednie dokumenty, które pomogą w przygotowaniu takiej deklaracji.
Otwierając we własnym domu działalność gospodarczą należy udać się do urzędu gminy w celu zgłoszenia tego faktu. Trzeba tego dokonać, jeżeli cały dom lub jego część zostanie przeznaczona tylko do prowadzenia firmy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi firmę w pomieszczeniu, które wykorzystywane jest również do celów mieszkalnych, nie będzie musiał tego robić. Jego podatek się nie zmieni. Urząd gminy na podstawie poniższych czynników ustali, czy konieczne będzie podwyższenie podatku:
Potrzebujesz wsparcia w uzupełnieniu deklaracji? Skorzystaj w pomocy ekspertów firmy Pewny Lokal?
Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o obowiązku regularnego opłacania podatku od nieruchomości – termin przypada na 15. dzień każdego miesiąca. Nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej, konieczność opłacenia podatku pozostaje aktualna. Płatności można dokonać zarówno w Urzędzie Skarbowym, jak i online. Dopiero po zakończeniu działalności gospodarczej (co różni się od jej zawieszenia) obowiązek opłacania tego podatku przestaje istnieć.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!